grillijuhliin makkaraa?

paljonko makkaraa varaan 40hlön grillijuhliin?

7

2819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flesubiitti

      Yleinen sääntö on 150-200 grammaa proteiinia per nokka riippuen lihan lajista (kalaa enemmän, kokolihaa vähemmän) eli 6:sta kilosta 8 kiloon - mielellään hieman yläkanttiin kuin liian vähän. Määrä riippuu tietysti myös ruokailijoista ja heidän syöntitottumuksistaan - raavaat miehet syövät enemmän kuin naiset ja lapset.

      Sanoisin, että tuo 150 grammaa per nassu on aika hyvä lähtökohta kokolihamakkaran kanssa ja tietysti kannattaa varata grillattavaa vähän yli.

    • Niinsevaanmenee

      Käytännössä 23-25 pakettia (4kpl paketti) grillimakkara pakettia pitäisi riittää. Etenkin jos siellä on muuttakin syömistä kuin makkaraa. Ja jos meinaa että makkarat ovat paistettu kaikille yhtäaikaa niin ne kannattaa esilämmittää kuumiksi ennen grillaamista. Käytännön niksi joka toimii vaikka eräoloissa. Ajoissa huoneenlämpöön,ja seuraavaksi kaikki makkarapaketit johonkin isoon saaviin ja kiehuva vesi päälle.

      • ainakin 40 pakettia


    • psig

      Jos syöjät osa miehiä ja osa naisia riittänee 2-makkaraa /syöjää kohden , jos lisäksi salaattia ja muuta tarjottavaa voipi mennä vähemmänkin , aina voi muutama paketti olla varallakin , pakkasessa.

    • makkaraaraa

      se on kilo per nokka jos on makkara miehiä.

      • kIITOS VASTAUKSISTA! =)


    • nakitsilmille

      Tavallisia 100 gramman pötköjä voinee haalia sen pari per nassu. Passailee sitten oluella porukan tyytyväiseksi, koska olut säilyy paremmin, eli ei haittaa vaikka jäisi osa juomatta just sillä hetkellä. Olutta kannattaa varata ainakin 12 purkkia (33cl) per ukko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      1974
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      77
      1422
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1384
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1117
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1036
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      963
    7. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      814
    8. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      38
      805
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      795
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      755
    Aihe