Löytyykö täältä fysiikka neroja?! Aloin opiskelemaan fysiikkaa ja opo pisti suoraan fy5-kurssille, joka ei kyllä ole helpoimmasta päästä..
Osaisiko joku neuvoa tämän tehtävän ratkaisussa?
Mikä oli ensimmäisen satelliitin Sputnik 1:n radan keskimääräinen korkeus maanpinnalta mitattuna, kun sen kiertoaika oli 96minuuttia?
kiitos...
Osaisiko joku neuvoa tämän tehtävän ratkaisussa?
Mikä oli ensimmäisen satelliitin Sputnik 1:n radan keskimääräinen korkeus maanpinnalta mitattuna, kun sen kiertoaika oli 96minuuttia?
kiitos...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Neroista en tiedä, mutta meitä löytyy, jotka osaavat etsiä asiat netistä:
http://www.physicsclassroom.com/class/circles/Lesson-4/Mathematics-of-Satellite-Motion
Tuossakin on hyvä sivusto, ja siellä sivu 9
Jäi näköjään bittiavaruuteen(vitsi). Siis tuossa: http://koti.mbnet.fi/jukaukor/fysiikka/avaruusfysiikkaa.pdf
Jäi näköjään bittiavaruuteen(vitsi), siis tuossa http://koti.mbnet.fi/jukaukor/fysiikka/avaruusfysiikkaa.pdf
Tulikin näköjään kahteen kertaan, sitten kun tuli. Varmaan nämä kaavat siellä kirjassakin ovat, ongelmat ovat muualla.
v=sqrt(GM/R) sijoitetaan kaavaan v*T=2pi*R, ratkaistaan R, (kuutiojuurijutska), josta vähennetään maapallon säde 6380 km. (GM=3,986*10^14). Tulee kai jotain 565 km
Netistä löytyy Sputnikin radan suurin korkeus 900 ja pienin 200 km. Sputnik ei siis kiertnyt ympyrärataa, mutta radan keskimääräinen korkeus voidaan laskea ympyräratana, niinkuin linkissä todetaankin.
Jos ei ole noita gravitaatiovakio ja maan massa käsillä, on hyvä muistaa että painovoimakiihtyvyys pienenee kääntäen verrannollisena etäisyyden neliöön (etäisyys maan keskipisteestä r):
g(r) = M*G/r^2 = g(R)*(R^2/r^2)
Eli noita laskuja voidaan ratkaista kun tiedetään maan säde R ja painovoimakiihtyvyys maan pinnalla g(R)