ainekset (kaksi annosta)
kaksi sipulia
pieni munakoiso
purkki säilöttyjä luumutomaatteja
purkki tonnikalaa
säilötty suolasitruuna
hieman jauhettua chiliä
jauhettua jeeraa
2dl couscous ( 2dl vettä)
Paista isoiksi paloiksi leikattuja sipuleita reilussa öljyssä hetken verran, lisää pieneksi paloitellut munakoisot ja jatka paistamista, kunnes kasvikset ovat saaneet mukavasti väriä. Lisää purkillinen tomaatteja ja survo niitä hieman pienemmiksi. Lisää kuivamausteet ja pieneksi pilkottu sitruuna ja keitä pataa kymmenisen minuuttia. Lisää tonnikala ja hauduta hetki lisää. Lopuksi sekaan voisi laittaa esim. silputtua persiljaa tai korianteria, miksei vaikka ruohosipuliakin. Hyvää on ilmankin. Suolaa en lisännyt, koska sitruunasta sitä tuli just sopivasti.
Tarjoile kuskusin couscousin kanssa.
tonnikalapurkin uusi elämä
suolasitrunaa
1
100
Vastaukset
- simppelisalmon
Joillekin tomaatti fisun kanssa saa hampaiden paikat vihlomaan ja tuottamaan metallisen maun suuhun - noin muuten ihan hyvä resepti purkkituunan valmistamiseen.
Itse käytän purkkituunaa vain kylmiltään hyvän rukiisen leivän päällä ja oheen kuppi kuumaa, makeaa maitokahvia - se vain maistuu hyvältä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3632534Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata602054Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1111722- 1091425
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1861405- 751396
- 271365
- 801277
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191253Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401096