Miten selitätte tämän?

5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luomisesta ja luojan motiiveista pitäisi ensin olla jotain evidenssiä, että kannattaisi alkaa spekuloimaan väitettyjen luomuksien laadullisilla tai suhteellisilla järkevyyksillä.

Äänestä

Evokeilta puuttuu ymmärrys.

Äänestä
  • Huono trolli on huono...

    Äänestä

Muistetaan myös, että mikään ei voi olla noin vanha.

Äänestä

Evoluution voimasta näkyy vihjeitä kaikkialla. Esimerkiksi monilla luolissa syntyvillä ja ikänsä elävillä olennoilla ei ole silmiä ollenkaan... veden asukeilla ei ole (muutamaa poikkeusta lukuunottamatta) keuhkoja... Yöeläimillä on isot silmät ja heijastavat pinnat silmien sisäpuolella... jne jne jne jne... eli toisin sanoen ympäristö ja olosuhteet muokkaa eläviä olentoja.

Aikojen alussa ilmiö oli samanlainen. Valo, kaasut, kosketus, äänet, maut, ympäristöolosuhteet jne muokkasi alkueliöitä, joille vähitellen alkoi muodostua kyky esim. aistia valoa, tai kosketusta, tai kyky sietää kuumaa tai kylmää jne. Tämä aistimisen kehittyminen todennäköisesti aloitti aistikeskuksen, eli tutummin aivojen, kehittymisen.

Tämä on evoluutiota, johon uskiksilla ei ole nokankoputtamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytsehyväsyy kirjoitti:

Mitä järkeä oli luoda pikkuauton kokoinen sammakko?

http://yle.fi/uutiset/muinaisen_maailman_suurimman_pedon_fossiili_loytyi_portugalista__video/7899565?origin=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu