Onko kansanedustajia liikaa?

Suomen kokoisessa ja harvaanasutussa maassa, kun meitä on vain muutama miljoonaa ihmistä. Kansanedustajaehdokkaitakin on mielestäni liikaa. Suuresta ehdokasmäärästä kun on vaikeata löytää oikea henkilö jota äänestää.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kalliita loisia liikaa ja paljon. Virkamiehistöä voisi vähenttää myös aluksi ainakin puolet pois loisimasta.
Hallintoa liikaa. Siellä ne kalleimmat loiset loisii.

En ole äänestänyt ikinä, enkä äänestä

Äänestä
  • Mikset äänestä? Nyt sinulla on mahdollisuus vaikuttaa äänestämällä omaa ehdokastasi, joka ajaa sinun asioitasi eduskunnassa, jos sinne pääsee.

    Äänestä

  • Sinä oletkin meidän virkamiesten tuki ja turva, sinä hiljainen myöntyjä. Pelottaisi jos joku teidät saisi äänestämään. Joutuisin minä, vaimoni, lapseni jaHelsingin tyttöystävä työttömiksi. Keep on sleeping kuten me virkamiehetkin tehdään.

    Äänestä

  • nepotissierkki kirjoitti:

    Sinä oletkin meidän virkamiesten tuki ja turva, sinä hiljainen myöntyjä. Pelottaisi jos joku teidät saisi äänestämään. Joutuisin minä, vaimoni, lapseni jaHelsingin tyttöystävä työttömiksi. Keep on sleeping kuten me virkamiehetkin tehdään.

    "Nepotissierkki", ymmärssit asian vähän väärin, en ole virkamiesten tuki tai turva, enkä hiljainen myöntyjä. Myöntyjä voin olla, jos olen mielipiteissäni jonkun kanssa samoilla linjoilla asioista. Nukkumaan ei pidä jäädä, silloin kun äänestetään. Kiitos vaan kommentista!

    Äänestä

  • paikat-kuntoon kirjoitti:

    "Nepotissierkki", ymmärssit asian vähän väärin, en ole virkamiesten tuki tai turva, enkä hiljainen myöntyjä. Myöntyjä voin olla, jos olen mielipiteissäni jonkun kanssa samoilla linjoilla asioista. Nukkumaan ei pidä jäädä, silloin kun äänestetään. Kiitos vaan kommentista!

    Mikään ei muutu vaikka kuinka äänestäisi. Kaikki samanlaisia. Ihmisluonto (eläin) on sellainen. Oma etu, sitten lähimpien kuten lapset, vaimo jne....
    Yksilön etu voittaa aina lauman edun jne. Etuteoria menee niin.
    Yksi ääni ei vaikuta mitään. Eikä vielä tuhatkaan. Enkä luota kehenkään. Enkä edes seuraa mitään enkä ketään. Eli täysin outoja kaikki. Yhdentekevää massaa.

    Paikat kuntoon se ymmärsi taas väärin. Se vittuilu tarkoitti minun viestiäni.
    En ole äänestänyt koskaan, enkä äänestä. Olen katos poijjaat älykäs. Äänestäminen on täysin turhaa. Sama peli jatkuu.
    Yrittäkää tekin ymmärtää. No....ymmärrän...milläpä te.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paikat-kuntoon kirjoitti:

Suomen kokoisessa ja harvaanasutussa maassa, kun meitä on vain muutama miljoonaa ihmistä. Kansanedustajaehdokkaitakin on mielestäni liikaa. Suuresta ehdokasmäärästä kun on vaikeata löytää oikea henkilö jota äänestää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu