Paasto klo 18-06 laihduttaa. Päivällinen klo 18 ilman hiilareita. Proteiiniruokaa ja kasviksia. Aamulla klo 6 proteiinipitoinen aloitus. Tunnin jälkeen hiilareita. esim. puuroa.
Onkohan tätä 12 tunnin paastoa laihduttamiseen tutkittu tieteellisesti, ja onko sinulla kokemusta 12 tunnin paastosta, miten kävi???
12 tunnin paasto vuorokaudessa
7
7451
Vastaukset
- Metsänakka
Kuka sitä nyt yöllä syö? Jos päivällä mättää kaikkea mitä eteen sattuu ja sit ois syömättä kuudesta kuuteen, pitäs laihtua??? Enpä usko!
- Laihdutustaito
Jospa ei syö kaikkea mitä eteen sattuu, vaan syö tietoisesti monipuolisesti ja terveellisesti kohtuullisen kokoisia annoksia. Noin kolmen tunnin välein, syödä kun on nälkä ja kun ei ole nälkä olla syömättä. Paastolla haetaan laihtumista, muun tekemisen tulisi tukea sitä.
Kalorilaskureilla voi saada laihtumista, mutta kun energian tarve vaihtelee päivittäin, esimerkiksi kuntoilupäivänä ja lepopäivänä, keho on paras kertomaan milloin ja miten paljon syödä. Uskoisin, että laihduttamisen suuntaus tulee menemään tuohon suuntaan. Kehoa tulkitsemalla oikein. Eli juoda janoon, syödä nälkään ja myös olla juomatta ja syömättä kun ei ole jano tai nälkä. Minusta keho ei yritä tulla läskiksi, ei myöskään luuviuluksi. Ongelma on siinä, että syödään vaikka ei ole nälkä. Syöminen on ajanvietettä, tekemistä josta tulee hyvä olo, mielihyvän hakemista. Tästä voisi vetää johtopäätöksen, että lihavuus johtuu mielenterveyden/ lähinnä tunne-elämän häiriöistä.
Mitä ajatuksia kehon tulkitseminen oikein janoon ja nälkään tuo sinulle? - puputtaja
kolmen tunnin välein!!?? Et sit yhtään useammin sais syötyä..?
- Laihdutustaito
Iltapäivälehdessä oli juttu 20 kilon laihduttamisesta 1.5 vuodessa. Siinä apuna käytettiin annoksen valokuvaamista. Sekä sitä, että kerta annoksen max kokonaispaino pysyy 250-300 grammassa. Kokeilin annokseni valokuvaamista. Jälkeenpäin aterian katsomisesta, siinä voi arvioida onko annoskoko ollut sopiva, onko riittävästä hiilihydraatteja, kasviksia ja proteiinia. Ja jatkossa kehittyä aterian valmistamisessa. Kuvaaminen on ihan hyvä asia, mutta joka ateriaa ei tarvitse kuvata. Silloin tällöin riittää.
- 3123123
20 kiloa 18 kuukaudessa? Kyllä on ollut hidasta laihduttamista tai sitten kyseessä on ollut joku joka on ollut jo lähes "normaalipainoinen".
- Laihdutustaito
Keskimäärin 280 grammaa viikossa. Menee hyvin alle 500 gramman viikkolaihdutus suositukseen. Mutta kyllä 1.5 vuotta on pitkä aika, noh kuitenkin painon suunnan kehitys on ollut oikea kun on ollut ylipainoinen.
- möffö
no, on kokemusta 12 tunnin ja ylikin syömättömyydestä, esims jo yöuniin voi (muillakin kuin minulla) mennä nukahtamisineen ja heräämisineen yhteensä jotain 8-12 tuntia (jos ei mee heti iltapalan syötyään nukkumaan ja/tai syö aamupalaa heti herättyään)
mulle on ihan tavallista syödä joskus klo 20-21 ja seuraavana päivänä vasta n. 15-18.00, riippuen miten ehtii, ja voi olla et jos tuo "päiväateria" on mennyt kovin myöhäseen niin en syö illalla enää mitään.
en kyllä mitenkään merkitsevästi ole laihtunut, vaikka en kyllä toisaalta ole ylipainoinenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2296637Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1115003Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1554779"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste633264Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1052883En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652329Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1381864- 691854
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391724- 581585