Kemiallisia kokeita

Ville240

Hei! Voisitteko antaa joitakin kemiallisten kokeiden ohjeita? (Ei mitään lapsellisia, mutta ei myöskään mitään rikkihappojuttuja tms.)

6

204

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohscurc

      Antakaa!

    • neuvokasta

      Jos sinulla on entisaikaisissa litteissä taskulampuissa käytetty litteä paristo ja ohutta kuparilankaa, jota ennen käytettiin räjäytystöissä, voit rakentaa niistä elektrolyysilaitteen. Laita astiaan vettä ja lisää siihen tavallista suolaa. Anna liueta. Yhdistä kahden kuparilangan toiset päät pariston napoihin ja upota toiset päät veteen. Huomaat, että toisesta kuparilangasta alkaa nousta pieniä kaasukuplia. Voit kerätä niitä vaikkapa vedellä täytettyyn kardemummaputkiloon. Muistaakseni kaasu on vetyä, ja voit varovasti kokeilla sen syttymistä tulitikulla. Jos se on vetyä, se pimahtaa.

    • fwertgfv

      youtubesta löytyy mm. nurdrage(ihan vitun mahtava), mrhomescientist, nighthawkinglight. kaikki noi tekee kemiajuttuja. "periodic videos" on nottinghamin yliopiston kemianprofessoreiden kanava jossa on ihan kaikki.

    • qwsdfvb

      Ei niinkään kemiaa, vaan fysiikkaa. Kuumenna juomapurkki kuumaksi ja sitten upota se avoin pää edellä jääveteen. Purkin pitäisi lysähtää läjään.

    • Anhydraali6

      Triklorosyanuuri happo vetykloorihappo = syanuurihappo kloorikaasu.
      Voit kloorata rikkiä, ja saada sen eri klorideja.

      • vähän_ohjeita

        Mitä on "vetykloorihappo"?

        Minun käsitykseni mukaan suolahappo on juuri tuota. Suolahapon suolat ovat klorideja. (ei tarvi rikkiä) Natriumkloridi on ruokasuolaa.
        Yksinkertaista kemiaa on suolapitoisuuden mittaus vedestä ominaispainomittarilla.

        Rikkihapon suolat ovat sulfaatteja. Rikkihapokkeen suolat ovat sulfiitteja.

        Kloorikaasu on myrkyllistä, en suosittele kotikokeilua sillä.

        Ennen kemian kokeiluja kannattaa opiskella kemian perusteet kunnolla. Ihan oman turvallisuuden vuoksi. (suojalasit ja suojakäsineet ovat pakollisia)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe