Suklaadippi esim mansikoille

Suklaamössö

Kaikissa ohjeissa lukee vaan että suklaata. Mitä suklaata olette käyttäny? Tarkoitus olisi että se kovettuu jäähtyessään. Me kokeiltiin ja tietysti ostettiin sellaista suklaata mikä tiedetään olevan hyvää. Hirveä läpikuultava limakerros erottui suklaan päälle kattilassa. Itse suklaa oli vetelää ja osittain jähmeää kokkaretta eikä tasan kovettunu yhtään mihinkään saati tarttunu mansikoihin.

Joten apuja ja vinkkejä kaivataan :D

2

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilejaopi

      Suklaata sulattaessa tätkeintä on ettei sitä sulata liian kuumassa lämpötilassa, jolloin se helposti erottuu ja tulee kokkareiseksi.

      Sinun siis tulee temperoida suklaa ennen esim. marjojen kuorruttamista sillä niin saat kauniin kiiltävän ja rapean pinnan eli valitse suklaa - itse käytän yleensä ihan Fazerin Taloussuklaata vaikka monet käyttävät jotain ulkolaista 60-70-prosenttista suklaata.

      Eli ota noin 200-300 grammaa valitsemaasi suklaata ja pieni sitä hieman, laita noin puolet siitä lasiseen/metalliseen kulhoon, jonka asetat kattilan päälle, jossa kiehuu muutama desi vettä sekoittaen suklaata kunnes se on sulaa - tärkeää on, että kulho ei osu kiehuvaan veteen vaan vain vesihöyry lämmittää kulhon alapintaa - näin suklaa ei "pala" vaan sulaa.

      Kun suklaa on sulanut ota kulho pois kattilan päältä, pyyhi kosteus pois kulhon alapinnasta ja lisää toinen puoli suklaasta kulhoon ja sekoita kunnes huoneenlämpöinen suklaa on sulanut sulatettuun suklaaseen.

      Tähän lämpimään suklaasulaan voit kastella mansikkasi ja suklaan jähmettyessä tuloksena on kauniin kiiltäviä ja pinnaltaan rapeita suklaakuorrutteisia mansikoita.

    • alkeellista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3468
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1486
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1239
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      761
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe