Voiko kukaan kertoa, että missä ja milloin tämä maukas perinneruoka on saanut alkunsa?
Itselläni on sen verran tietoa, mitä 1920 syntynyt Irene on kertonut.
Hänen kotonaan niitä tehtiin ainakin jo 1920 luvulla heti hänen lapsuudessaan.
Aineet olivat siihen aikaan: aito maito tilalta, ohrajauho, vehnäjauho, kananmuna, voi, suola.
Letut tehtiin pyykkipadassa. Savu antoi myös makunsa ruokaan. Letun höysteenä käytettiin sokeria, marjahilloa, voitakin, tai sitten ei mitään.
Lettujen tuli olla ohuita, pitsimäisiä, molemmin puolin kauniin ruskeita, muodoltaan pyöreitä ja usein suuriakin. Ainesosasuhteet tuli olla oikeat. Paistolämpö ja juuren paksuus vaikuttivat lopputulokseen.
Niinpä Irene mummikin osallistui joskus kilpailuihin, voittaenkin niitä.
Paikka oli Sonkajärven Mäkikylässä lähellä Sonkajärven ja Vieremän rajaa. Esim. kaikissa Ylä-Savon kunnissa ei vielä 60 luvullakaan juurikaan paistettu tätä herkkua.
60-80 luvulla siitä tuli osa koko Suomen ruokakulttuuria.
Mistä ja milloin tulivat siis perinne muurinpohjaletut?
Mistä ovat muurinpohjaletut kotoisin?
Samuelis
2
947
Vastaukset
- Etelänristi
Edesmennyt serkkuni Iisalmesta kertoi aikoinaan että hänen miehensä mukaan muurinpohjalettuja on tehty niin kauan kuin muistaa. Ja tämä henkilö jos ois elossa vielä noin 100 vuotta hipois. Vanha perinne en osaa muuta kertoa.
- finderskeepers
Hyvänen aika, ihminen, googleta!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ohukainen
http://agricola.utu.fi/julkaisut/kirja-arvostelut/index.php?id=1749
http://www.ruokatieto.fi/ruokakulttuuri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185