Kemiallisia kokeita

Ville240

Hei! Voisitteko antaa joitakin kemiallisten kokeiden ohjeita? (Ei mitään lapsellisia, mutta ei myöskään mitään rikkihappojuttuja tms.)

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohscurc

      Antakaa!

    • neuvokasta

      Jos sinulla on entisaikaisissa litteissä taskulampuissa käytetty litteä paristo ja ohutta kuparilankaa, jota ennen käytettiin räjäytystöissä, voit rakentaa niistä elektrolyysilaitteen. Laita astiaan vettä ja lisää siihen tavallista suolaa. Anna liueta. Yhdistä kahden kuparilangan toiset päät pariston napoihin ja upota toiset päät veteen. Huomaat, että toisesta kuparilangasta alkaa nousta pieniä kaasukuplia. Voit kerätä niitä vaikkapa vedellä täytettyyn kardemummaputkiloon. Muistaakseni kaasu on vetyä, ja voit varovasti kokeilla sen syttymistä tulitikulla. Jos se on vetyä, se pimahtaa.

    • fwertgfv

      youtubesta löytyy mm. nurdrage(ihan vitun mahtava), mrhomescientist, nighthawkinglight. kaikki noi tekee kemiajuttuja. "periodic videos" on nottinghamin yliopiston kemianprofessoreiden kanava jossa on ihan kaikki.

    • qwsdfvb

      Ei niinkään kemiaa, vaan fysiikkaa. Kuumenna juomapurkki kuumaksi ja sitten upota se avoin pää edellä jääveteen. Purkin pitäisi lysähtää läjään.

    • Anhydraali6

      Triklorosyanuuri happo vetykloorihappo = syanuurihappo kloorikaasu.
      Voit kloorata rikkiä, ja saada sen eri klorideja.

      • vähän_ohjeita

        Mitä on "vetykloorihappo"?

        Minun käsitykseni mukaan suolahappo on juuri tuota. Suolahapon suolat ovat klorideja. (ei tarvi rikkiä) Natriumkloridi on ruokasuolaa.
        Yksinkertaista kemiaa on suolapitoisuuden mittaus vedestä ominaispainomittarilla.

        Rikkihapon suolat ovat sulfaatteja. Rikkihapokkeen suolat ovat sulfiitteja.

        Kloorikaasu on myrkyllistä, en suosittele kotikokeilua sillä.

        Ennen kemian kokeiluja kannattaa opiskella kemian perusteet kunnolla. Ihan oman turvallisuuden vuoksi. (suojalasit ja suojakäsineet ovat pakollisia)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11788
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6206
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5136
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      50
      1853
    Aihe