12 tunnin paasto vuorokaudessa

Laihdutustaito

Paasto klo 18-06 laihduttaa. Päivällinen klo 18 ilman hiilareita. Proteiiniruokaa ja kasviksia. Aamulla klo 6 proteiinipitoinen aloitus. Tunnin jälkeen hiilareita. esim. puuroa.
Onkohan tätä 12 tunnin paastoa laihduttamiseen tutkittu tieteellisesti, ja onko sinulla kokemusta 12 tunnin paastosta, miten kävi???

7

7434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsänakka

      Kuka sitä nyt yöllä syö? Jos päivällä mättää kaikkea mitä eteen sattuu ja sit ois syömättä kuudesta kuuteen, pitäs laihtua??? Enpä usko!

    • Laihdutustaito

      Jospa ei syö kaikkea mitä eteen sattuu, vaan syö tietoisesti monipuolisesti ja terveellisesti kohtuullisen kokoisia annoksia. Noin kolmen tunnin välein, syödä kun on nälkä ja kun ei ole nälkä olla syömättä. Paastolla haetaan laihtumista, muun tekemisen tulisi tukea sitä.

      Kalorilaskureilla voi saada laihtumista, mutta kun energian tarve vaihtelee päivittäin, esimerkiksi kuntoilupäivänä ja lepopäivänä, keho on paras kertomaan milloin ja miten paljon syödä. Uskoisin, että laihduttamisen suuntaus tulee menemään tuohon suuntaan. Kehoa tulkitsemalla oikein. Eli juoda janoon, syödä nälkään ja myös olla juomatta ja syömättä kun ei ole jano tai nälkä. Minusta keho ei yritä tulla läskiksi, ei myöskään luuviuluksi. Ongelma on siinä, että syödään vaikka ei ole nälkä. Syöminen on ajanvietettä, tekemistä josta tulee hyvä olo, mielihyvän hakemista. Tästä voisi vetää johtopäätöksen, että lihavuus johtuu mielenterveyden/ lähinnä tunne-elämän häiriöistä.

      Mitä ajatuksia kehon tulkitseminen oikein janoon ja nälkään tuo sinulle?

    • puputtaja

      kolmen tunnin välein!!?? Et sit yhtään useammin sais syötyä..?

    • Laihdutustaito

      Iltapäivälehdessä oli juttu 20 kilon laihduttamisesta 1.5 vuodessa. Siinä apuna käytettiin annoksen valokuvaamista. Sekä sitä, että kerta annoksen max kokonaispaino pysyy 250-300 grammassa. Kokeilin annokseni valokuvaamista. Jälkeenpäin aterian katsomisesta, siinä voi arvioida onko annoskoko ollut sopiva, onko riittävästä hiilihydraatteja, kasviksia ja proteiinia. Ja jatkossa kehittyä aterian valmistamisessa. Kuvaaminen on ihan hyvä asia, mutta joka ateriaa ei tarvitse kuvata. Silloin tällöin riittää.

      • 3123123

        20 kiloa 18 kuukaudessa? Kyllä on ollut hidasta laihduttamista tai sitten kyseessä on ollut joku joka on ollut jo lähes "normaalipainoinen".


    • Laihdutustaito

      Keskimäärin 280 grammaa viikossa. Menee hyvin alle 500 gramman viikkolaihdutus suositukseen. Mutta kyllä 1.5 vuotta on pitkä aika, noh kuitenkin painon suunnan kehitys on ollut oikea kun on ollut ylipainoinen.

    • möffö

      no, on kokemusta 12 tunnin ja ylikin syömättömyydestä, esims jo yöuniin voi (muillakin kuin minulla) mennä nukahtamisineen ja heräämisineen yhteensä jotain 8-12 tuntia (jos ei mee heti iltapalan syötyään nukkumaan ja/tai syö aamupalaa heti herättyään)
      mulle on ihan tavallista syödä joskus klo 20-21 ja seuraavana päivänä vasta n. 15-18.00, riippuen miten ehtii, ja voi olla et jos tuo "päiväateria" on mennyt kovin myöhäseen niin en syö illalla enää mitään.
      en kyllä mitenkään merkitsevästi ole laihtunut, vaikka en kyllä toisaalta ole ylipainoinenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      445
      3046
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2255
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2083
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1365
    5. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1334
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1263
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1228
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1076
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1056
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      795
    Aihe