Olisiko jollakulla kokemusta Casion Privia-sarjan digitaalipianoista? Itse olen aiemmin pitänyt Casio-merkkisiä soittimia lähinnä leluina, mutta otsikon laite kyllä yllätti. Digitaalipianona tuntuu hyvin kestävän vertailun muiden vastaavien kanssa, ja lisäksi löytyy mukava määrä rytmejä ja soittoääniä. Olisin kovasti kiitollinen kuulemaan mielipiteitänne! Onko digitaalipianoista muuten olemassa mitään vertailuja?
Casio Privia PX-400R digitaalipiano?
6
2458
Vastaukset
- juusanomeinaan
Ei ole kokemusta, mutta kokeile tätä: http://www.google.com
Pistin hakusanoiksi englanniksi kääntämäni sanat "digitaalinen", "piano" ja "vertailu". Ja kas, sieltä löytyi vaikka mitä! Kannattaa kokeilla joskus. Hienoja noi hakukoneet.
http://www.musiciansbuy.com/Digital_Piano_comparsion.html
http://www.purgatorycreek.com/pianocompare.html
Jos ei se nyt ihan romu ole, niin osta pois. Kun hintaa on jotain 700€?? niin jos se on edes yhtään soitettava niin ei paljon halvemmalla saa YHTIKÄS mitään järkevää. - Mikko Anders
Ostin juuri itse mainitsemasi Privia PX-400R -mallin koko sarjaa ja muutamaa Rolandin (FP-1, Fp-3) ja Yamahan mallia kokeiltuani (P80, P250). Tuntuma on minun makuun ehkä hieman jäykkä, mutta muilta osin on vaikuttanut todella hyvältä peliltä. Okei, pedaali on vähän lelumainen mutta siihen tottuu - ja pienellä lisäsijoituksella senkin saa vaihdettua järeämpään.
Itse kallistuin PX400R-malliin lähinnä USB-liitännän ja mielestäni selkeimmän käyttöliittymän ja kunnon LCD-näytön takia. Riippuu toki vähän minkälaiseen käyttöön olet pianoa hommaamassa mutta sen sanon, että tuhannen euron hintaluokassa ei ominaisuuksiltaan löydy mallille voittanutta.
Pelkkään pianokäyttöön suosittelisin jompaa kumpaa Privia-sarjan kevyempää mallia. Ja edelleen kokeile ihmeessä tuntumaa itse ennen kuin ostat!Onko Privia 400R minkälaisena vuotena tullut markkinoille?
Itselläni oli Privia 400 PX 410R- ja ostin juuri uutuuden PX-S3000 Privian.
Pettymykseni on kokomuoviset koskettimet.
Harkitsen jos saisin käytettynä Privian jossa olisi puu-koskettimisto.- Anonyymi
Jeesus_rakastaa kirjoitti:
Onko Privia 400R minkälaisena vuotena tullut markkinoille?
Itselläni oli Privia 400 PX 410R- ja ostin juuri uutuuden PX-S3000 Privian.
Pettymykseni on kokomuoviset koskettimet.
Harkitsen jos saisin käytettynä Privian jossa olisi puu-koskettimisto.Vanha kone tuo on. Tais tulla markkinoille joskus -70 luvun lopussa
Hei,
Löysin Casio Privia sarjasta sellaisen jossa on vasarakoskettimisto, ja on luonnollista jatkumoa Privia PX-410R:lle:ni, jonka ostin 14- vuotta takaperin.
Vaihdan kuukausi sitten ostamani siihen.
Casio Privia PX-560M- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanha kone tuo on. Tais tulla markkinoille joskus -70 luvun lopussa
Tuli 2000 luvun alussa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 114028
- 1553827
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka453639Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032815Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv772659Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61938- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041202Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121198Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611191