Ns. ´asiantuntija´ Pirjo Muranen on täysi nolla selostuskopissa. Ei saa sanaa suustaan....mutta, että...Kaikki yksinkertaista ja triviaalia, jonka kaikki maalikotkin tietää. Mitään speciaalia ei tuo esille.
Sen sijaan Virpi Sarasvuo toi esille suksisalaisuuksia ynnä muuta, joita seikkoja ei maallikot ennalta tiedä. Häntä on muutenkin miellyttävä kuunnella.
Itsekö tämä "mutta...että Muranen" tyrkytti itsensä ääneen.
Pysyisi vaan turpa tukossa, vaikka miehen paitoja pesemässä. "Mutta,että Muranen" on jo kaikki näyttönsä antanut niin hiihdossa, kuin selostamisen aputyttönä.
Älä Pirjo Muranen tule enää miloinkaan ääneen radioon/televisioon. Kiitos.
mutta...että... Murasen höpötykset
30
296
Vastaukset
- KatsojanAliarviointia
PM sentään malttaa pysyä avustajan roolissaan, mutta entäpä tämä suupaltto mälkättäjä ampumahiihtopuolella?!
Mälkätys pilaa kilpailun seuraamisen tyystin. - Mies7
Lopettakaa tuo höpöttäminen, kyllä Pirjo hiihtokilotmetreillä on tietoa varmaan meillä normaaleille vaikka jakaa.
- Anustiina_
Olen samaa mieltä. Älä sinäkään enää milloinkaan kirjoita tälle tai muille palstoille.
- kairantyttö
Tämä pelle muranen voi olla rovaniemellä kuningatar, mutta vailla osaamista kommentaattorina. Sarasvuo (Virpi) täysin eri maata.
- veroeuroista
Hyvin niille maksetaan siitä , vaikka eivät puhuisi mitään.
- SLP_kotiassieltä
veroeuroista kirjoitti:
Hyvin niille maksetaan siitä , vaikka eivät puhuisi mitään.
Montakohan tonnia saavat reissusta veroeurojamme?
V...ttaa taas... mikään ei ole muuttunut viime talvesta.
Naisten (Mäkäräisen) ampumahiihtoa olisi taas mukava seurata, mutta "mäläkättäjä" jatkaa viime keväiseen malliin... tuhoten katsojilta mahdollisuuden keskittyä kilpailun seuraamiseen varsinaisen selostajan avustuksella. - selevittäjät
SLP_kotiassieltä kirjoitti:
Montakohan tonnia saavat reissusta veroeurojamme?
V...ttaa taas... mikään ei ole muuttunut viime talvesta.
Naisten (Mäkäräisen) ampumahiihtoa olisi taas mukava seurata, mutta "mäläkättäjä" jatkaa viime keväiseen malliin... tuhoten katsojilta mahdollisuuden keskittyä kilpailun seuraamiseen varsinaisen selostajan avustuksella.Pirjo oli parempi hiihtämään kuin puhumaan,Sannaleena taas kovempi puhumaan kuin hiihtämään!.Virpi menestynein hiihtäjä ja myös osaa tuoda asiat selvästi esille!.
- vouhotusta
Eihän se Pirjo montakaan voittoa hiihdossa ole tuonut. Viestissä muiden mukana jotenkin meni eteenpäin. Ei yksin hiihtäessä kilpailuissa pärjännyt. Nimi ei jäänyt hyvänä hiihtäjänä mieleenpainuvana.
- SöönHalal_lihoo
selevittäjät kirjoitti:
Pirjo oli parempi hiihtämään kuin puhumaan,Sannaleena taas kovempi puhumaan kuin hiihtämään!.Virpi menestynein hiihtäjä ja myös osaa tuoda asiat selvästi esille!.
Mine ole para kiroittaja, suomalialainen Jusuf Ounasrineetä.
- hiihtokiho
Pitääkö se Pirjo haukkua maanrakoon, jos hän on huonohko selostamaan.
"Kyllä, joo" sillä tulee, joka toisessa lauseessa.
