Lääkärituttavani kielsi minua saunaillan jatkoilla mainitsemasta itseään lääkäriksi. Hän on kuulemma kuntayhtymän terveyshoidollisen perusyksikön henkilöstöresurssi. Kalleksi sai sentään edelleen sanoa tuttavien kesken.,onneksi.
Onko tuttua?
19
1540
Vastaukset
- Chronos
Halus vetää sauna illassa lonkkaa vapaalla, eikä puhua/vastailla tuntemattomien kanssa työasioista... Osaan samaistua.
- hoidokkina
- ylipalkatuilla on paljon psyykkisiä probleemeja
- onhan_nimikin
Puhutteletko muitakin aina nimen sijasta ammatilla? Kutsutaanko sinuakin ammatin mukaan?
- Väinö_Sammio
Kysyitkö, että ottaako henkilöstöresurssi makkaraa ja kaljaa?
- hehhhh
Lapiomies = Manuaalisen etukuormaajan kuljettaja
Hanttimies raksalla = Tekninen avustaja rakennusprojektissa
Taksikuski = Henkilökuljetusyksikön operaattori
Bussikuski = Julkisen liikenteen henkilökuljetusyksikön operaattori
Huoltomies =Asumispalveluyksiköiden kunnossapitovastaava
Roskakuski = Asumisjätekuljetusyksikön operaattori
Varastomies = Logistiikan suoritusportaan toimeenpanovastaava
Siivooja = Puhtaanapitoalan suoritustason toimeenpanovastaava- hehhhh
Kollimaattori kirjoitti:
Siivooja on nykyään laitoshoitaja. Oikeesti.
Eikä ole. Laitoshuoltaja.
http://urly.fi/Em8 - martta00
vanki = rikosseuraamusyksikön asiakas
Kollimaattori kirjoitti:
Siivooja on nykyään laitoshoitaja. Oikeesti.
Aikoinaan työmaallamme oli reilusti keski-ikäinen naisihminen pääasiassa siivoojana; hän käytti itsestään ammattinimikettä" LUTRUTTAJA"
- hoidokkinna
lääkäri = ylipalkattu gasteri
Mikäs se gasteri oikein on? Gast on tuttu, "vieras" ja gasti on esim. purjeveneen matkustaja, joka ottaa tai ei ota osaa paatin työrutiineihin.
Ylipalkattu vierailija kuulostaa oudolle.- määrittelijä
gansteri = jengiläinen palkan kirraaja eli kiristäjä , toisten hädänalasta tilaa käytetään hyväksi rikastumis tarkoituksessa.
- ymmärrettävää
Lääkärin tapauksessa "salailun" kyllä ymmärtää. Ihmisillä on kummallinen taipumus kysellä ja esitellä vikojaan lääketieteen ammattilaiselle jopa hänen vapaa-aikanaan, ja ilman korvausta. Ehkä hän ei halunnut joutua tuomaroimaan peräpukamia tai muuta mukavaa.
- Anonyymi
Ai että holhousaddikteja. Itse en erehtyisi kysymään lauteilla lääkäriltä mitään. Hävettäisi jos tietäisin että lääkäri istuu vieressä.
- easyjobbi
- Niitä hävettää ylipalkkaisuus - tri morelli ,hitlerin henkilääkäri määräsi potilaalleen aamulla pervitiiniä ja ilalla tilkkanen morfiinia ,ja potilas oli huippukunossa ja tyytyväinen oloonsa 10 vuotta, niin yksinketaista seoon
- laskentataulukko
- Samaa reseptiä ehdotti eräs nimeltämainitsematon sairaala noita viipurissa -34 , sillä lääkityksellä adista päästäisiin 10 vuodessa , mikä ennustus melkein toteutu.
Onko niin, että jos Hollywood-elokuvista ja TV-sarjoista tuttuun tapaan esim. lentokoneessa kysytään, onko paikalla lääkäriä, suomalainen pitkällä kesälomallaan oleva lääkäri lymyilee piilossa ja pysyy mykkänä, vaikka hänet on veronmaksajain rahoilla koulutettu?
- Anonyymi
Kenen rahoilla sinut on koulutettu? Ja teetkö vapaa-aikanasi ilmaiseksi ammattisi mukaista työtä vai lymyiletkö piilossa mykkänä?
- tajuutsenitekki
- antakoon henkilökunnalle lääkintämies koulutuksen , ei rapulasta toipuvalla suomalais -turistilääkärille voi luottaa sellasia asioita, ku darra on päällänsä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit815940KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2904872Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202618Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei362534Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991608Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171481- 1051387
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1311341seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091294Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191261