Änkyrät ruotsittavat ja änkyttävät pakkoruotsilla

OnkoOikeinÄnkyttää

Vihaan sitä että sekundaruotsia eli muumiruotsia pakotetaan, se kun ei oo mitään oikeaa kieltä vaan Suomen ja ruotsinsekoitusta tai jotain ihmemurretta, jota ymmärtää vain muutama sata rannikkoruottalaista ja ahvenanmaan kiihkoruotsalaiset. On pelkkää resurssien pakkokäyttöä tää pakkoruotsitus ja sitä nämä änkyttäjä poliitikkomme yrittävät suojella ja lisätä lapsillemme.

4

1189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöhlösamppa

      Eikö änkyttäjäpersu pysty muuhun kuin saman massapostitukseen. Työväki ei kaipaa sampoterhon miljoonia. Menköön niiden kanssa Venäjälle aateveljiensä tueksi.

    • Hemppala28

      KOMMUNISTEILLA EI OLE ONGELMIA MUUTA KUN SE RUOTSINKIELI.

    • Änkyrät-änkyttää

      IlmiannaJaa
      LISÄÄ KOMMENTTI
      EiSaaSanoa
      12.3.2017 1:31
      UUSI
      Helsingin yliopistossa voi opiskella historiaa sekä suomeksi että ruotsiksi.

      Valintakokeessa kysymykset ovat samat suomeksi ja ruotsiksi.

      Vuonna 2012 kokeen hyväksytysti suorittaneista suruista valittiin 100% suomalaisista 18%). Suru tarvitsi koepisteitä 42, kun suomalaiselta vaadittiin 83. Yhteispisteissä luvut olivat 124 ja 157.

      Vuonna 2013 kokeen hyväksytysti suorittaneista suruista valittiin 100% suomalaisista 22%). Suru tarvitsi koepisteitä 40, kun suomalaiselta vaadittiin 75. Yhteispisteissä luvut olivat 110 ja 142.

      Vuonna 2014 kokeen hyväksytysti suorittaneista suruista valittiin 100% suomalaisista 26,5%). Suru tarvitsi koepisteitä 53, kun suomalaiselta vaadittiin 73. Yhteispisteissä luvut olivat 90 ja 145.

      Vuonna 2015 kokeen hyväksytysti suorittaneista suruista valittiin 90% suomalaisista 52,7%). Helsingin yliopisto ei enää kehtaa julkaista pistetietoja.

      Eli keskiarvo valituksi tulemiseen on suruille 97,5%, kun suomalaisilla se on 29,8%.

      Kyllä se on niin, että "toinen kotimainen" on rikkaus. Nimittäin suruille!

      Tämä viesti on julkaistu hs.fi:ssä, joten pitää ihmetellä miksi se poistetaan täältä toistuvasti!

      Helsingin yliopistossa voi opiskella biologiaa suomeksi ja ruotsiksi.

      Vuonna 2016 ensisijaisesti hakeneista suruista valittiin 88,2% (suomalaisista 19,5%).

      Vuonna 2015 ensisijaisesti hakeneista suruista valittiin 83,3% (suomalaisista 16,4%).

      Kahden vuoden keskiarvot ovat siis 85,8% (surut) ja 18% (suomalaiset).

      Voidaan siis perustellusti sanoa, että surut HORJAHTAVAT yliopistoon, kun suomalaiset pyrkivät sinne!

      Jos suru-kiintiössä on muun kielisiä, niin surujen prosentit nousevat lähemmäksi sataa prosenttia eli horjahtaminen kuvaa tilannetta hyvin.

      RKP:n kansanedustaja Eva Biaudet pääsi helpolla opiskelemaan, muttei saanut mitään opittua. Käytti aikansa aivan muuhun kuin lukemiseen.

    • Rosentti-Roope

      MInulle opetettiin jo peruskoulun matikassa, ettei prosenttilukuja saa esittä ilman kantalukua, joista ne on laskettu.
      Kerropa siis myös, mitkä olivat sisäänottokiintiöt molemmilla kielillä, niin kuva muuttuu. On siinä silti ruotsipainotteisuutta.
      Älä yleistä muuten omaa änkytystäsi, eivät kaikki kärsi samasta kuin sinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe