Casio Privia PX-400R digitaalipiano?

Jaska

Olisiko jollakulla kokemusta Casion Privia-sarjan digitaalipianoista? Itse olen aiemmin pitänyt Casio-merkkisiä soittimia lähinnä leluina, mutta otsikon laite kyllä yllätti. Digitaalipianona tuntuu hyvin kestävän vertailun muiden vastaavien kanssa, ja lisäksi löytyy mukava määrä rytmejä ja soittoääniä. Olisin kovasti kiitollinen kuulemaan mielipiteitänne! Onko digitaalipianoista muuten olemassa mitään vertailuja?

6

2475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juusanomeinaan

      Ei ole kokemusta, mutta kokeile tätä: http://www.google.com

      Pistin hakusanoiksi englanniksi kääntämäni sanat "digitaalinen", "piano" ja "vertailu". Ja kas, sieltä löytyi vaikka mitä! Kannattaa kokeilla joskus. Hienoja noi hakukoneet.

      http://www.musiciansbuy.com/Digital_Piano_comparsion.html
      http://www.purgatorycreek.com/pianocompare.html

      Jos ei se nyt ihan romu ole, niin osta pois. Kun hintaa on jotain 700€?? niin jos se on edes yhtään soitettava niin ei paljon halvemmalla saa YHTIKÄS mitään järkevää.

    • Mikko Anders

      Ostin juuri itse mainitsemasi Privia PX-400R -mallin koko sarjaa ja muutamaa Rolandin (FP-1, Fp-3) ja Yamahan mallia kokeiltuani (P80, P250). Tuntuma on minun makuun ehkä hieman jäykkä, mutta muilta osin on vaikuttanut todella hyvältä peliltä. Okei, pedaali on vähän lelumainen mutta siihen tottuu - ja pienellä lisäsijoituksella senkin saa vaihdettua järeämpään.

      Itse kallistuin PX400R-malliin lähinnä USB-liitännän ja mielestäni selkeimmän käyttöliittymän ja kunnon LCD-näytön takia. Riippuu toki vähän minkälaiseen käyttöön olet pianoa hommaamassa mutta sen sanon, että tuhannen euron hintaluokassa ei ominaisuuksiltaan löydy mallille voittanutta.

      Pelkkään pianokäyttöön suosittelisin jompaa kumpaa Privia-sarjan kevyempää mallia. Ja edelleen kokeile ihmeessä tuntumaa itse ennen kuin ostat!

      • Onko Privia 400R minkälaisena vuotena tullut markkinoille?

        Itselläni oli Privia 400 PX 410R- ja ostin juuri uutuuden PX-S3000 Privian.
        Pettymykseni on kokomuoviset koskettimet.
        Harkitsen jos saisin käytettynä Privian jossa olisi puu-koskettimisto.


      • Anonyymi
        Jeesus_rakastaa kirjoitti:

        Onko Privia 400R minkälaisena vuotena tullut markkinoille?

        Itselläni oli Privia 400 PX 410R- ja ostin juuri uutuuden PX-S3000 Privian.
        Pettymykseni on kokomuoviset koskettimet.
        Harkitsen jos saisin käytettynä Privian jossa olisi puu-koskettimisto.

        Vanha kone tuo on. Tais tulla markkinoille joskus -70 luvun lopussa


      • Jeesus_rakastaa

        Hei,

        Löysin Casio Privia sarjasta sellaisen jossa on vasarakoskettimisto, ja on luonnollista jatkumoa Privia PX-410R:lle:ni, jonka ostin 14- vuotta takaperin.

        Vaihdan kuukausi sitten ostamani siihen.

        Casio Privia PX-560M


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanha kone tuo on. Tais tulla markkinoille joskus -70 luvun lopussa

        Tuli 2000 luvun alussa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe