Sähköverkon taajuus

Sähköverkon taajuus on 50Hz. Mutta mitenkä tuulivoimaloiden antama sähkön taajuus saadaan samanlaiseksi?
9292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

-- pikkasen epäselvää täälläkin -- ku tuulivoimalan teho on 3-5 MW , siis mitä se nyt tarkottaa ihan talokohtasesti ,jos talo vaikka kuluttaa 10000 kwh , niin moneenko taloon riittää sähköä ympärivuoden ??

Äänestä
  • http://fi.wikipedia.org/wiki/Wattitunti

    10000kw/h tarkoittaa sitä, että jos käyttäisit jotakin laitetta jonka teho olisi 10000 kW, niin tunnissa tuolla teholla kulutus olisi siis 10000kW/h

    Taas jos käytät laitetta jonka teho on 1 kW, niin sitä saat käyttää 10000 tuntia, tuon energiamäärän käyttämiseksi.

    Eli wattitunti on energian yksikkö. Watti on tehon yksikkö. Energia = teho * aika.

    3 MW on = 3 000 000 wattia.

    Jos voimala jatkuvasti tuottaisi noin suuren tehon niin se tuottaisi 365 * 24 * 3 000kW = 26 280 000 kw/h koko vuoden aikana.

    Mutta tuulivoimalat eivät tuota jatkuvasti samaa tehoa, vaan se vaihtelee hyvin paljon tuulen mukaan jonka vuoksi tuosta tehosta ei varmaankana voi laskea paljonko se tuottaa.

    En ole asiantuntija, enkä tiedä millä perustein nuo tuulivoimaloiden tehot on ilmoitettu joten voin olla väärässäkin.

    Täällä on jotakin asiaa.
    http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Tuulivoimalan_teho.htm

    Äänestä

  • "Jos voimala jatkuvasti tuottaisi noin suuren tehon niin se tuottaisi 365 * 24 * 3 000kW = 26 280 000 kw/h koko vuoden aikana."

    Ei, vaan 26280000 kWh. Siis ei kW/h (kilowattia tunnissa).

    Äänestä

"Mutta mitenkä tuulivoimaloiden antama sähkön taajuus saadaan samanlaiseksi?"
Vast: Taajuusmuuttajalla.
50hz on siis voimalaitoksien generaattorin pyörintänopeus eli 50 krt / sek.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Taajuusmuuttaja

Äänestä

moro statistinen
Tuulivoimalan ilmoitettu teho on huippulukema. Vuotuinen tuotto riippuu tuulioloista ja on vajaa 20 % teoreettisesta maksimista. On paljon aikoja kun voimalan tuotto on tasan nolla.

Äänestä

eipä sitä yksi tuulivoimala saa heilautettua sen kuin kytketään piuhat kiinni ja roottori pyörii 50hz taajuuden määrämällä nopeudella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Millainen kirjoitti:

Sähköverkon taajuus on 50Hz. Mutta mitenkä tuulivoimaloiden antama sähkön taajuus saadaan samanlaiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu