Reittibussi alkaa liikennöidä Rovaniemen ja Hiipin

ludmila-tawarits

Venäjältä alkaa kulkea bussi Kemijärvelle ja Rovaniemelle viikonloppuisin. Liikenne alkaa kuluvan viikon perjantaina. Tarkoitus on, että bussi tuo Suomeen ostosmatkailijoita ja laskettelijoita ja vie suomalaisia Venäjälle, esimerkiksi Kirovskiin laskettelemaan.

Bussi lähtee Kirovskista perjantaiaamuna kuudelta, ja se on Kemijärvellä 12.35. Se lähtee Kemijärveltä takaisin Venäjälle neljältä. Bussi starttaa Suomeen Kirovskista sunnuntaiaamuna.

Linja-auto kulkee Kirovskin, Apatiitin ja Kantalahden kautta. Suomessa se pysähtyy Sallatunturilla hotelli Revontulessa ja hotelli Kemijärvessä. Siitä se jatkaa matkaa Rovaniemen lento- ja linja-autoasemille.

Liikennöijänä toimii Hiipinän tiepalvelu, ja bussit ovat uusia länsiautoja. Mukana on monia kumppaneita Venäjän ja Suomen puolelta, esimerkiksi matkatoimisto Fintravel Kemijärveltä.

Linja sai alkunsa Salla Gate -hankkeen palavereissa yrittäjien kanssa.

– Tarkoitus on, että matkan varrella sijaitsevat yritykset voivat markkinoida tuotepakettejaan matkailijoille, kertoo hotelli Kemijärven ja hotelli Belomoren johtaja Vladimir Komarov.

Kantalahden ja Kemijärven välillä kulki bussi joitakin vuosia sitten. Nyt aikatauluja on muutettu matkailijoille paremmin sopiviksi. Meno-paluu Kemijärveltä Kirovskiin maksaa 2500 ruplaa eli noin 35 euroa.

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lompakotpiiloon

      Miten ne pakotteet toimivat? Eikö Suomi kuulukkaan enään EU-hun?

    • täälävoitajuustoo

      Nälkä on semmonen herra joka panee liikkumaan! Seuraava siirto, turvapaikan anominen!

    • Hiipinä

      Kulkeeko tänä talvena?

    • Eikaivata

      Ei kulje.Aikaisemmin kulki 1-ainoan kerran,oli yksi matkustaja ja myöhemmin vähän hiljaisempaa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1693
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      135
      1679
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      256
      1212
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe