Apua nopeasti!

kuntoon

Moro!
Elikkäs oon 20v mies ja mitat on 98kg/186cm eli ylimääräistä on aikas reippaasti : (
Nyt maanantaina alan käymään pitkästäaikaan salilla ja tälläinen ohjelma tarttui silmään.


Treeni A
Kyykky 3x5
Penkkipunnerrus 3x5
Maastaveto 1x5

Treeni B
Kyykky 3x5
Pystypunnerrus 3x5
Soutu levytangolla 3x5

Viikko 1:
Maanantai - Treeni A
Keskiviikko - Treeni B
Perjantai - Treeni A

Viikko 2:
Maanantai - Treeni B
Keskiviikko - Treeni A
Perjantai - Treeni B

ja jatkuu noin eteenpäin.

Ohjelman laatijan mukaan sopivien painojen valinta tehdään näin:

Ensimmäisellä treenikerralla kussakin liikkeessä tehdään ensin tyhjällä tangolla ensin viitonen, ja tarvittaessa useampiakin sarjoja. Kun liikerata on kunnossa, lisätään painoa maltillisesti (liikkeestä ja harjoittelijan koosta riippuen, paljonko tämä tarkoittaa) ja tehdään taas kevyt viitonen.

Tämän jälkeen toistetaan painon lisääminen tankoon ja uuden sarjan tekeminen niin monta kertaa kuin tarvitsee, että toistot hidastuvat. Ei siis tarvitse pierrä verta, vaan toiston hidastuminen riittää. Tämä on sopiva aloituspaino, ja tällä painolla voi tehdä jäljellä olevat sarjat joiden määrä riippuu liikkeestä.

Kun tuo sopiva aloituspaino on nyt löytynyt, seuraavalla treenikerralla voidaan painoa lisätä hieman ja jatkossa kasvattaa aina treenistä toiseen.

Onko tuossa ohjelmassa mitään järkeä kun painoa alan puottamaan ja kehoa muokkaamaan? Tiedän että samaan aikaan se on vaikeaa!

Cardiota sitten välipäivinä??? vai palanko tuolla lailla loppuun nopeasti?? 3 kyykkyä viikossa on kumminkin aika paljon! ja mitä cardiota olisi paras tehdä? sali sijaitsee uimahallissa eli onko uinti hyvä tapa? toinen mikä kävi mielessä on rappusten kävely/hölkkä/loikkimen? tuossa viesressä on aikas näppärät hyppyrimäen portaat mitä voisi käydä kävelemässä!

Kiitos avusta!

2

216

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HepHep_

      Voimatreeni on aina paras sijoitus, jos haluaa hyvään kuntoon sekä miehille että naisille. Sopii erinomaisesti dietille, koska kokokropan ohjelmat kuluttaa eniten ja luo kovimmat hormonivasteet. Tekniikat kuntoon ja sitten rauhassa lisää rautaa lisäämään. Kalorit kannattaa pitää alussa jossain 2500 huitteilla ainakin treenipäivinä ja tietenkin itse tehdyistä pöperöistä, prodea 200g/rasvaa minimi 60g/hiilaria loput. Välipäivinä ei ainakaan alkuun mitään raskasta, 30min reipasta palauttavaa kävelyä ja venyttelyt loppuun. Muutenkin arkeen kannattaa lisätä hyötyliikuntaa. Kauppaan kävellen auton sijaan, rappuset hissin sijaan, töissä aktiivinen jos mahdollista jne..

      Proteiini 1g = 4kcal
      Hiilihydraatti 1g =4kcal
      Rasva 1g = 9kcal

      http://kalorilaskuri.fi/kalorikulutus

      186cm / 98kg mies 20v :
      Kulutus
      Voit syödä tänään 2522 kcal (tällä kalorimäärällä et laihdu etkä kasva)
      Tämä siis jos et tee mitään, istumatyötä/oleilua.

      Salitreeni 60min : Voit syödä tänään 3064 kcal (tällä kalorimäärällä et laihdu etkä kasva)

      Eli 2500kcal treenipäivinä = olet 500kcal miinuksilla.

    • Lisäapua

      Oleellinen tulikin HepHep viestistä. Jos kalorimäärän leikkaaminen tuntuu vaikealta, helppo tapa automaattisesti vähentää syötyä kalorimäärää ja parantaa kehon hormonitasapainoa on harrastaa joko päivittäin tai yhtenä-muutamana viikon päivänä syömisikkunaa. Eli esim syöt ensimmäisen kerran puolen päivän aikaan ja viimeisen kerran 8-9 aikaan. Itselle voi räätälöidä miellyttävimmän aikaikkunan mutta tarkoitus on olla aikeisempaa pidempiä aikoja täysin syömättä. Syömisikkunan ulkopuolella juoda saa ja pitää, mutta ei mitään kaloripitoista esim limpparia, mehua tms. Jos tämä tuntuu varsinkin aluksi vaikealta, on se viesti siitä että sitä todellakin tarvitsee. Itse joudun rajoittamaan tätä tapaa jotten menetä liikaa painoa. Pääosin se on ollut rasvaa kylläkin, koska samaan aikaan on kunto ja voima kasvanut. Nopea painon lasku ja hoikistuminen ei tarkoita välttämättä lihasten menettämistä, koska usein rasvaa on yllättävän paljon vaikka ei edes olis selvästi ylipainoinen.

      Voimaharjoittelu on tehokkain keino muuttaa kehonkoostumusta. Jos kuitenkin haluat sydämen ja verenkiertoelimistön ja rasvaprosentin vielä huikeampaan kuntoon, kehittyä sietämään kärsimystä, vahvistaa henkeäsi ja kokea ennen kokematonta euforiaa, ala todellakin juosta. Sen ei tarvitse olla kuin yksi lenkki viikkoon. Lenkkipolkuja, vauhtia, pituutta ja maastoprofiilia voi vaihtaa loputtomiin. Monotonisuudestaan huolimatta lajiin ei kyllästy.

      Ravinnon sisältö on yhtä tärkeää kuin oikeas kalorimäärä. Monipuolisuutta ei voi olla korostamatta. Ilman vitamiineja ja mineraaleja et voi kehittyä ja jaksa kuntoilla kunnolla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1172
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe