Nyt on pikkuhiljaa joutunut normaaleja ihmisiä kun

Muistan ajan jolloin n.10-15v sitten kuntouttavassa työpajassa oli pelkkiä alkoholiongelmaisia. Lievästi kehtysvammaisia. Yksinäisiä syrjäytyneitä tai saraalloisesti ylipainoisia.

Nyt paljalle on pikkuhiljaa alakanut hiipiä ihan normaaleja työttömiä ihmisiä. Kaikki työkyvyttömyys eläkeläiset on ajettu jopa pois.

Jotain hyvääkin tässä on. Nimittäin se, että kun työttömiä on niin paljon päiviä on alettu vuorooteleen päiviä ja riittä, että enää käy 1-2 päivää viikko kun 10v sitten piti käydä 5päivää tai ainakin 4 päivää viikossa, että hyvä näin. Kun työttömiä tulee niin paljon,
463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuntouttava ORJAtyötoiminta on sosiaalihuoltolain (710/1982) mukainen sosiaalipalvelu, EI TYÖsuhde, vaan PAKKOpalvelu.

Kuntouttava työtoiminta EI ole tarkoitettu niille työttömille, jotka kykenisivät osallistumaan julkisiin työvoimapalveluihin tai työhön.

Se miksi jotkut ovat pakkopalvelussa orjahommissa vuosia, johtuu siitä että laki sallii ketjuttaa 24 kk:n jaksoja.

Eli ne jotka ovat vuosia "kuntouttavassa" pakko-orjapalvelussa, EIVÄT kykene vuosia jatkuneesta "kuntoutuksesta" huolimatta osallistumaan oikeaan palkalliseen työhön eivätkä edes julkisiin työvoimapalveluihin kuten esimerkiksi työkokeiluun tai palkkatuettuun työhön.

Jos he tähän kykenisivät, heidän paikkansa EI olisi "kuntouttavassa" pakko-orjuudessa.

Ovelinta on että vaikka työtön itse väittäisi olevansa työkykyinen (jotta häntä ei voitaisi laittaa orjaki pakko-orjapalveluun) niin ne voi pakottaa meneen TESTEIHIN joiden perustella todetaan työttömän olevan työkyvytön!

> Vaikka sinne joutuisi MoPaan niin silti kuntouttavaan ei voida ilman työ ja toimintakyvyn arviota laittaa, näin sanoo laki. Koska jos sitä arviota ei tehdä on työtöntä pidettävä työkykyisenä, näin sanoo myöskin sosiaalihuoltolaki <

Kysymys kuuluukin että voiko lääkärin "toimintakykyarviointi" testistä kieltäytyä?

Ja jos siitä kieltäytyy, niin tuleeko karenssia koska on "omalla käytöksellään aiheuttanut sen ettei.. plääpläää" ?

Äänestä

Kovasti yrittävät löytää ongelmia ihmisestä---- muistan itsekin tuon kun aikoinaan kuntoutt. olin.

Eikä päihdeongelma töitä estä välttämättä. Itsellä on päihdeongelma mutta olen nyt kohta 2 v käynyt töissä. Ei yhtään poissaoloa D:

Äänestä

tämä!

Äänestä

Ihan normaaleja ihmisiä siellä nykyään on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkäaikastyötön kirjoitti:

Muistan ajan jolloin n.10-15v sitten kuntouttavassa työpajassa oli pelkkiä alkoholiongelmaisia. Lievästi kehtysvammaisia. Yksinäisiä syrjäytyneitä tai saraalloisesti ylipainoisia.

Nyt paljalle on pikkuhiljaa alakanut hiipiä ihan normaaleja työttömiä ihmisiä. Kaikki työkyvyttömyys eläkeläiset on ajettu jopa pois.

Jotain hyvääkin tässä on. Nimittäin se, että kun työttömiä on niin paljon päiviä on alettu vuorooteleen päiviä ja riittä, että enää käy 1-2 päivää viikko kun 10v sitten piti käydä 5päivää tai ainakin 4 päivää viikossa, että hyvä näin. Kun työttömiä tulee niin paljon,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu