juurileipä

leivänjjuuri

7

1062

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hapanleipäohje

      Minä paistoin itse tekemästäni leivän juuresta happamen leivän. Tuli kaksi kilon leipää. Juuren tein seuraavasti: Lämmintä vettä 1 litra, neljä palaa hapanta ruisleipää ja ruisjauhoja. Pienennä ruisleivän palat veden sekaan ja lisää joukkoon ruisjauhoja, kunnes syntyy löysähkö puuro. Laita lämpimään, vedottomaan paikkaan käymään. Kahden vuorokauden kuluttua juuritaikinaan on syntynyt kuplia ja hieman kuohuu. Lisää joukkoon suolaa maun mukaan 1-2 teelusikallista. Yksi kuivahiiva tai tuore hiivapala ja lopuksi lisää jauhoja. Minä laitoin ensin ruisjauhoja ja kun happani niin lisäsin sämpyläjauhoja. Edellisellä kerralla laitoin kaksi desilitraa vehnäjauhoja sitkoksen vuoksi ja loput ruisjauhoja. Nyt syntyi sekaleipä ja edellisellä kerralla ruisleipä, happamia molemmat.

      Kun olet laittanut jauhot lopuksi niin alusta ja vaivaa taikina notkeaksi ja kiinteäksi. Ei liikaa jauhoja ettei tule kova leipä eikä liian vähän ettei leviä liikaa paistaessa pellillä. Jätä lämpimään, vedottomaan paikkaan kohoamaan. Kun taikina on kohonnut melkein kaksin kertaiseksi niin ota taikina ja leivo jauhojen avulla leiväksi. Paista leivät 200 asteessa; iso leipä 1,10 minuuttia ja keskikokoinen viittä minuuttia vähemmän sekä pieni vajaa tunti. Laita leivät uunin keskitasolle paistumaan. Jos laitat ylös, niin leipä palaa pinnalta ja jos alas, niin palaa pohjasta. Lopuksi kun otat leivän uunista; voitele se pinnalta voilla tai margariinilla ja laita muovipussiin muutamaksi tunniksi pehmenemään. Ennen vanhaan äiti laittoi leivän sanomalehteen ja liinan pyyhkeen tai liinan, johon leipä lopuksi käärittiin ja jätettiin yön ajaksi pehmenemään. Aamulla oli tuoretta leipää saatavana ja itse tehtyä.

      Jos et ole tehnyt juurta koskaan niin ota ennen alustamista pala taikinaa ja pakasta se rasiassa seuraavaa kertaa varten jolloin happamuuden vuoksi voit luottaa taikinan juureen että sen valmistuminen nopeutuisi. Näin olen itse äidin opettamana tehnyt leivän sähköuunissa vaikka se alun perin paistettiin arinauunissa.

      • Vanhakokki

        Hyväntuntuinen ohje. Jotenkin noin yritin kerran vuosikymmeniä sitten tehdä juuren. No kelpasihan se koiralle.
        Hiivaleipiä olen kyllä tehnyt. Kukot teen aina ns. rieskakuoreen. Eivät ole niin kohokuorisia kuin leipomoiden tekemät.


      • Anonyymi

        Aitoon juurileipään ei kuulu hiiva. jos on oma juuri et tarvitse mitään kaupan leipiä tai hapankorppuja. juuri jauhot vesi ja suola riittää


      • Anonyymi

        Leipäjuuri säilyy pitempään kun sen kuivattaa. Vetelee juurta lastalla hyvin ohueksi kerrokseksi leivinpaperin pinnalle ja antaa kuivua huoneenlämmössä. Kuivuttuaan se on rapeaa kuin muinainen pergamentti ja sen voi murentaa suljettuun muovikippoon ja säilyttää keittiön kaapissa.


    • siunattu

      Leivän siunaaminen tapahtuu siten että kun taikina on tehty niin tehdään ristin merkki taikinan päälle ja lausutaan siunaus. Näin karjalaisessa perinteessä.
      Toinen neuvo: Voidella leivän voi uunista oton jälkeen myös puhtaalla ihralla, voilla tai margariinilla.

    • kohotaleipäpellillä

      Kohota leivät leivonnan jälkeen pellin päällä vedottomassa lämpimässä paikassa. Silloin leipä ei repeä uunissa. Lisäksi kun olet leiponut leivän niin pistele haarukalla muutaman kerran leivän pinta, että leivän sisään muodostuvat kaasukuplat pääsevät uunissa ulos, ettei leipä repeä.

    • Kotimaistasenollapitää

      Olen tehnyt ruisleipää tällä ohjeella ja teen vastakin. On mukavaa kun on omatekoinen leipä ja ruoan loppuessa voi pakkasesta ottaa omatekoinen leivän, suolakalaa ja juustoa sekä perunoita. Siihen voi tehdä vaikka voikastikkeen tai mitä kukakin tykkää syödä. Talkkunan tekoa aion tulevaisuudessa harrastaa jos löydän talkkunajauhoja. Karjalan paisti niskalihasta tuli jo ja nyt sitten mietin vielä kala ja lanttukukkoa. Kotimaista sen olla pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      136
      5391
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      189
      4511
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4430
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4123
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      50
      4100
    6. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      3837
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3679
    9. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3650
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      34
      3646
    Aihe