Suurin kaipaamani puute Suomessa on kunnollisten oliivien puuttuminen.
Tarkoitan nyt kotitekoista tuotetta joka valmistetaan tuoreista käsittelemättömistä raakaoliiveista joita ei Suomessa saa ostaa mistään vihannestiskistä eikä hedelmäpuodeista.
Maku on taivaallinen ja koukuttaa 100 kertaisesti verrattuna mihinkään suolalla pilattuun valmiiseen myyntituotteeseen. Erikoisesti Kreikkalaiset oliivit ovat ylisuolattuja joista oliivin oma hieno aromi on poispyyhitty. Samoin kaikki kaupallinen purkkitavara.
Kun joku kertoo mistä käsittelemättömiä tuoreoliiveja Suomessa saa, niin annan pari reseptiä miten niistä voi valmistaa maailman parhaat oliivit joita vain Espanjalaiset osaavat tehdä kotona. Kerron tämän vankan kokemukseni pohjalta omien oliivipuideni tuotteista niitä tehtyäni 82-2005 aikana Espanjassa.
ASEITUNAS PARTIDAS
9
118
Vastaukset
- oliivipuunalla
http://www.tiede.fi/keskustelu/7791/ketju/oliiveista Taitaa olla niin ettei kannata tuottaa, koskapa rasvaisena menee nopeasti piloille. https://kiloklubi.fi/reseptit/avaa/Tapenade-eli-oliivitahna/1031/
http://www.oliivi.fi/paivansade.htm- ellak
Onhan ne pahoja jos niitä popsii ennen valmistamista, mutta kun ne itse osaa valmistaa niin ei suomessa saa kaupasta ostaa mistään niin hyviä.
- ellak
Tässä yksi resepti espanjaksi juuri niistä hyvistä. http://www.recetasdemama.es/2007/10/aceitunas-partidas/
- aiolivai
Olet aivan oikeassa, että suurin osa Suomessa myytävistä oliiveista on nykyään pakattu suolaliemeen ja maku kärsii siitä.
Aikoinaan ostin vain kivellisiä neitsytoliiviöljyyn ja viinietikkaan säilöttyjä kivellisiä kalamata-oliiveja, joiden maku oli pehmeän täyteläinen, mutta nykyään niitä on vaikea saada.
Joistain prismoista voi löytää vielä niitä, mutta yleensä hyllyistä löytyy vain tönkkösuolattuja kivettömiä oliiveita - onkohan joku eu-direktiivi pakottanut moiseen valmistukseen.
Oliiveiden valmistus vaatii aikaa ja vaivaa aivan kuten oikeaoppinen viininlehtikääryleiden teko - lehdet eivät ole valmiita ruokaan heti poimimisen jälkeen vaan vaativat työstämistä liottamiseen ja suolaamiseen.
Tämä vain korostaa sitä, että hyvä ruoka ei valmistu hetkessä vaan vaatii pidempää valmistamista aivan kuten oliivit, jotka puista pudotettua vaativat vielä lukuisia toimia ennenkuin ovat edes syötäviä.
Mitkä sitten ovat niitä "parhaimpia" oliiveita niin vastaus on taas kunkin makunystyröiden varassa - kukin tuotantoalue kun pitää omiaan parhaimpina ja öljyään ylivertaisena - vastaus tähän on vain maistaminen ja omaan makuun luottaminen. Kun on löytänyt sen "oikean" maun niin siitä tulee pitää kiinni vaikkakin tuottajat tekevät sen vaikeaksi muuttaessaan tuotettaan.
Noin yleensä oliivit kannattaa ostaa kivellisinä - näin maku ja rakenne on parhaimmillaan. Jos kivetöntä haluaa esim. salaatteihin tai tahnoihin niin kiven saa helposti pois tekemällä viillon oliivin ympäri ja sormin vääntäen saa hedelmälihan irti kivestä - yleensä onnistuu helposti eikä tarvitse mitään värkkiä siihen tai sitten vain vuolee hedelmälihan kivestä irti veitsellä.
Oliiveiden kanssa ruoanlaitossa on se sama kuin fisujen kanssa - kun luu on mukana niin makukin on parempaa vaikka useimmat ihmiset eivät tätä ymmärrä, että ruoassa voi olla ruotoja tai jopa kiviä vaan odottavat helposti syötävää vauvanruokaa, jolloin ennen tarjoilua on hyvä mainita tästä. - kalamata
http://www.kodinkuvalehti.fi/artikkeli/ruoka/reseptit/kalamata_oliivit
http://www.filos.fi/fi/yritys/yhteystiedot/
Gran Delicato Kalevankatu 34 00180 Helsinki Kamppi
Puhelinnumero 09 694 0403
80 luvulla kannoin Kreikasta purkkeja selkä vääränä
http://www.helsinginsuomikreikkayhdistys.fi/yhdistys.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3424332Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1422428Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822056- 1411571
- 261107
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!421094- 221005
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein140999- 77989
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337931