haluaisin yleisesti tietää mitä hevosen puoliylläpitoon kuuluu ? jos joku viitsisi selittää kaikista yleisasioista että mitä siihen kuuluu ja mitkä olisivat tehtäväni yms. :)?
hevonen puoliylläpitoon
5
8273
Vastaukset
- poni--
Ylläpidossa ylläpitäjä saa hevosen kokonaan omaan käyttöönsä ja maksaa kaikki sen kulut ja muutenkin hoitaa kaikki hevosen asiat (ellei toisin sovita). ELi käytännössä sama kuin omistaisi hevosenm ainut ero on, ettei paperilla omista hevosta.
Puoliylläpito sitten yleensä tarkoittaa, että maksaa puolet hevosen kuluista ja saa "puolet hevosesta" käyttöönsä, eli ratsastuspäiviä viikossa 3-4. Toisen puoliskon maksaa hevosen omistaja tai toinen ylläpitäjä. Eli sama kuin omistaisi hevosen puoliksi jonkun kanssa.
Tehtävät on luonnollisesti ihan samat kuin hevosen omistamisessa.-
Mitään virallista määritelmää siis ei ole, vaan kaikkihan riippuu toki siitä mitä sovitaan.- tietämätön
eli kun puoliylläpitäjällä on se 3-4 ratsastuskertaa/vk niin hän menee jo aamulla tekemään aamutallin vai? ja illalla iltatallin? ratsastus yms.
- poni--
Sehän riippuu aivan siitä, millaisella tallilla hevonen on.
Useimmiten täysihoitotalli on paras vaihtoehto, eli tallin puolesta tulee ruokinnat (yleensä 3-4x päivässä), tarhaus, karsinan siivous yms.
Harvalle työssä (tai koulussa) käyvälle on mahdollista käydä tallilla useita kertoja päivässä.
On niitä jotain itsehoitotallipaikkojakin tarjolla.
- inksukka
olen harrastanut 5v ratsastusta ja nyt pitäis löytää halpa tallipaikka et voi pitää puoliylläpidossa et sille ite teen työt mut ruoka tulis tallilta ja alueena on espoon tapiola leppävaara kilo ja laajalahti.
- Anonyymi
Inksukka kuule😂 Puoli ylläpito hevonen on tallilla missä se silläkin hetkellä on, ylläpito hevosen saa sitten 98% varmasti siirtää haluamalleen tallille, vastaus myöhässä mutta💁🏼♀️
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021