Olisiko elämänne parempaa jos olisitte töissä?

Itse voin vastata, että todennäköisesti ei. Sosiaalista elämää työpaikka tuskin parantaa, ellei porukka satu olemaan poikkeuksellisen hyvä. En välitä kanssakäymisestä satunnaisten ihmisten kanssa. Lisärahan saisi tietysti kulumaan johonkin, mutta todennäköisesti turhuuksiin, joita en oikeasti tarvitse. Mikään matkustelu ja muu sellainen ei kiinnosta. Miinuspuolella on työn aiheuttama stressi, vaiva ja ajanmeno.

Eli todennäköisesti elämänlaatuni pikemminkin heikkenisi töihin menosta. Miten teillä muilla?

5

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwqwqwqwqwqwcd

      Itse olen aina ollut töissä eikä elämäni ainakaan paremmaksi ole muuttunut. Kaikenlaisia vaivoja on tullut palkaksi siinä kaikki.

    • betweenSider

      Talon ja auton pitäminen maksaa. Siksi työ olisi poikaa.

      • 167-176

        Ei noita pelkällä työllä ylläpidetä vaan rahalla jota kutsutaan palkaksi kun käy töissä. Aivan liian moni pakotetaan orjaksi ilman palkkaa, sellainen ei vetele. Käsitteet on virkamiehiltä ja päättäjiltä menneet sekaisin kun väitetään että työllistetään vaikka oikeasti pakotetaan orjaksi.

        http://sakutimonen.com/2015/03/holynpolya-virkavastuulla/


    • ByroB

      Ite kaipaan juuri niitä ihmisiä ja työyhteisöä, mutta eipä heitä enää ole vaan porukka on hajonnut taivaan tuuliin. Olen kai sitten työmarkkinatuella seuraavan vuosikymmenen ja enemmänkin. Asunto ja kulkupeli(t) tuli maksettua töissäollessa, joten lainoja ei ole. Ylläpitokuluissa auttaa siipan ansiot. Jos aloittaisin työt vaikka 40km päässä, kulut nousisivat heti eikä jaksaisi laittaa ruokaa raaka-aineista kuten nyt. Pikku flunssat ja selkäkivut saa sairastaa ilman lääkärikäyntejä.
      Eli ei työpaikka taitaisi parantaa elämää meikämuijallakaan. Eläkkeen tienaus voisi tietty olla hyvä juttu, jos pitää eläkkeelläkin elellä joitain vuosikymmeniä.

    • TilaAla

      Itselle tuli taas se tilanne eteen, että fyysisen tuki-ja liikuntaelimiin liittyvän sairauden vuoksi. Olisi ollut välttämätöntä jaksamisen kannalta saada tiettyjä räätälöintejä työtehtäviin ja mieluiten muuttaa kokoaikatyö osa-aikatyöksi. Kyseessä on iso organisaatio ja se olisi ollut mahdollista ja työnantaja sitä alkuun lupailikin.

      Mutta yllätyksenä lähettikin irtisanomisilmoituksen, perusteluina sellaisia sairaudenperusteella irtisanomisperusteita joilla se kyllä on varmasti ihan lainmukaista mutta silti olisin mielelläni jatkanut työtäni saman työnantajan palveluksessa. Kun olen sitä vuosia tehnyt, tehnyt työni hyvin. Vastaavaa työtä muilla työnantajilla vaikea löytää tänäpäivänä.

      En jotenkin osaa löytää oikeaa suhtautumista tapahtuneeseen. Toisaalta suututtaa kun koen toisaalta että, miksi minut irtisanottiin sairauden perusteella kun tässä on kyse osin perinnöllisestä sairaudesta jolle ja jonka pahentumiselle en mitään itse mahda. Ainoa on syödä kipuihin määrättyä lääkitystä ja yrittää elää elämää. On sellainen tyhjän päälle ja puille paljaille joutumisen tunne. Petyin ammattiliittoonkin kun pääluottamusmies viimeiseen asti vänkäsi, että kyllä töitä löytyy jopa työnantajan virallisen irtisanomisilmoituksen jälkeen.

      Tänäpäivänä työelämä on kovempaa....useissa tapauksissa joko teet sitä työtä minkä aikoinaan vastaanotit tai se on pihalle. Edes sitä vaikka olisi hyvä,tunnollinen työntekijä ei lasketa.

      Ehkä jollekin työpaikka-keskeiselle ihmiselle tämä olisi ollut vielä kovempi isku, itselle työpaikka on vain työpaikka en siellä loma-ajoilla ole käynyt kattelemassa miten siellä pärjäävät tms. Kuten tuolla töissä joillakin on tapana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      261
      14286
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7245
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7048
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      42
      5064
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4839
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      83
      4435
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4391
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe