Torstaina 23. huhtikuuta suuressa osassa Suomea lämpötilat yli 15 asteessa, kenties jopa 18 asteessa!!!!!!!!!! Tiedä vaikka päästäisiin lähelle 20 astetta!!!!!!!!!! Ruotsissa tuolloin ovat lämpotilat jopa 21 ja 24 asteen välillä, eli ollaan jo lähellä HELLETTÄ!!!!!!!!!! Baltiassa taas on tuolloin luultavasti jo HELLETTÄ, koska ainakin Liettuassa näyttää olevan laajalti 24 ja 27 asteen välillä lämpötilat!!!!!!!!!! Puolassa taas saattaa olla HELLETTÄ jopa lähemmäs 30 astetta!!!!!!!!!!
http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3845.gif
Hellekesä alkaa siis jo huhtikuussa!!!!!!!!!! Näinhän se ilmaston lämpeneminen näkyy jo!!!!!!!!!!
http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn3845.gif
Hellekesä alkaa siis jo huhtikuussa!!!!!!!!!! Näinhän se ilmaston lämpeneminen näkyy jo!!!!!!!!!!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ennenvanhaan on jopa helleraja ylitetty huhtikuussa.
http://www.compuline.fi/ComDocs/Suomi/uushlp/html/fin-6qy7.htm
Kevät yllättää alarmistin joka vuosi.
Melko väsynyttä on postailla noita säätietoja tälle palstalle.
Jos lämpötila menisi hetkeksikin alle normaalin (jota tapahtuu nykyään kovin harvoin), postailisit sinä itse säätietoja tälle palstalle hullunkiilto silmissä.
Nytkin on huomattava että viimeaikaiset säät on aika lähellä ajankohdan "notmaalia". Niinkin se lämpeneminen näkyy että notmaalit säät tuntuu nykyaikana koleilta.
Joo, Eeliksen mukaan on siis lämmennyt koska tuntuu kylmältä. Ja mittarit vielä todistaa sen, siis lämpenemisen, kun kerran mittari näyttää 14 astetta 25.6.
"Jos lämpötila menisi hetkeksikin alle normaalin (jota tapahtuu nykyään kovin harvoin), postailisit sinä itse säätietoja tälle palstalle hullunkiilto silmissä."
Ja juuri näin on käynyt, kun meillä pienessä Suomessa sää on ollut nyt hetken ajan hieman normaalia viileämpi. Eli massiivista kylmenemislässytystä "eräältä".
27.4.1921 oli Suomessa 25.5 astetta lämmintä, eli osattiin sitä ennenkin.
Niin mitä sitten? Kyseessä on vanhin Suomen kuukausittaisista lämpöennätyksistä. Mutta puolet niistä eli 6 (maalis, touko, heinä, elo, marras, joulu) on tullut viimeisen 20 vuoden aikana. Eli jälleen aika merkillinen jakauma. Hörhön samalla väittäessä että 20 vuoteen ei ole lämmennyt, sille kuorossa! Ai ai, miten taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaas kävi näin?
Ilmasto LÄMPENEE kiihtyvää vauhtia!!!
Ei kun kylmenee koska 1921 oli huomattavasti lämpimämpää.
Vieläkin samat lämpöasteet, vaikkakohta heinäkuu
Vieläkin samat lämpöasteet
Joo kaksitoista astetta pirkanmaalla!
Vantaalla jo 13, rankkaa tämä jatkuva helle
Mutta onneksi tämä lämpeneminen on KIIHTYVÄÄ, joten huomenna saattaa olla jo 14 astetta!?!?!?!
Ja ensi viikolla saattaa olla jo 30 astetta.
Mutta miksi et menisi keskustelemaan pienen Suomen säästä sääpalstalle?
Tällä palstalla on tarkoitus keskustella ilmaston muuttumisesta, ja tuolla on tietoa pienen Suomen ilmaston muuttumisesta:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_suomen_keskilampotila_nousee_muuta_maailmaa_nopeammin/7703063
http://yle.fi/uutiset/pitkan_ajan_lampotilatilastot_kertovat_vuoden_jokainen_kuukausi_lampenee__paitsi_yksi_viilenee/7038749
Piutää näköjään tässäkin ketjussa muistuttaa palelevaa kylmenemisinttäjää näistä lämpenevistä tieteellisistä faktoista:
http://yle.fi/uutiset/uudet_mittaukset_varmentavat__ilmasto_lampenee_edelleen/8047439
Globaalisti eletään tälläkin hetkellä mittaushistorian lämpimimpiä aikoja:
http://yle.fi/uutiset/vuosi_2014_lampimin_ikina_mitattu/7743114
http://yle.fi/uutiset/alkuvuosi_taas_mittaushistorian_lampimin_myos_maaliskuu_loi_ennatykset/7936820
NOAA:n toukokuun globaalin ilmastoraportin mukaan sekä toukokuu, kevät että alkuvuosi ovat olleet mittaushistorian lämpimimmät:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201505
Jäätiköt sulavat kiihtyvällä vauhdilla ja merenpinta nousee kiihtyvällä vauhdilla:
http://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
Meillä Suomessa ilmasto lämpenee jopa nopeammin kuin muualla maailmassa keskimäärin:
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_suomen_keskilampotila_nousee_muuta_maailmaa_nopeammin/7703063
Poikkeuksen tekee vain kesäkuut, jotka viilenevät meillä Suomessa, mutta kaikki muut kuukaudet lämpenevät:
http://yle.fi/uutiset/pitkan_ajan_lampotilatilastot_kertovat_vuoden_jokainen_kuukausi_lampenee__paitsi_yksi_viilenee/7038749
Ei noin lyhyt linkkilista ketään vakuuta. Koita nyt edes tuplata se ennen seuraavaa postausta. Sitä ootellessa, tuossa loppukesän sääennuste.
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/297270-muurahaisten-syy-jos-tama-ei-osu-lue-saaennuste-koko-loppukesalle