Itämerellä ei jäätä ollenkaan. Helmikuun lopussa!!! Tämä on poikkeuksellista ja johtuu ilmaston lämpenemisestä. Muuta selitystä ei ole, sillä jäätä muodostuu sangen vähän, kun lämpötilat ovat plussan puolella jatkuvasti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424917620666.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424917620666.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Päällimmäinen syy leutoon helmikuuhun on vallitsevassa suursäätilassa, meteorologi Pauli Jokinen Ilmatieteen laitoksen ilmastopalvelusta kertoo.
– Ilmavirtaukset ovat yksinkertaisesti puhallelleet enemmän tuolta lounaan kantilta, mistä tähän aikaan vuodesta lauha ilma tulee, kun tulee. Idästä ei ole pahemmin päässyt tulemaan Siperian kylmää ilmaa.
Oman osansa lämpimään helmikuuhun ovat tehneet myös muun muassa Ruotsin suunnasta puhaltaneet lämpimät ja kuivat föhntuulet."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424917953400.html
Helmikuu esimerkiksi Pohjois-Amerikan itäosissa on ollut hyvin kylmää ja suurien järvien jäätilanne on ennätysmäinen.
Hohheli saa siemensyöksyjä aina kun Suomessa ilmavirtaukset tulee lännestä talvisin.
Juu mutta mietippäs mikä himputti aiheuttaa poikkeuksellisen
pitkäaikaiset länsivirtaukset.
Ettei vaan...
Mikä himputti aiheutti länsivirtaukset ja leudot talvet 1924/25 ja 1929/30?
Ennätyslauha talvi takana!!! Naurattaa, kun jotkut kylmähörhöt eivät suostu tunnustamaan LÄMPENEMISTÄ.
Ilmasto on nyt lämmennyt niin , että sen hörhökin huomaa. Minäkin uskon jo lämpenemiseen. Eelis ja hohheli ovat olleet koko ajan oikeassa.
Helsinki k.a lämpötila 0.4C helmikuu 1.2-26.2 . Ei ihme että ei jäädy;-)
Suursäätila vaan näin, tuuli jos kääntyy niin Siperiassa -30C tarjolla..Kumpikaan ei liity ilmastonmuutokseen mitenkään.
Lämmintä ja PAH! uskon sitten kun ekan västäräkin näen. västäräkistä vähäsen. ei sen puoleen. hienoa kun tulee kevät ja kesä.