miljoonaa amerikkalaista paleltumiskuolemalta.
https://stevengoddard.wordpress.com/2015/02/22/fossil-fuels-keeping-more-than-200-million-americans-from-freezing-today/
https://stevengoddard.wordpress.com/2015/02/22/fossil-fuels-keeping-more-than-200-million-americans-from-freezing-today/
Vastaukset 14
Vanhimmat
Meinaat että kun fossiiliset aikanaan vääjäämättömästi loppuu, paleltuu nuo 200 miljoonaa heti? Tuohon on kyllä lääke, aletaan valmistautua kehittämällä kiivaasti ei fossiilisia!
Kerrotko vielä, että miksi ihmeessä?
Ei kun meinaan että olisi tullut holotna jollei olisi ollut fossiilisia polttoainetta.
Ja kun on kerran paleltunut kuoliaaksi ei tarvitse huolehtia fossiilisten riittävyydestäkään, tai yleensäkään huomispäivästä.
Eli siis ilman fossiilisia polttoaineita paleltuu kuoliaaksi? Niinhän väität. Nyt kyllä huolestuttaa lapsemme 300-500 vuoden päässä kun viimeisetkin fossiiliset on poltettu. Olikohan Sähkis niitä mitään vaihtoehtoja....?
Ei muuta kun pannaan uraani halkeamaan ja puita pesään ja kosket valjaisiin. kun fossiiliset loppuu ei ole varaa tueskella joutavia tuuli häksöttömiä.
Kyllä näin on, uraani on ainoa ratkaisu koska risut kannot puut on äkkiä savutettu ilmaan ja taas 200 miljoonaa paleltuu.
Mutta jos 200 miljoonaa olisi paleltunut kuoliaaksi, eihän heillä olisi jälkeläisiäkään fossiilisten loppumisesta huolestumassa.
Uudistuva energia tekee ei toivottua hiilivoimaa:
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/nevadan aurinkovoimalan todella kiusallinen ongelma sytyttaa yli lentavat linnut tuleen/a1050152
Sitä minä vaan, että kun teho hajautetaan nyt harakoille, niin mitä siitä kostuu.
Siinä on pian 200 miljoonaa lintua paistunut elävältä tai tullut silvotuksi tuuligiljotiineilla.
Jos fossiiliset pelastivat yli 200 miljoonaa ihmishenkeä, silloin on tietenkin niin että ilman niitä olisi yli 200 miljoonaa kuollut. Looginen päättely. Mitäs muuten kun se uraani lopuu?
Fossiilisilla polttoaineilla on merkittävä rooli maapallon energian saannissa. Voidaan laskea, että jokainen maapallon 7 miljardista ihmisestä käyttää eri muodoissa energiaa noin 2,5 kW joka hetki. Maapallon väestö lisääntyy noin 85 miljoonalla ihmisellä joka vuosi ja on arveltu, että kasvu taittuu noin 13 miljardissa ihmisessä joskus 2030. http://www.worldometers.info/world-population/
Arvatenkin nuo 85 miljoonaa uutta ihmistä käyttää myös keskimäärin sen 2,5 kW energiaa joka hetki, eli 85 000 000 * 2,5 kW = 212 500 MW. Jos tuo olisi pelkkää sähköä ja yksi ydinvoimala tuottaa 1000 MW, pitäisi rakentaa 212 uutta ydinvoimalaa joka vuosi tuohon tarpeeseen. No toki se on paljon muutakin lämpöenergiaa, joten ei ihme, että maapallon fossiilisten polttoaineiden kulutus kasvaa eniten siellä, missä syntyvyys on suurin ja minne teollisuus siirtyy länsimaista, koska siellä on halpaa lapsi- tms. työvoimaa, eikä päästöistä ole niin väliä.
http://www.energytrendsinsider.com/2012/06/28/world-energy-consumption-facts-figures-and-shockers/ Tämä teidän vihiriäisiten eelisten ininä täällä Suomessa on säälittävää kuunneltava, koska 5 miljoonan asukkaan Suomi käyttää myös fossiilisen energiansa huipputehokkaasti hyödyksi, eikä siihen liittyvillä äkillisillä ja huippukalliilla muutoksilla ole tuon taivaallista merkitystä etenkään siksi, että Co2 –ilmastoteoria on aina vaan heikommalla jäällä.
Tuohon edellä olevaan 2.5 kW kulutukseen liittyen otetaan esimerkiksi vaikka lentokone, jolla voi lentää Peruun, Pariisiin, Geneveen ja ties minne ilmastoa parantamaan ja hiilen kulutusta suitsemaan, tai vaikkapa lomalle sinne Thaimaahan. Yksi iso rauhanomainen lentokone kuluttaa energiaa yhtä paljon kuin Titanic, jos on seuraavaa artikkelia uskominen:
http://www.tekniikkatalous.fi/metalli/enemman tehoa kuin titanicissa nama ovat matkustajakoneiden voimakkaimmat suihkumoottorit/a1030889
Boeing 747 teho matkalennossa on noin 60 000 hv, eli 45 MW (45 000 kW). Kun sillä pieni koneeseen mahtuva porukka lentää lomalle vaikka Thaimaaseen, kerää aikamoisen kerta-annoksen noita kilowatteja. Tuolla yhden lennon polttoainemäärällä lämmittäisi jotakin Keravan kokoista kaupunkia todella pitkään. Maapallon taivaalla on parhaillaan, eli joka hetki tuhansia lentokoneita ja niissä onnellisia ihmisiä keräämässä maapallon lämpöenergiakilowatteja kontolleen. Osa pöhlistä pelkää Suomen mahdollista ilmastonmuutosta, mutta on onnellinen kun pääsee etelän lämpöön ja hyvin ilmastoituun hotelliin ansaitsemalleen lomalle. Ja hiilihän se heilläkin on mielessä, kun se on se syyllinen kaikkeen ja sitä pitää rajoittaa, jotta voi hyvällä omalla tunnolla kuluttaa energiaa. Hiilen kulutusta pitää siis rajoittaa hinnalla millä hyvänsä siksi, että tulee itsellekin hyvä mieli, kun saa työntää pään pensaaseen oman kulutuksen osalta ja kouhkata yleisöosastoilla kuvitellusta ilmastonmuutoksesta. Samalla tehdään tyhmiä tekoja, kun aletaan panna satoja miljoonia ylimääräisiä euroja siihen, että saadaan tuhottua Suomen ja maapallon vähät metsät sähköenergian tuotannon uuneissa, kun tuolle lisääntyvälle ihmismassalle ei voida yhtään mitään. Kriminalisoida pitäisi lasten teko, koska jokainen syntyvä lapsi on ympäristöä suunnattomasti tuhoava ympäristörikos
, koska Yhdysvalloissa ei ole rakennettu riittävästi uusiutuvaa energiaa. Ihminen on rakentanut itselleen ansan - ansa vain laukeaa hyvin hitaasti.
Suomessa on rakennettu tuulivoima-ansa ja nyt hallituksessa riidellään
kuka maksaa viulut.
Jos lasku lankeaa suurimmalle sahkönkäyttäjälle eli teollisuudelle, jolloin se äänestää jaloillaan ja muuttaa ulkomaille.
Niimpä lasku on lankeamassa veronmaksajille joka sekin voi äänestää jaloillaan ja lähteä kaduille.
Kolmas eli luonnollinen vaihtoehto olisi luopua koko hiilianekaupasta,
muttä näin yksinkertainen asia näyttää liian monimutkaiselta päättäjien kaihisissa silmissä.
http://uk.reuters.com/article/2015/02/23/uk-eu-ets-vote-idUKKBN0LR0Y720150223