grillijuhliin makkaraa?

paljonko makkaraa varaan 40hlön grillijuhliin?

7

3843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flesubiitti

      Yleinen sääntö on 150-200 grammaa proteiinia per nokka riippuen lihan lajista (kalaa enemmän, kokolihaa vähemmän) eli 6:sta kilosta 8 kiloon - mielellään hieman yläkanttiin kuin liian vähän. Määrä riippuu tietysti myös ruokailijoista ja heidän syöntitottumuksistaan - raavaat miehet syövät enemmän kuin naiset ja lapset.

      Sanoisin, että tuo 150 grammaa per nassu on aika hyvä lähtökohta kokolihamakkaran kanssa ja tietysti kannattaa varata grillattavaa vähän yli.

    • Niinsevaanmenee

      Käytännössä 23-25 pakettia (4kpl paketti) grillimakkara pakettia pitäisi riittää. Etenkin jos siellä on muuttakin syömistä kuin makkaraa. Ja jos meinaa että makkarat ovat paistettu kaikille yhtäaikaa niin ne kannattaa esilämmittää kuumiksi ennen grillaamista. Käytännön niksi joka toimii vaikka eräoloissa. Ajoissa huoneenlämpöön,ja seuraavaksi kaikki makkarapaketit johonkin isoon saaviin ja kiehuva vesi päälle.

      • ainakin 40 pakettia


    • psig

      Jos syöjät osa miehiä ja osa naisia riittänee 2-makkaraa /syöjää kohden , jos lisäksi salaattia ja muuta tarjottavaa voipi mennä vähemmänkin , aina voi muutama paketti olla varallakin , pakkasessa.

    • makkaraaraa

      se on kilo per nokka jos on makkara miehiä.

      • kIITOS VASTAUKSISTA! =)


    • nakitsilmille

      Tavallisia 100 gramman pötköjä voinee haalia sen pari per nassu. Passailee sitten oluella porukan tyytyväiseksi, koska olut säilyy paremmin, eli ei haittaa vaikka jäisi osa juomatta just sillä hetkellä. Olutta kannattaa varata ainakin 12 purkkia (33cl) per ukko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe