Olemme olleet mieheni kanssa yhdessä melkein 7 vuotta. Viimeiset pari vuotta olemme riidelleet lähes taukoamatta. Hetken aikaa menee hyvin ja taas alkaa alamäki, joka tuntuu jatkuvan aina edellistä pidemmälle ja jyrkempänä. Menin hänen kanssaan naimisiin, koska hän pyysi. Ei kai sellaisesta voi oikein kieltäytyäkään. Sanomme toisillemme kamalia asioita, olemme muuttuneet juuri sellaisiksi kauheiksi ihmisiksi, jotka tekevät toistensa elämän kammottavaksi. Jatkuva pelko seuraavasta riidasta, pelko siitä, mistä toinen syyttää seuraavan kerran, milloin itse raivostuu pikkuasiasta. Ei puhuta, yhdessäolo on telkkarin, puhelimen tai tietokoneen tuijottamista tai riitelemistä.
Mies ei halua puhua ongelmasta. Minä haluan. Mitä tässä voi enää tehdä? Konkreettisia neuvoja ja asiallisia vastauksia toivoisin :( Olen ajatellut, että kun rahatilanteeni sen sallii, vuokraan itselleni asunnon, johon muutan. Lapsia ei ole, eikä asuntolainaa.
Saamme toisissamme hirviön esiin
9
109
Vastaukset
- Jenniina1
Muuta vaan. Jos ette ole sopivat toisillenne, ei kannata väkisin yrittää elää yhdessä. Kummallekin parempi kun pääsee turhasta kärsimyksestä.
- Väsy
Asunnon vuokraaminen ja poismuuttaminen kuulostaa hyviltä ideoilta. Vaikuttaa siltä, että olette umpikujassa nyt: keskusteluyhteyttä ei ole, ilmapiiri on huono, välit kireät ja riitaa kaiken aikaa. Erillään asuminen voisi antaa miettimisaikaa ja puhdistaa ilmaa, ja kumpikin voisi miettiä tahoillaan mitä haluaa jatkossa: jatkaa yhdessä vai erota lopullisesti.
- MaMmmaa
Tosi kurjaa kuulla, että riitelette jatkuvasti. Kannustan silti jatkamaan ja pyrkimään sovintoon. Avioero ei ole kenellekään helppoa, vaikka se hetkellisesti helpottaisi oloa, siitä voi jäädä haavoja pitkäksi aikaa, joskus koko elämän ajaksi. Avioliittoleiri esim parempiavioliitto Pieksämäellä antaa mahtavia työkaluja ristiriitojen selvittelyyn ja kommunikaatioon. Tosin ei sinne voi miestä pakottaa, mutta ehdottaa kannattaa. Tsemppiä ja voimia teille!
Hei.
Oletpa ikävässä tilanteessa elämässäsi, siis olette miehesi kanssa. Asiat voivat muuttua, jos molemmilla on edes hitusen tahtoa korjata tilannetta. Mieti onko sinulla, kysy mieheltäsi onko hänellä. Tutki missä olisi mahdollista päästä keskustelemaan, saamaan apua tulehtuneeseen tilanteeseen; perheneuvonta tms. Ellei miehesi lähde mukaan, mene edes sinä, sekin jo muuttaa tilannetta, että toinen vaihtaa asennetta tai toimintatapaa. Kannattaa kokeilla.
Voimia sinulle ja miehellesi,
Pirkko-pappi- metal4ever
Sama täällä. Ollaan oltu jo 12v. yhdessä ja nyt alkaa riittää. Kumpikaan ei enää arvosta toistaan ja itseäni ärsyttää että vaimolla ei ole minkäänlaista "omaa elämää" joten minullakaan ei saisi olla. Kaipaisin oikeasti jotain "avioliiton ulkopuolista" juttukaveria jonka kanssa vaihtaa ajatuksia koska tukehdun liittooni
- Haluanpuhua
Mikä noita miehiä oikein vaivaa, miksi he eivät puhu? Naisena haluan puhua asiasta kuin asiasta, mutta miehille se on vaikeaa, joskus ihan mahdotonta. Mä olen tainnut törmätä just noihin puhumattomiin luusereihin, jotka ovat olevinaan maailman napoja:D
- aloittajalta
Me saatiin hetkeksi homma taas toimimaan sillä, että itse hautauduin opiskeluihin ja mies töihinsä eikä puhuttu toisillemme oikeastaan mitään, oli sellaista kämppiselämää. Nyt kun kevään osalta alkaa opiskelutkin olla jo kohta pulkassa, niin tuntuu että parisuhteelle olisi nyt sitä aikaa. Ja mies nostaa taas seinän suoraan eteen, hänen mielestään ongelmista nimenomaan ei saisi puhua, se ilmeisesti pahentaa niitä. Olen oikeastaan jo luovuttanut ja tuntuu ihan järkyttävän pahalta.
- Marjaana777
Meillä ei myöskään puhuta :/ Nykyään en uskalla edes ottaa mitään asiaa puheeksi, koska mietin, että mikähän haloo tästäkin asiasta nousee. Kaikenlainen jutustelu on pannassa, koska mies vetää joka asiasta herneen nokkaan. Ahdistaa..
- juuniin
Marjaana sun mies on varmaan jotenkin puolustusasemissa. Koita puhua tästä hänelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400