Säilytys...

minna

Missä te säilytätte valkosipulia yleensä (jääkaapissa, huoneenlämmössä) ja pidätetteköte sitä jossain muovipussissa (hajuhaitat)? Ostin just kaupasta aika ison valkosipulinipun (ei myyty pienemmissä erissä) ja muistin että ku viimeksi mulla oli valkosipulia niin koko kämppä haisi sille (säilytin huoneenlämmössä muovipussissa) ja heitin sipulit lopulta roskiin ku keittiöön ei enää pystynyt menemään hajun takia.

6

1551

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapissa

      huoneenlämmössä avatussa muovipussissa tai sen päällä. Pidän kuitenkin ylimmällä hyllyllä koska sen alapuolella on loisteputki mikä on usein päällä ja se nostaa lämpötilaa niin että siinä alahyllyllä ei voi säilyttää mitään tuoreita tuotteita.

      En tiedä valkosipulista, mutta oon kuullut että ainakin tavallinen sipuli tulee kitkeräksi jos sitä säilyttää jääkaapissa. Jos omistaa jää-viileäkaappiyhdistelmän tms niin varmaan siinä viileässä on hyvä säilyttää, kuten kaikkia muitakin vihanneksia, kun monetkaan ei tykkää olla alle 10 asteessa eikä myöskään n. 20 asteessa.

      Täällä ei valkkari koskaan haise ennen kuin sen murskaa. Valitsen aina parhaat valkeimmat ja tuoreimman näköiset yksilöt. Vanhat valkkarit alkaa ihan itsestäänkin haisemaan... tuoreet tosiaan mun mielestä vasta kun ne murskaa.

      • minna

        Kiitti, ne tais tosiaan olla aika vanhoja (puolivuotta?) ne sipulit mitä viimeksi säilyttelin, saatto johtua jo ihan siitä.


      • että näin..
        minna kirjoitti:

        Kiitti, ne tais tosiaan olla aika vanhoja (puolivuotta?) ne sipulit mitä viimeksi säilyttelin, saatto johtua jo ihan siitä.

        puolivuotta vanhoja valkosipuleja.. kai ne nyt haisee.. meillä ostetaan 2-3 viikon välein uudet sipulit kun entiset loppuu, ja meillä niitä säilytetään jää-viileä kaapin alaosassa eikä haise.


    • Biermeister

      Suositeltu säilytyslämpötila on siinä 20asteen nurkilla. Itse säilytän korissa keittiössä. Hajuhaittoja en ole huomannut tulevan. Mutta ei ne valkosipulitkaan ikuisesti säily ja paikan on oltava kuiva. Että jos pääsee kostumaan, niin sitte haisee.

      • vampyyri

        Ostan ison valkosipuliletin aina syksyllä luomumarkkinoilta ja säilytän sitä seinällä roikkumassa keittiössä. Mitään hajuhaittoja en ole huomannut, ja sipulit säilyvät melkein vuoden (siinä ajassa kaikki on syöty, siksi pidemmästä säilytyksestä ei ole tietoa).

        Kasvattajalta olen saanut ohjeen, ettei valkosipulia saa koskaan pitää kylmässä (nahistuu äkkiä, tästä syystä kaupoista ei meinaa löytyä laadukkaita valkosipuleita, kun kuljetus- tai varastointi tapahtuu liian viileässä) ja täytyy olla ilmava säilytys, ei siis pussissa.


    • Itse viljeltyjä

      Säilytän valkosipulini letillä keittiön seinällä.
      Hyvin kestävät seuraavaan satokauteen. Kasvatan ne myös itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2383
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1579
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      108
      1509
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1442
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1315
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1271
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      41
      1257
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1066
    Aihe