Eli oon 160cm pitkä 45kg ja 12v ja kuten otsikosta huomaa niin ratsastan shettiksillä. Ilman satulaa jalat osuumelkein maahan ja kyllä ne pikku pollet jaksaa Koko tunnin. tiiän et oon niille liian pitkä mut niillä ei oo muuta liikuttajas (paitsi 15v 150cm pitkä sisko ja alottelijat)
meen vielä shettiksil
3
73
Vastaukset
- poni--
Tiedät jo olevasi liian pitkä ja silti pakko pienten ponien selkään mennä? Vaikka poni jaksaisi kantaa, se ei sitli tarkoita etteikö sinusta olisi poneille haittaa.
Tuolla pituudella väkisinkin jo horjutat ponin tasapainoa ja pahimmillaan jos satut vaikkapa huonossa tasapainossa kääntämään ponin voltille esim. laukassa, se on äkkiä nurin. Ja vaikka nurin ei mentäisikään, pakosti jo tuolla pituudella rasitat ponien jalkoja, koska ponin on pakko kiinnittää huomiota eri tavalla liikkumiseen.
Lisäksi vielä annat avut väkisinkin väärin: esim. pohkeethan on ihan väärässä kohdassa. Tämä taas aiheuttaa pelkästään haittaa ponien ratsastettavuudelle (= oikein koulutettu poni ei ymmärrä sinun antamia apuja ja poni joka on oppinut toimimaan sinun kanssa, ei ymmärrä oikeita apuja).
Liikutuksen voi hoitaa muutenkin kuin ratsastamalla, siihen on useitakin eri keinoja. Ratsastus tulee jättää sopivan mittaisille (esim. eikö siskosi voi ratsastaa kun on noin paljon lyhyempi).
On pelkästään itsekästä ja ajattelematonta noin pitkänä ratsastaa pikkuponeilla. - alottajaliink
Itse asiassa käyn ratsastus koululla jossa jotkut minua lyhyemmätkään ri saa enää mennä shettiksillä. Voi olla että olen joku 157cm pitkä mutta kuiteski.
- höpöttelijä
Sä opit paremmin paljon isommalla ponilla/hepalla ja toi poni oppis helpommin paaljon pienemmältä. Ja sanoit että niillä ei oo muuta liikuttajaksi niin se ei tarkoita että sun pitäis mennä sillä, kun olet sille aivan liian iso.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501