Kuolla vanhuuteen

henezi

Milloin ihmisen voidaan sanoa kuolleen vanhuuteen? Eikö vanhoilla ihmisillä usein ole jokin sairaus, jonka seurausta kuolema on, eli usein ihminen ei kuole puhtaasti vanhuuteen.

6

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääketiede ei tunne vanhuuteen kuolemista. Toki tämä on puhtaasti määritelmäkysymys. Jso HIV-infektion heikentämä ihminen kuolee keuhkokuumeeseen, on kuolinsyy HIV. Jos vanhuuden heikentämä kuolee keuhkokuumeeseen, on kuolinsyy keuhkokuume. Idea on kai siinä, että HIV-infektion voi välttää, vanhuutta ei.

      Kansanomaisesti tuota termiä toki käytetään. Mitään selkeää rajaa siinä ei ole, ehkä ajattelisin jotain 70-75 vuotta sellaiseksi, että voisi puhua tuosta.

    • K.T.USA

      Heti joku meni lääketieteen selityksiin ,muka tietäen mitä muolema on .Ihminen
      vanhenee ja kuluu loppuun ,niinkuin puu joka kuolee ja lahoontuu . Ei jokainen vanhus kuole sairauksiin .Vanhus heikkenee lihaksiltaan ,sekä aivoiltaan ,eikä moni edes halua jatkaa ,koska ei ole enää kyvykäs toiminaan ,niinkuin voimissaan ollessaan . Ihmiselle
      on annettu rajoitus ,milloin eläminen loppuu .Raamatun mukaan yksilö joka elää yli
      75 vuoden ,on saanut erityisen siunauksen .Kuka tietää miksi niin on .Syöpäsairaudet
      niittävät suurimman sadon nykyään ,ja siihen on oleva syyt ,mutta niitä ei tiede
      halua myöntää .Se on yhtä suuri " salaisuus " ,kuin on myöskin kirkon kolminaisuusopi .

      • Voi_Jeesus_sentään

        Ja heti joku alkoi jeesustelemaan...


      • Syöpäsairauksien "yleistymiseen" on kaksi selvää syytä: pidempi elinikä ja parantunut diagnostiikka.


    • vaihtelee

      Olin aikoinani ruumiinavausavustajana. Lääkäri kertoi, että todistukseen tulee merkitä kolme kuolinsyytä tärkeysjärjestyksessä. Hän sanoi, että jos eri lääkärit tekevät arvion samasta vainajasta, hyvin harvoin syyt ovat yhtenevät ja samassa järjestyksessä.

    • järjen_kerettiläinen

      Ennen oli vainajia, jotka olivat "kuolleet vanhuuttaan". Nykytiede pyrkii aina diagnosoimaan kuolinsyyn. Eise mikään "suuri salaisuus" ole.
      2000 vuotta sitten ei ollut hygienia, ruokavalio, lääkkeet tai sairaanhoito lähelläkään nykyistä tasoa, siksi elinikä oli paljon alhaisempi. Ei siihen mitään Raamatun harhaoppeja tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2112
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1903
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      147
      1846
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1252
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1076
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe