Nyt mitataan Lapin pääkaupungin tasoa kysymällä ruokatarjontaa. Ei taida löytyä, jänkän miehelle maistuu mieluummin makkaraperunat.
Saako Rovaniemellä Bouillabaissea?
akateeminen
996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei täällä mitään patongin purijoitten soppia laitella.
Madekeitto ilman kaiken maailman koskikorentoja tahi äyriäisiä on paaaaljon parempi.
Se sinun madesoppa ei vain ole jostain syystä kelvannut muualle kuin - niin no jonnekin Lappiin. Ei se ylitsevuotavan pahaa ole, mutta.. sehän on vain made.
No jos noita kalajuttuja vielä, niin miten Rovaniemellä on tuo Sushin saanti? Lapin kulttuurikaupunki lienee syrjässä, ettei paikalliseen jätkäkulttuuriin taida saada muuta kuin kassilohta ja kossua. Tuoreen kalan saanti Rovaniemellä tarkoittaa että kala on 2-3 päivää vanhaa.
Ravintola Hulibumbassa söin vasta maittavaa Bouillabaissea. Ruokajuomana nautin Josmeyerin Pinot Gris valkoviiniä. Ihan kiva yhdistelmä, toki jälkiruoka olisi voinut olla parempikin kuin konjakilla liekitetyt lakat.
Lopuksi oli puliukkotanssit. Tuulipukupakko. Myös farkkupuku käy mutta sen pitää olla ryöttänen. Silmät pitää olla kuin puukonviillot.
Lyhyempi matka Norjasta on lohella matkustaa rovaniemelle, entä vantaalle :) plus täältä löytyy tuoreena myös kaikki normi järvikalat yms. Sushia nyt saa monestakin ravintolasta. Ihmettelen vain näitä sinun väitöksiä rovaniemen ravintolaelämästä. Ei taida olla käytännön kokemusta sinulla? Voisit kuluttaa turhautumisesi johonkin muuhun asiaan. Ei löydy täältä syypäätä sinun huonolle elämälle. Lähtikö akkas kävelemään ja tuli rovaniemelle ravintolaan töihin, vai mistä lie juontuu tämä negatiivisuus?
Raxista saa kelpo pistaa. Salaattikin menettelee.
Erottajan Teboililla ainakin saa pullakahvia. Myyvät myös tupakkia jos on tarve.
Hei akateeminen, me taidettiinkin tavata mäkkärin jonossa, minä sainoin: "1 big mac- ateria kiitos", johon vastasit: "otatko mukaan, vai syötkö täällä?"
Tilatkaa Hulibumbasta tuo Bouillabaisse viinin kera. Kokeilin ja oli maittavaa. Tosin se kaljanmyyjä näpläsi kännykkäänsä kun tein tilauksen. Ja se 20 haisevaa puliukkoa oli taustalla liikaa.
mie kävin samasa paikasa ja söin bulbassin, jumalavita ja 10 huoraa ja 10 pazkasta budea nauku ko kissat taustalla. Oli vishin näläkä-toki olen herrasmies ja annoin suttusen rouvan nuolla lautasen...hampaaton oli, nahkatakki oli päälä ka haisi hiele, laatupaikka se pulihumppa