Virpi Kuitunen on mainio selostajan avustaja, maltillinen ja asiantunteva.
Muuten Pirjo on nätti tyttö ja oli aikanaan hyvä hiihtämäänkin. Hyvää jatkoa Pirjolle. - päläpäläpäl
Pirjo näistä joten kuten menettelee, mutta mäläkättäjä aivan turhake.
Tänään itsepäisyyspäivänä (Mäkäräisen voittaessa) ei onneksi selostaja antanut suunvuoroa mäläkättäjälle kuin luvalla... parempaan päin ollaan siis menossa.
https://www.youtube.com/watch?v=p7VAsE-mYaE - suutonpaltti
SAisitko sinä suutas auki, muualla kuin täällä, jos et niin olisit hiljaa ja kuuntelisit
- eiampuja
Ei voi kuunnella Perunkaa, pää hajjoo. Ei mitään saavuttanut omalla urallaan ja nyt niin tohkeissaan selostaa. Muranen vielä jotenkin menee.
- hyvätnaisetneon
Millaiset saavutukset teillä valittajilla on ?
Teistä ei ole saanu ko lukea täältä 24sivuilta ja tuntea häpeää . Katkeraa porukkaa olette- heittäkääpois
Ainut saavutus taitaa olla näillä kirjoittajilla Cooperin testi. Olla 12 minuuttia ilman kaljaa.
- suutaylitarpeen
Taas s...tana ampumahiihdon seuraaminen meni pilalle mäläkättäjän mäläkätyksen takia!
Ei kele ole itseriittoisempaa ihmistä nähty... pikaliimalla pitäs laittaa suu kiinni joutavalta "erikoiasiantuntijalta"... lienee vissiin YLE-urheilun joku johtaja tyytyväinen ALP:n erikoiskykyihin? - Kunnas_on_ylivoimainen
Mikään ei vedä vertoja Kunnaksen Kaitsulle. Kun pärstä tulee näkyviin ja kuuluu ensimmäinen sana, menee kanava vaihtoon. Tämän jälkeen puoli tuntia oksentamista pää vessanpöntössä ja sitten suihkuun. Toipuminen vie yleensä pari päivää.
- YLE-vero
Tiedättekö , että sillä tienaa pirun hyvin ja
maksetaan nykyään meidän veromarkoistamme . - Ooberi
Eikös se olekaan Anssi Kukkonen hörökorvilla.
Varttuneemmat muistavat mäkiviikolla - 80 kadonneen selostajasuuruuden,
Ei kadonnut lopullisesti...löydettiin alppimajastasamalle päivälle ympäripäissään.
Mäki selostettiin Suomen päästä , tekniikka toimi erinomaisesti..
- tietoaonneksi
Just Joo 5000 kuussa kunnakselle ja asiantuntijoille n.20000 vuosi. Että sillä lailla
- Torveloinen
Pirjoa on mukavampi kuunnella kuin doping-Virpiä!
Vai kelpaisiko teille myös Isometsä, Kirvesniemi jne.? No niin sitähän minäkin!- Kasberi
Minun pää ei taas kestä kuulla hetkeäkään sitä Novan liikennetietäjä Kimiläistä.
En tiedä mikä ärsyttää kun se aukasee läppinsä... välittömästi toinen kanava.
Ilet ja muut naiset meneen päivästä ja illasta toiseen ihan mieluusti mutta Kimiläinen ...mikä piru tuossä sepostuksessa ja äänessä riipoo hermonpäät riekaleiksi.
Sanokaa viisaammat1
- Persjalka
Siellähän se taas pilasi Imatran SM_kisat. Minun ostama takki päällä keikoili kuvissa ja sanoi ainakin tuhat kertaa: että tota, että tota, että tota että tota ettätota ettätota. Voi tsiisus, että osaa olla vastenmielinen persoona.
Yle:lle siunattiin yleverona runsaasti rahaa, jotta saa näitä pärpättäjiä vaatetettua ja palkattua joka kisaan mälkättämään. Nytkin oli taas koko joukolla uudet vaatteet. Murrillakin on leipävirka, pysyis siellä ja hoitais edes oman työnsä kunnolla, eikä tukkis joka viikonloppu lisähommiin. Per....le! - painukoon-perseeseen
Eikös tämä Muranen ole entinen mahtisukunimen Manninen omistaja. Rovaniemellä kun olet Manninen niin sillä pääsee jo kuuhun asti. Ja perseennuolijajoukko hännystää perässä....
- 18637
Minä olen ratkaissut kilpailujen seuraamisen niin, että hiljennän tv:n äänen pois kokonaan ja katson kuvaa. Selostukset eivät ole kiinnostaneet sen jälkeen, kun katseljoita valistettiin joka toisessa lauseessa hiihtääkö joku pertsaa vai vassua , tai onko hiihtäjällä hyvä vai huono suksi, siis yksi suksi ja kuitenkin kuvistakin näkee, että niitä on kaksi. Jos sitten asiantuntija puhuu selostajan puheen päälle, tai vastaa kysymykseen: kyllä joo että, tai tota tota, puhuu murteen ja kirjakielen sekaisin, niin siitä pääsee äänen sulkemisella.
- perunkaankyllästynyt
Onneksi telkassa selostuksen voi vaihtaa ruotsikielisekdi, mälkättömäksi.
Vielä parempi kun tallentaa Mäkäräisen kisat boxille ja poimii sieltä äänettömänä ampumiset ja kärjen maaliintulot lopputuloksineen. Ei pääse mälkätys nostattamaan verenpainetta.
- Mäkihyppyä
Sille joka jaksaa katsoa TV:stä kaikki nuo tyhjänpäiväiset urheilulähetykset
sanon , että oletpa itseesi kyllästynyt ihminen .
Mikä on paras NHL , KHL, vai SM-liiga tai ehkä Euro hockey tour Karjala turnauksineen ?
Jalkapallon Veikkausliiga , Europpaliiga , Cup-voittajien cup.
Hiihdosta en mainitse mitään niin kyllästynyt .
Toimittaja huutaa uskottavan innostuneesti , kuin Olympiavoittajalle
onhan voittaja Manfred Reggesström .- Järkiintynyt
Täytyy tosiaankin olla kyllästynyt koko elämään jos kaikki urheilut katsoo.
En katso koskaan Formuloita, enkä jääkiekkoa tai jalkapalloa. Pyrin katsomaan naisten ampumahiihtokilpailut ja nimenomaan kun kisataan maailmalla. Siksi kun Mäkäräinen on niin hyvä ja ampumahiihto mielenkiintoinen laji, kun molempien osa-alueiden pitää natsata. Toivotaan uusia nuoria lajin pariin ja miehillekin menestystä.
Se minua ihmetyttää, että selostajan rinnalla on aina joku urheilun jättänyt kommentaattori, eikä se, että takana on jonkinlainen urheilu-ura tee kommentoijasta hyvää selostajaa. Pitäisi radiopomojen vähän kuunnella meitä penkkiurheilijoita ja poistaa sieltä ne jotka eivät kuuntelijoita/katselijoita miellytä. S-L Perunka on todella raskasta kuunneltavaa, rakastaa ääntään ja pauhaa kuin koski. - Rahaa
Se on kauheaa , kun ihminen ihastuu omaan ääneensä !
Urheilijat saavat hyvät rahat taskuunsa pelkästä kommentoinnista .
Kumpi on tärkeämpi se kommentointi, vaiko se , että urheilijalle
saadaan dumpattua helppoa rahaa taskuun . - rollox
Jarmo Punkkinen oli aikoinaan mielestäni paras asiantuntija. Ei turhia lätissy mutta sittekku jotain kerto niin tuli todella asiantuntevaa analyysiä.
Perunka tuntuu että se pistää juttuja paperille ja sitte räväyttää ne esille jossain kohti. Ei tule yhtään luontevasti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395248- 853752
- 483145
- 623045
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411878
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451848Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101825- 181751