auttakaa minnuu...Suklaapiirakastahan on varmasti kymmeniä eri valm.versioita, mutta haluaisin sen ohjeen, mihin tulee ihanan suussa sulava, paksu pohja ja oikein hyvä suklaa kuorrute. Siis pellillisen kokoinen piirakka pitäisi leipoa ja joskus joissain huoltsikoilla olen törmännyt ihanaan s.piirakkaan...kertokkee ohje..:)
SUKLAAPIIRAKKA !
Nyt kaikki...
11781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mokkapalat:
3
kananmunaa
3 dl
sokeria
200 g
voita
2 dl
maitoa
5 dl
vehnäjauhoja
3 tl
leivinjauhetta
3 tl
vaniljasokeria
3 rkl
kaakaojauhetta
kuorrutus:
4-5 dl
tomusokeria
1 dl
voita sulatettuna
1 dl
vahvaa kahvia
1 rkl
kaakaojauhetta
2 tl
vaniljasokeria
Mokkapalat:
Vaahdota sokeri ja kananmunat. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää ne maidon kanssa vuorotellen taikinaan. Lisää lopuksi sulatettu, jäähdytetty voi. Kaada taikina leivinpaperille ja paista 200 asteisessa uunissa noin 20 minuuttia.
Mittaa kaikki kuorrutuksen ainekset kattilaan ja kiehauta. Kaada lämmin seos kypsän ja jäähtyneen pohjan päälle tasaiseksi kerrokseksi. Koristele esim. kookoshiutaleilla ja anna kuorrutteen kovettua ennen paloittelua.
en ole varma riittäkö toi koko peltiin...