Miksi "vieraalla" on suomen kielessä kaksi erilaista merkitystä? Se voi tarkoittaa esim. täysin tuntematonta henkilöä tai sitten tuttua henkilöä, joka tulee käymään luonasi.
Vieraan eri merkitykset
8
176
Vastaukset
- 8-3
Miksi ei olisi? Miksi "kuusi" on sekä puu että lukusana? Miksi "kappa" on sekä polkupyörän osa että naisten vaate?
- heksari
Niin, mutta kun kysymässäni tapauksessa merkitykset ovat vastakohtia.
Vieras mikä vieras! Minä lähtisin kahtiajaosta, että vieras ei kuulu kotiväkeen/omaan väkeen. Eli me ollaan me ja kodin ulkopuoliset on vieraita. Ja vieraita on sitten montaa sorttia; voi olla uppo-outoja taikka tuttuja. Ja kotikieli (kotimaan kieli) on omaa kieltä ja muut kielet on vieraita kieliä.
Jos joku tulee kylään, niin on vieras (vierailulla) vaikka onkin tuttu, siis käypäläinen joka jossain vaiheessa häipyy omille teilleen. (hupsua myös tuo kylään tulo - voihan se tulla kylään mutta ei juuri meille kyläilemään.)
Ja esim peleissä on kotikenttä ja vieraskenttä ja pelaajilla kotipeliasut tai vieraspeliasut.
No ei tästä kirjoitelmasta kukaan sen viisaammaksi tullut. Kielemme kehittyy, ja ehkä joskus saamme sanat, joilla vieras ja vieras saadaan erotettua toisistaan.- strangers_in_the_village
Kyllä se on aika outoa, että kyläilijää sanotaan vieraaksi, vaikka olisi tuttukin. "Meillä on vieraita kylässä, rakas serkkuni perheineen". Mutta tällainen tämä kieli on.
- Cuscuta_europaea
Sitten on vielä sellainenkin kuin humalanvieras – googlatkaa vaikka, jos ette usko!
Humalallakin on noita merkityksiä ainakin kaksi, eikä kumpikaan ole minulle vieras. Ja vaikka minulla on vain yksi pää kesät talvet, olen tällöin silloin päissäni tallin tillin. - säheltäjäkin
Varo vierasta ohjausjännitettä! Tällainenkin merkitys "vieraalla" on.
http://www.suomen-turvakilvet.fi/tuotekuvat/10-125.gif - oonsaanut
Kun saa vierasta, niin se tekee gutaa.
Paremmalta tuntuu sitten ventovieras.
Ja kaikkein parhaimmalta aina tuikituntematon. - Rosoner
Homonyymit ovat jänniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766