Vasemmistolaisuus väärillä urilla

Vasemmistolaisuus mielletty suomessa poliittiseksi, vaikka se on puolueetonta luokkataistelua työväen luokan etujen puolesta.
Taistelu on yhteinen vaikka polittisesti saatamme olla eri mielä-
Tämä yhteinen taistelu ilmenee työpaikoilla käydyssä lakkotaisteluissa työpaikkojen säilyttämisen puolesta (massaliike) ym. asioissa.
Voimme olla eri puolueiden jäseniä, mutta puoluepolitiikka pois ay- liikkeestä.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Joo puoluepolitiikka pois AY-liikkestä....keitä AY-liike tukee vaalimainonassa ?

Äänestä

Demarit ovat kokoomuksen juoksupoikia ja vasurit vihreiden.

Äänestä
  • KTP on työväenluokan asialla kaikissa tilanteissa pääomaa ja opportunistisia pääoman puolustajia vastaan... -Luottakaa KTP: n!

    Ilman joukkojen tukea ja aktiivisuutta, se "huseerava vasemisto" jatkaa vehkeilyä pääoman hyväksi, työn ja tavallisen kansan enemsitöä vastaan.

    "VasemIsto" kun ei nosta leivän hintaa, mutta kehottaa isontamaan leivän reikää, niin kuin aikoja sitten yksi herra, PERUSDEMARTI, -FAAGERHOLM...

    Äänestä

  • Hyvin käy jo selville tuo säälittävyys tämän ketjun kommenteista. Ei tarvia "luokkataistelu" oikeistoa vastustajaksi, kun luokkataistelua käydään vassujen omissa riveissä ihan riittämiin.

    Äänestä

  • Taisit ymmärtää väärin luokkataistelun, kuten niin monet maltillisten harhauttamat sen ymmärtävät, -muka tarpeeton työn ja pääoman välillä..

    K.N. -Kemijärvi

    Äänestä

  • harmajapää kirjoitti:

    Taisit ymmärtää väärin luokkataistelun, kuten niin monet maltillisten harhauttamat sen ymmärtävät, -muka tarpeeton työn ja pääoman välillä..

    K.N. -Kemijärvi

    Ehtiikö se Nurmikumpu ees lumisotakilpailuja katsomaan ko niin aktiivisesti tänne 24 kirjoottaa ? Menis katsomaan vaikka tovereita Pikkarainen ja Jussila . Niillä on teltat ja tarjoiluki. Aaatetta vahvistaisi varmaan ?

    Äänestä

  • Niin kerkiikö häne edes kamulle soppaa keittää, kun on niin kiivaana täällä luokkataisteluissa.

    Äänestä

  • aatteenvoima kirjoitti:

    Ehtiikö se Nurmikumpu ees lumisotakilpailuja katsomaan ko niin aktiivisesti tänne 24 kirjoottaa ? Menis katsomaan vaikka tovereita Pikkarainen ja Jussila . Niillä on teltat ja tarjoiluki. Aaatetta vahvistaisi varmaan ?

    En ehtinyt ole yhteenkään sotaleikkiä katsomaan, vaikka aikanaan esim. erotettu kaupunginjohtaja kutsui.
    -Olen ollut alusta pitäen ja edelleen olen koko vouhotusta vastaan, - alikersanttina, En tykkää imperialistisista sotaleikeistä... -ja huutoa: -"verta pakkiin"!

    Kaupungin tulisi ne vouhotukseen sijoittamat eurot vuosittain esim. sijoittaa vaikkapa vanhusten hoitoon tai johonkin muuhun todella hyödylliseen kohteeseen, kuin ko. vouhotukseen, joka on jo muuttunut kaupunkisotaan luonteiseksi - kaupungin keskustaan... -voi , -kuin kriisikunnan asemaan syöksyvä kaupunki leventelee mielettömien leikkien keinoin. En ole käynyt ja en käy

    Tyydyttikö vastauksena periaatteellinen, kielteinen näkökanta?!

    Mistäkö aikaa saan tänne? -Eläkeläisenä, -ja omaishoitajana on aikaa, -kun olla pitää Kamun kaverina kotona...
    Onhan tässäkin oma viehättävyys lueskella erilaisia arvioita, henkisestä kunnostani, -yms.

    Kaarlo N... Kemijärvi

    Äänestä

  • kiivastaon kirjoitti:

    Niin kerkiikö häne edes kamulle soppaa keittää, kun on niin kiivaana täällä luokkataisteluissa.

    Ei ole "nälkää nähty", -nääs on sen verran keittäjän taitoja,,, Tyhjänpäiväisiin hömpötyksiin ei riitä tosin aika, -kuten esimerkiksi "lumisotaan".

    Olisiko muunlaisia huoli kysymyksiä teillä kummallakaan, -kysykää pois, KYSYKÄÄ POIS!.
    -Ei kysyvä tieitä eksy.

    Kaarlo N... Kemijrvi

    Äänestä

  • Olisi jo kaarlon aika mennä vaikka ukkokotiin asustamaan, siellä olisi sulle mukavaa ja lämmintä, olet jo vanha höppänä.

    Äänestä

  • harmajapää kirjoitti:

    Ei ole "nälkää nähty", -nääs on sen verran keittäjän taitoja,,, Tyhjänpäiväisiin hömpötyksiin ei riitä tosin aika, -kuten esimerkiksi "lumisotaan".

    Olisiko muunlaisia huoli kysymyksiä teillä kummallakaan, -kysykää pois, KYSYKÄÄ POIS!.
    -Ei kysyvä tieitä eksy.

    Kaarlo N... Kemijrvi

    Kehuu keittäjän taitojaan. Mitäs oikein keittelit, kun noin kehut, pitäisi se menuu laittaa tänne nähtäväksi.

    Äänestä

  • pareepaikkasulle kirjoitti:

    Olisi jo kaarlon aika mennä vaikka ukkokotiin asustamaan, siellä olisi sulle mukavaa ja lämmintä, olet jo vanha höppänä.

    Käsittävätköhän nämä irvailijat, että hän, Nurmikumpu, nauraa teidän jutuille hieman iroonisesti hymähtäen. Ei tuo pilkkaaminen ja "turvan tukkominen" häntä saa hiljaiseksi. Puolustamme Nurmikummun sananvapautta ja vastustamme solvaamista. Nurmikumpu herättää selvästi mielenkiintoa, joten hänen aikaisemmin jo hautaamansa elämäkerta-asia pitäisi ottaa kyllä täällä vielä uuteen pohdintaan. Voisiko kotiseudun yhdistys esim. kustantaa sen? Puhutaanko täällä kenestäkään muusta ihmisestä yhtä paljon? Ennen haukuttiin Soppelaa ja Kaisanlahtea, no toinen putosi ja toinen vap.ehtoisesti lähti valtuustosta, jäljellä on paikallisista "julkkiksista" lähinnä Harjula ja Nurmikumpu poliitikkoja ja heistä Harjulasta puhutaan etupäässä Suomun keskuksen hankkeen yhteydessä (Harjula on ns. Suomun äiti, lempinimi) ja Nurmikumpu erottuu vahvasti.

    Nurmikummulle toivomme voimia ja muistutamme keskustelijoita, että ei toisten yksityisasioita tarvitse kaivella. Jos Nurmikumpu haluaa kertoa, millaista ruokaa hän proletaarina syö, se on hänen asia, mutta ei sellaista tulisi monella meistä mieleenkään toiselta kysyä. Nurmikummun raittiusasia on sitten eri juttu ja kun hän juo Vichy-vettä, niin se on hyvä ja kannustaa muitakin se asia kokonaisuutena.

    Äänestä

  • Vichy eli kansanomaisesti "vissyvesi" on muuten hyvää juomaa. Joisin joka päivä, mutta ei aina jaksa ostaa kaupasta sitä. Sitten kotona tulee mieleen, olisipa vissyä nyt kaapissa.

    Jos Nurmikumpu juo vissyä, ei siitä pidä ivailla. Vissy on terveellistä ja hyvää eikä ole alkoholimyrkkyä mukana!

    Äänestä

Britit muuttamassa lakia: laittomasti maassa olevat karkotetaan ilman valitusoikeutta
Jos konservatiivit voittavat toukokuun vaalit, he aikovat myös vähentää sosiaaliturvaa maahantulijoilta, jotka eivät suostu oppimaan englantia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ulti-ukko kirjoitti:

Vasemmistolaisuus mielletty suomessa poliittiseksi, vaikka se on puolueetonta luokkataistelua työväen luokan etujen puolesta.
Taistelu on yhteinen vaikka polittisesti saatamme olla eri mielä-
Tämä yhteinen taistelu ilmenee työpaikoilla käydyssä lakkotaisteluissa työpaikkojen säilyttämisen puolesta (massaliike) ym. asioissa.
Voimme olla eri puolueiden jäseniä, mutta puoluepolitiikka pois ay- liikkeestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu