"Valmistus uunissa 60min"

INSINÖÖRIRIEMUA

Kanamestarin insinöörit ovat pitkän kehitystyön tuloksena päättäneet uusia kanankoipipakettiensa etiketit, nyt etiketissä lukee "Valmistus uunissa 60min" mutta koska lämpötilalla ei insinöörien mielestä ole mitään merkitystä, olettanen että sen voi valita vapaasti väliltä 100 - 300 celsiusta.

PS. Edellisessä pakkauksessa oli maininta uunilämpötilasta.

6

3798

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelpasikoohjeeksi

      60 minuutissa tsikkeni kypsäksi niin se tarkoittaa noin 180 astetta.

      Toki tarkkaile tilannetta eli jos ottaa liikaa väriä pintaan niin pudota lämpöä ja peitä esim. foliolla.

      Heston taas valmistaa kokonaisen tsikkenin 90-100 asteessa koivet levällään antaen muhia noin 3-4 tuntia kanan koosta riippuen ja ruskistaa sen loppuvaiheessa 200 asteessa 10-15 minuuttia.

      Mutta Hestonhan tekee kaiken vähän toisin kuin perinteisesti. Lihan sisälämpötila on tärkeintä eli tökkää paistilämpömittari paksuimpaa kohtaan ja kun lämpö on Hestonin mukaan 65 astetta niin tsikkeni on kypsä - tosin jos haluaa olla varma salmonellan tuhoutumisesta niin lämmön tulisi olla 74 astetta.

      Koipipalojen ollessa kyseessä niin 60 minuuttia 180 asteessa riittää varmaan niiden kypsentämiseen tautivapaasti. Tsekkaa toki niiden väriä aina välillä etteivät pala ja kauniin ruskean pinnan saa myös loppuvaiheessa laittaen uunin grillivastukset päälle noin 10 minuutiksi.

    • sgrehg

      Kanamestari on näköjään vaihtanut toimittajaa, nyt kana on samaa lpaskaa mitä Atrian lootissa (VIHAAN sitä tympeän mautonta hapanta kusista makua!). No, onneksi parempaa (entistä kanamestaria) kanaa löytyy mm. Pirkka-tuotemerkin alta.

      • mikävittuon

        Atrian BROILERIN PAISTIPIHVIKIN, joka ennen oli hyvän maukasta ja mureaa, on näköjään muuttunut samaksi kusenmakuiseksi paskaksi kun tänään erehdyin jälleen ostamaan! Eikö tälle kanaruokien raiskaamiselle loppua näy???


    • puolikupsä_kana

      Meet vaan tällä J Tukiaisen ohjeella...

      "
      Johannan herkku grilliateria tänään! Nams!
      From Johanna Tukiainen
      05.08.2013 22:45
      Pihvit pitää olla mediana eli poulikypsää, k
      Kana ja voivat olla puolikupsiä, kiiitos Kangasala joka autoit mua nukkumaan ja rauhoittumaan!
      "

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2488
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      132
      2385
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      14
      1881
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1693
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1287
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1252
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1244
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      967
    9. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      135
      884
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      20
      873
    Aihe