Onko tietoa miksi kunnan vesijohtovesi suljetussa pullossa muuttuu parissa päivässä mullan makuiseksi.
Meillä on oma kaivo ja puhdistin raudalle yms. Mutta tämä oma kaivovesi ei pullossa muuta makuaan.
Mikä ihme on siis kunnallisessa vesijohtovedessä. Testattu parikertaa puhtaalla pullolla. Huolestuttavaako?
Vesi pullossa / makumuutos
5
258
Vastaukset
- WhiskyInJar
Eipä ole tietoa, mutta veikkaan että puhdistuskemikaalien vaikutuksen lakattua vesijohtovesi
muuttuu semmoiseksi skeidaksi kun se alunperinkin oli. Kannattaa ottaa yhteyttä sinne veden toimittajaan, eli kuntaan päin. Jos tätä ei esiinny laajemmin, niin sitten makuvirheen lähde on jossain lähellä teidän vesihanaanne.
Itselleni kävi kerran niin, että kotikaljasatsista yhdessä virvoitusjuomapullossa maku oli multainen, vaikka muissa tätä makuvirhettä ei esiintynyt. Kyseinen pullo tuoksahti mullalle vielä useamman pesukerran jälkeenkin ja meni sitten pullonkeräykseen. Siis se makuvirheen lähde voinee olla ihan vain se puhdas pullokin, mutta jos samassa pullossa kotikaivovesi säilyy hyvänä, niin ei oikein sitten.
Multaisen makuelämyksen aiheuttajana on kaiketi yleisimmin geosmiini, jota taas tuottavat aktinobakteerit eli sädesienet. Yksi hypoteesi olisi, että vesijohtoverkoston puolikuolleet sädesienet pystyvät sitten siinä pullossa tuottamaan geosmiinia, ehkä vähän virkistyneenä. Vesijohdossa kloori hillitsisi niiden juhlintaa.
Oliko muuten kokeessa käytetty pullo lasia vai muovia?- WaterInBottle
Pullo on muovia. Laitoin kuntaan kyselyn.
Mietin miten kaivovesi olisi puhtaampaa. Toki talomme vedenpuhdistin ns. parhaasta päästä, mutta voiko mangaanihiekan läpi puhdistettu vesi olla vailla noita mainitsemiasi pöpöjä. En tiedä. Noniin, muovipullo sopisi noihin molempiinkin veikkauksiini, siis että itse pullosta tulisi makuvirhettä, vaan kun et mitään asiaan virkkanut, niin käsitän, että se kaivovesi oli samassa putelissa.
Vaan kloori ei välttämättä pysy niin hyvin muovipullossa kuin lasipullossa. Että sitä kloorin vähentymistä voisi tapahtua, lämpiämisen lisäksi.
Ajankuluksesihan voinet kokeilla pullottaa kuumaa vettä samasta hanasta ja seisottaa sitten sitä ne muutamat päivät. Makuvirhe olisi toki ylläri, kun pöpöjen pitäisi olla kuolleita.
Eihän kaivovedessä välttämättä ole sädesieniä tai kaivossa multaakaan. Ei niin sitten sitä mullan makuakaan.- WaterInBottle
Taidan kokeilla sillä kuumalla vedellä. Ja kyllä, kaivo ja hanavesi olivat samassa pullossa.
Onko kloorin pitkäaikaiskäytöstä varmaa terveysfaktaa paljonkin? Entä kuinka yleistä fluorin lisääminen on Suomessa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108