Moikka! Olen menossa pian seuran kisoihin ponilla, joka on alkuun hidas ja saattaa pysähdellä. En tiedä miten se käyttäytyy kouluradalla ja en tiedä otanko mukaan raipan vai kannukset. Mielestäni kannuksilla saisin komennettua ponin eteenpäin sillä se on todella kuuro raipalle. Opettaja suosittelee kuitenkin raippaa. Eli mitä mieltä olette, otanko radalle raipan vai kannukset? :)
Kannukset vai raippa?
7
446
Vastaukset
- ridergirl
minä suosittelen raippaa :)
- juuentiedää
Mitkä on kannukset?
- Kasiro
Olet kai nähnyt villin lännen filmeissä että cowboylla on saappaissaan pitkät rautaiset piikit joissa on sahalaitaiset rissat päässä? Ne on kannukset. Onneksi nykyään ei aivan sellaisia käytetä vaan nykykannukset ovai lyhyet ja rissattomat, usein vain noin sentin mittaiset tylsät piikit. Aloittelijan ei kannuksia kannata käyttää ettei vahingossa töki hevosta niillä. Vasta kun jalka pysyy paikallaan kaikissa askellajeissa voi laittaa kannukset jalkaan.
- poni---
Saako teillä olla vain jompi kumpi?
Ensimmäisenä kannattaa miettiä, kumpaa osaat käyttää paremmin. Kumpikaan näistä EI OLE eteenpäin ajava apu, vaan ainoastaan pohkeen tehoste. Näyttää todella rumalta, jos vain kannuksella yrität ajaa ponin eteen... Kannuksen ja raipan on tarkoitus vain tehostaa pohjetta, mutta pohkeella se poni ratsastetaan etetenpäin.
Kannuksen käyttö vaatii, että jalka pysyy hyvin paikallaan.
Toisaalta jos poni on oppinut raipan väärin, ei raipastakaan paljoa hyötyä ole.
Mutta minä kuuntelisin opettajaa. Eiköhän hän tiedä parhaiten. - ihmeissään
Saako kouluradalle edes mennä raippa kädessä? Ennen ei saanut, mutta omista koulukisoistani on jo aikaa. Kannukset sen sijaan olivat pakolliset heB-luokasta eteenpäin.
Tosin ei kai opettaja raippaa suosittelisi jos ei saisi, mutta kummastelen silti. Milloin säännöt ovat muuttuneet? - poni--
ihmeissään:
Aina on tallikisoissa yms. epävirallisissa kisoissa voitu kisasäännöistä joustaa. Sääntöjen mukaanhan kannukset on pakolliset ihan HeC-tasollakin, mutta tosiaan usein tästä on joustettu.
Tän vuoden alusta tuli jonkin verran sääntöihin muutoksia, joten en nyt osaa sanoa miten nuo menee. - ihmeissään
Joo, totta. Tallikisat ovatkin eri juttu. En muista kannuspakkoa heC-luokissa virallisissakaan kisoissa, mutta kuten sanottu, omista kisoistani on jo aika paljon aikaa.
Mutta jos siis radalle saa raipan kanssa mennä, ottaisin mieluummin sen kuin kannukset. Raippaa ei ainakaan tule käytettyä vahingossa kuten kannusten kanssa helposti käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla702954Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "612558SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1042219Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851395Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341256Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o185940Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html82891Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83883Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html143805Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52736