Kepulaisuuden ongelmat

Kepulla sinänsä paljon hyvääkin, mutta siihen vahvasti takertunut lestadiolaisuus tuo tulevaisuudessa ongelmia. Onkelmat kärjistyvät eniten Oulun seudulle, lapissa toki vähäisempänä. Uskokaan ei paha-asia mutta lestien yhteisö on eräänlainen Suomen Isis joka joukolla järjestelee omillensa työpaikat,ohi pätevämpien, samoin koulutuspaikat. Yhteisössä on paljon sisäistä röyhkeyttä jossa jumalaa käytetään keppihevosena. Sipiläkin on lesti, kumpa hän nyt katsoisi tulevaisuuteen, eikä miehittäisi hallitusta lestijoukoilla. Kepullekkin ovat lestiäänet mannaa, ja niitä on paljon, on kuitenkin varottava että lapsi ei mene pesuveden mukana.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei kait se oo iso ongelma jos ääniä tulee palon ja vaalit voittaa ? Suurempi kait son se et tulee vähän ääniä ja lentää ulos etuskunnasta.

Äänestä

Parempi se on antaa ääni vaikka lestoille, kun esim. persuille.

Äänestä

Keskusta vaatii uusiutuvan energian osuuden nostamista nykyisestä 35 % tasosta aina 60 % saakka. Uusiutuvan energian lisäosuudesta arviolta kolmannes olisi tuulivoimaa.

– Tämä merkitsisi, että veronmaksajat tukisivat kannattamatonta tuulivoiman tuotantoa yli 11,5 miljardilla eurolla. Tästä lankeaisi veronmaksajille maksuun joka vuosi yli 950 miljoonan euron erä tulevan 12 vuoden ajan syöttötariffien nimellä. Valtaisa rahamäärä olisi kaikki pois yhteiskunnan tärkeimmistä tehtävistä. Tämä olisi sekä täysin vastuuton että järjetön tulonsiirto duunareiden pussista kannattamattomille tuulivoimayhtiöille, Slunga-Poutsalo kauhistelee.

Puoluesihteeri moittii myös keskustan aikeita lopettaa turvetuotanto.

– Kepu esittää Suomen turvetuotannon lopettamista viimeistään vuonna 2030 samanaikaisesti kivihiilen käytön lopettamisen kanssa. Perussuomalaiset eivät missään olosuhteissa hyväksy turvetuotannon lopettamista

Äänestä
  • Vaalien alla ne kaikki puolueet "kauhistelee" toistensa juttuja, ei siinä mitään sen kummempaa. Persujen suunnitelmia muut kauhistelee yhtä lailla, ei siinäkään sen kummemmasta ole kyse. Mielikuvilla pelataan yritetään mustamaalata toista, ja itseä sitten nostaa muiden yläpuolelle.

    Äänestä

Mauri Pekkarinen oli luomassa tukiautomaattia tuulivoimalle. Tuista hyötyy vävypoika!!
Pekkarinen, joka toimii energia-asiat valmistelevan eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajana, vakuutti Lappilainen-lehdelle syyskuussa 2011, että hänen suvussaan tai lähipiirissään ei ole ainuttakaan kansalaista, joka olisi ”ollut tai olisi tänään mukana omistajana tai sijoittajana tuulivoimabisneksessä”. Eipä vaan pitänyt Maurin sana tässä asiassa paikkaansa.

05.04.2015 13:11, 4466 lukukertaa

Arviolta 73 miljoonaa euroa vuonna 2013, 100 miljoonaa euroa vuonna 2015, yli 200 miljoonaa euroa vuonna 2020. Tuulivoimatukiautomaatti, syöttötariffijärjestelmä, tulee veronmaksajille siten kalliiksi.
Pekkarisen vävypoika, diplomi-insinööri Taamir Fareed työskentelee Taaleritehdas-pääomasijoitusrahaston tuulivoimajohtajana.

Pekkarisen vävypoika, diplomi-insinööri Taamir Fareed työskentelee Taaleritehdas-pääomasijoitusrahaston tuulivoimajohtajana.

Mauri Pekkarinen, vakuutitte syyskuussa 2011, että lähipiirissänne ei ole ainuttakaan kansalaista, joka olisi “ollut tai olisi tänään mukana omistajana tai sijoittajana tuulivoimabisneksessä”.

Äänestä

Hieno vaalimainos.

Äänestä

En ole koskaan äänestänyt keskustaa. Syy on lestojen ja muiden itseään parempina pitävien uskovaisten ylimielisyys, jota olen jo lapsena kokenut. Keskustassa ajatellaan, että saadaan lestojen äänet ja sen vuoksi ylenkatsontaa muita ihmisiä kohtaan. Ja vastenmielistä se lasten hyväksikäyttö lestojen keskuudessa. Sehän on heillä ollut ikiaikainen tapa. Asiasta yleisesti puhuttiin jo 1950-luvulla.

Äänestä

No on niitä muitakin puolueita kosolti, kunhan et persuja äänestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


edessä kirjoitti:

Kepulla sinänsä paljon hyvääkin, mutta siihen vahvasti takertunut lestadiolaisuus tuo tulevaisuudessa ongelmia. Onkelmat kärjistyvät eniten Oulun seudulle, lapissa toki vähäisempänä. Uskokaan ei paha-asia mutta lestien yhteisö on eräänlainen Suomen Isis joka joukolla järjestelee omillensa työpaikat,ohi pätevämpien, samoin koulutuspaikat. Yhteisössä on paljon sisäistä röyhkeyttä jossa jumalaa käytetään keppihevosena. Sipiläkin on lesti, kumpa hän nyt katsoisi tulevaisuuteen, eikä miehittäisi hallitusta lestijoukoilla. Kepullekkin ovat lestiäänet mannaa, ja niitä on paljon, on kuitenkin varottava että lapsi ei mene pesuveden mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu