Kun on selannut netin palstoja, ei voi välttyä havainnolta, että hörhöjä esiintyy täällä verattomasti enemmän kuin normaalielämässä. Onko todella näin? Jos on, minkä arvelet syyksi?
Hörhöt netissä yliedustettuina?
8
106
Vastaukset
- hörhöttäjä
Osuit naulan kantaan.
Hörhöt ESIINTYVÄT täällä enemmän kuin normaalielämässä, koska täällä sen voi tehdä anonyymisti.
Jos normaalielämässäkin voisi sanoa mitä tahansa anonyymisti, hörhöt esiintyisivät myös siellä.
Muut lähinnä seuraavat vierestä. Älykkyysjakauma näiden sivujen vierailijoilla on melkein sama kuin muussakin väestössä.
Osa tänne kirjoittajista on ihan normaaleja, minkä tiedät kyllä itsekin.- el_puento
Hyvin vastattu itselle al_jabr. Kannattaa joskus jopa nukkua yön yli ennen kuin itselleen vastaa.
- PPAP2
el_puento kirjoitti:
Hyvin vastattu itselle al_jabr. Kannattaa joskus jopa nukkua yön yli ennen kuin itselleen vastaa.
ja vaikka olisikin, niin faktaa ompi tuo!
- al_jabr
Olen arvellut. että hörhöt ovat katkoneet sosiaaliset suhteensa tarjoamalla jatkuvasti oppejaan. Ihmiset karttavat heitä, eivätkä suostu keskustelemaan, etteivät joutuisi loputtomaan suohon. Hörhöille on kuitenkin netti aina vapaana, ja sitä he todella käyttävät.
Jos arveluni osuu oikeaan, hörhöpitoisuus on täällä oikeasti suurempi kuin yhteiskunnassa yleensä, samoin myös epäsosiaalisten ihmisten viestit.
Toki ilman muuta tiedän, että monet täällä esiintyvät ovat ihan kunnossa olevia kansalaisia. Varsinkin meillä eläkeläisillä on siihen myös aikaa.
- myös_selaillut
Pitää paikkansa. Nimenomaan uskonnolliset fanaatikkohörhöt uskovat voivansa kääntää kehityksen pyörää takaisin keskiaikaan päin.
Joukkospämmäyksellä hyökkäävät kuin kulkusirkat. Valtaavat moderointipaikat voidakseen tuhota asialliset kirjoitukset. Tilalle juutalaista uskontohömppää.
Tosin islamistinen hömppä vielä syvemmältä, sieltä kivikautiselta ajalta. - 10110010
Olen havainnut itsekkin saman asian, ei ainoastaan uskonnollisilla palstoilla vaan ihan myös maallisemmallakin puolella.
Onko se sitten se matala kynnys/helppous osallistua varsinkin jos sen voi tehdä anonyymisti. Kenties he hakevat sillä huomiota, mitä eivät normaalisti saa.
Hörhöjen määrä vaikuttaa vähenevän jos foorumilla on rekisteröintipakko ja vielä enemmän jos kiroitetaan omalla nimellä.En ole juuri seurannutkaan muita keskustelusaitteja, mutta on aika ymmärrettävää, että hörhöt itsekin tietävät olevansa, tai ainakin epäilevät olevansa hörhöjä, eivätkä rekisteröidy.
Muuten, olen sitten viimenäkemän itsekin rekisteröitynyt, mutta jodun välillä käyttämään entistä mustaa nimimerkkiäni alaviivan kera, kun S24:n uusi ohjelma edelleen oikuttelee.
- stadiaali
Mutta eikös se ole hyvän yhteiskunnan merkki, että voidaan tarjota kaikenmaailman turhautuneille hörhöille kanava purkautua. Jos oikeasti haluaa jostain asiasta käydä nettikeskustelua, niin kyllä luulisi kaikille aloille jo löytyvän kunnon palstat, joissa ei voi anoyymisti niin vaan kekkuloida. Tämä S24 on jo nykyään kaiken 'kaatopaikka'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476