Luomuruoka kiinnostaa suomalaisia yhä enemmän

ylef

Kuluttajien luomuruoan ostaminen on lisääntynyt merkittävästi viimeisen kahden vuoden aikana. Tänä vuonna luomuruoan ostaminen kasvaa yli puolella viime vuoteen nähden. Muutokseen on vaikuttanut kuluttajien luomuruoan terveystietoisuuden lisääntymisen ohella myös luomuruoan tarjonnan kasvu. Tähän positiiviseen kehitykseen edesauttaa jatkossa varmasti myös se, että luomuviljelijöiden määrä tänä vuonna on kasvanut enemmän kuin koskaan aiemmin tällä vuosituhannella.

Luomuruoan kulutuksen kasvuun ovat osaltaan vaikuttaneet lukuisat keskustelut sekä ruoantuotannon eettisyydestä että ruoan terveellisyydestä. Vaikutusta on myös sillä, että luomuruokaa on tänä päivänä yhä helpommin hankittavissa, myös suuremmista marketeista. Luomuruoan esillepanoon on niin ikään kiinnitetty erityisesti huomiota osassa kaupoista, ja myös valikoimat ovat kasvaneet huomattavasti. Kuluttajien haastatteluista selviää, että kuluttajat luottavat, että luomuruoka on terveellisempää ja parempaa kuin muulla tavalla tuotettu ruoka.

Eniten luomutuotteina ostetaan maitotuotteita, kananmunia, vihanneksia, hedelmiä ja erilaisia jauhoja. Luomulihan hankkiminen on kuitenkin hieman haastavampaa kuluttajille, sillä sitä rajoittaa pienteurastamojen pieni määrä. Suurten toimittajien valtavat tuotantolinjat eivät pysty kustannustehokkaasti käsittelemään pieniä luomulihaeriä. Tästä syystä luomulihaa myydäänkin normilihan seassa.

Vaikka luomutuotteiden käyttö on kasvanut huimasti viime vuosina, on luomutuotteiden osuus päivittäistavarakauppojen myynnistä kuitenkin vielä vain joitakin prosentteja.

http://www.patriootti.com/luomuruoka-kiinnostaa-suomalaisia-yha-enemman/

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe