Miten muuten kaikenlaiset ideologiat korreloi älykkyyden kanssa?
Onhan se varma että esim kiihkouskovaiset tai uusnatsit on typeriä.
Mutta monia ideologioiden perustajia pidetään kyllä erittäin älykkäinä,esim Jeesus tai Karl Marx olivat varmaan erittäin älykkäitä,kun taas kaikenlaiset rasistit rotuoppeineen varmasti todella typeriä.
Ideologiat
5
150
Vastaukset 5
- harmaamassa96
Yleensäkin kaikkiin ideologioihin - äärivasemmistolaisuuteen/oikeistolaisuuteen, ääriliberalismiin, veganismiin jne hurahtaneet ovat avarakatseisimpia heikkolahjaisempia..
- 93ke9
Tutkitusti kasvissyöjillä on korkeampi älykkyysosamäärä kuin sekasyöjillä, luonnollisesti. Ihmiset kaipaisivat lempeää diktaattoria, tai asiat menee persiilleen, kun ei ne ite hahmota kokonaisuutta. Rotuja on monenlaisia, elinympäristön jalostamia. Ihmisiä kaikki.
- Menetiedä
Avarakatseisuus voi tarkoittaa myös ettei osaa päätellä, ajatella, menee vain joukon jatkona. Sanovat vain että ovat avarakatseisia kun ajattelun rajat on suppeat. Tämä pätee erityisesti veganismiin, useimmat haluavat syödä avarasti vaikka maailma kaatuisi. Politiikassa ääriliikkeet voi olla toisin, politiikan suppeus vastaa ajattelun suppeutta. Tai keskittymistä.
- leimaotsassa
Se minkä päättää hyödyntää ei voi olla tulevaisuuden taakka.
- riitaristi
On se käsittämätöntä että maastamme löytyy yhäti enenevässä määrin sellaista ideologisuutta jonka esimerkkinä ovat natsisaksa tai stalinin venäjä siis diktatuuri.
Kuitenkin nämä "idealistit " eivät hyväksykään kotimaassamme vaikka nyt hallituksen leikkauksia. Eräänlaista diktatuuriahan sekin olisi. Siis ei leikkauksille kotimaassamme mutta kyllä suurille ideologisille pyrkimyksille ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811204
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29875Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19735- 46609
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13587Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180562Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13540Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123530On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460- 26448