Hyvää terveellistä ruokaa??

Keksisikö joku jonkun ruuan joka täyttäisi nämä ehdot?
1. Maistuu oikeasti hyvälle
2. Halpa
3. Suhtkoht helppo valmistaa
Minun mielestä kuulostaa täysin mahdotomalle yhtälölle. On syöty kaikenlaisia hedelmiä sun muuta, mutta ei nyt ole niin hyviä että niitä viitsisi syödä jatkuvasti.

Suuntaa saa suunnillee siitä, että kysyjä on parikymppinen opiskelija mies, joka ei syö eineksiä, vaan tekee itse ruokansa.
1471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

1) makukysymys 2) suhteellista sekin 3) helppouskin on suhteellista, toisen mielestä 4 kokkaus oli mieleistä...

Äänestä

Laatikkoruuat: Perusraaka-aineena peruna. Variaatioita on yhtä monta kuin on kokkejakin.
Sen voi tehdä jauhelihasta, possun kyljestä, kalasta ym:sta. Siihen voi yhdistää mieleisiään kasviksia ja myös maustaa mieleisekseen.
Lisukkeeksi kasvisraasteita. Esim: porkkana ja appelsiini tai kaali ja puolukkahillo.
Käytä mielikuvitusta ja kokeile. Siinä se salaisuus!

Äänestä

Vihannes-, juures- ja muut kirkasliemiset kasvissopat. Perusidea on helppo: kasvikset/juurekset/perunat veteen kiehumaan, maustaminen liemikuutiolla/soijalla tms. ja valkuaiset perään (kala, kana tai liha, linssit/kikherneet tms.). Ja hyvää tulee joka kerta!

Äänestä
  • Tuo on oikeastaan oikea resepti - ensin tehdään maukas kasviskeitto kotimaisista vihanneksista ja tämän keiton voi syödä silleen tai lisätä sen makua ruskistamalla pannulla proteiinia lähes kypsäksi ja lisäämällä tämä proteiini keittoon antaen sen muhia puolisen tuntia ja tuoda makua keittoon.

    Eikä maksa paljoa - kotimaisia juureksia saa halvalla ja proteiininkin voi tarjouksia katsoen saada halvalla.

    Tärkeintä on tehdä hyvä kasviskeitto, joka on pohjana mitä sitten lisääkään siihen.

    Toinen nopeampi ja helpompi ruoka on pasta sipulilla ja valkosipulilla eli vesi kiehumaan, vähän suolaa sekaan ja vähän oliiviöljyä vaikkakin useimmat sanovat sen olevan ehdoton nounou.

    Veden kuumentuessa kiehuvaksi niin kuori ja paloittele hienoksi yksi keltasipuli, valkosipuli, chili - heitä hienonnetut kuumalle pannulle runsaaseen öljyyn ja anna niiden kuullottua, lisää sekään vähän suolaa ja mustapippuria ja sekoittele aina välillä.

    Kun vesi kiehuu niin lisää valitsemasi pasta (tavallisesti kuivapastaa) keitinveteen ja anna kiehua paketin ohjeiden mukaisesti aina välillä sekoittaen. Kun pasta on kypsää niin valuta se ja sekoita kastike siihen. Kaada pasta lautaselle ja tarjoa hyvän parmesiin-juuston ja raikkaiden tomaattien kanssa.

    Öljyn käyttö keitinvedessä on useimpien mielestä lähinnä turhaa, mutta oman kokemukseni mukaan järkevää antaen makua keitinveteen ja tehden pastasta valuttamisen jälkeen notkeampaa - Gordon Ramseykin käyttää öljyä keitinvedessä lähinnä täytettyjen tuorepastojen keittämisessä pitäen näin keitinveden pinnan maltillesena kiehumisen rikkomatta pastaa samalla antaen makua pastaan.

    Itse valmistan ruoan oikeastaan aina vastoin tsefien ohjeita ja katkon spagetinkin puoliksi ennen kattilaan laitoa - näin se kypsyy tasaisemmin ja on huomattavasti helpompaa syötävää kypsyttyään.

    Kasviskeitosta tuli mieleen, että siitä pohjasta saa helposti vaikka minestrone-keittoa lisäämällä muutamaa tuoretta yrttiä ja pakaste-herneitä - pastaksi voi käyttää vaikka kaapin loput (pasta mista) tai murskata esim. spagetti pieniksi paloiksi ja antaa keiton muhia 15 minuuttia.

    Äänestä


No joo. Mitä nyt tuohon suhteellisen halpaan tulee, niin mitäpä luulette, että paljonko opiskelijalla on rahaa laittaa ruokaan kuussa. No ei hirveästi.

soupsille vielä, että kasvis ja juures mössöt/keitot ovat todella oksettavan makuisia minun mielestä.

Äänestä
  • Tässä halpa resepti. Pyttipannu: Keitettyä perunaa lohkoina, halvinta lenkkiä, sipulia pannulle. Lisäksi paistettu kananmuna. Kaikki raaka-aineet halpoja. Jos ei maistu, ei voi mitään!

    Äänestä

  • Keittojen ei tule olla "mössöjä" vaan maukkaita itsessään ja ne on myös hyvin halpoja valmistaa - vaatii vain hieman vaivaa kuorimisineen ja paloittelemisineen.

    Toki opiskelijat tietäen se pienikin veitsen käyttö on ylivoimaista ja kaikki pitäisi saada heti suuhun ihan niinkuin äiti olisi tehnyt, mutta sitä varten on mäkit ja heset - toki ei niin kauhean terveellisiä, mutta helppoja vaikkakaan loppupeleissä ei ihan niitä halvimpia.

    Äänestä

  • Opettele pitämään. Uuden makutottumuksen opetteleminen vaatii noin parisenkymmentä maistelukertaa. Näin lapsillekin opetetaan uudet, erilaiset maut... ;)

    Äänestä

  • helpommolakinsaahyvää kirjoitti:

    Keittojen ei tule olla "mössöjä" vaan maukkaita itsessään ja ne on myös hyvin halpoja valmistaa - vaatii vain hieman vaivaa kuorimisineen ja paloittelemisineen.

    Toki opiskelijat tietäen se pienikin veitsen käyttö on ylivoimaista ja kaikki pitäisi saada heti suuhun ihan niinkuin äiti olisi tehnyt, mutta sitä varten on mäkit ja heset - toki ei niin kauhean terveellisiä, mutta helppoja vaikkakaan loppupeleissä ei ihan niitä halvimpia.

    Ensinnäkin veitsen käyttö ei ole liian hankalaa. En vaan pidä keittojen ym. mausta enkä koostumuksesta. Syön ja teen mielummin laatikkoruokaa. Toisekseen en syö pikaruokaa. Ei kannata aina yleistää, kun ei näköjään tiedä asiasta hirveän paljon...

    Äänestä

  • aloittajaodögadög kirjoitti:

    Ensinnäkin veitsen käyttö ei ole liian hankalaa. En vaan pidä keittojen ym. mausta enkä koostumuksesta. Syön ja teen mielummin laatikkoruokaa. Toisekseen en syö pikaruokaa. Ei kannata aina yleistää, kun ei näköjään tiedä asiasta hirveän paljon...

    Mitä täällä sitten kyselet, kun kaikki tuntuu olevan noin vastentahtoista 8-o?

    Äänestä

Puurot ja vellit. Kattilassa tai uunissa.

Äänestä
  • Puuro on hirveää paskaa..

    Äänestä

Nyhtöpossua ja salaattia tai muuta lisäkettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskeiljamiäs kirjoitti:

Keksisikö joku jonkun ruuan joka täyttäisi nämä ehdot?
1. Maistuu oikeasti hyvälle
2. Halpa
3. Suhtkoht helppo valmistaa
Minun mielestä kuulostaa täysin mahdotomalle yhtälölle. On syöty kaikenlaisia hedelmiä sun muuta, mutta ei nyt ole niin hyviä että niitä viitsisi syödä jatkuvasti.

Suuntaa saa suunnillee siitä, että kysyjä on parikymppinen opiskelija mies, joka ei syö eineksiä, vaan tekee itse ruokansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu