Onko maailmankaikkeutta ilman tarkkailijaa?

Eli jos periaatteessa ajattelee, että ihmisen kuolema on sama kuin maailmanloppu tälle henkilölle ja jos kaikki eliöt ja olennot kuolisivat yhtä aikaa Universumista,niin olisiko Universumia enää olemassa? Siis jos kaikki ympärillä oleva on aivojen sopukoissa vastaanotettua informaatiota, niin voi siis olla että maailmakin on eräänlaista aivojen tuottamaa harhaa.

7

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juueijaa

      Joo tämä on tätä minäminä kulttuuria. Mitäs jos tuleekin harmaa tahi vihreä ukko tilalle toisesta universumista?
      Tuleeks maailmankaikkeus sit takas?

    • neuvokasta

      Aloittajalle: ehdottomasti maailmankaikkeus säilyy, vaikka kaikki eliöt ja olennot kuolisivat yhtäaikaa. Maailmankaikkeus on olemassa absoluuttisesti, ja aivot vain ottavat siitä vastaan jotain informaatiota. Ja sitäpaitsi Kaikkivaltias Jumala, maailmankaikkeuden Luoja, jäisi siinäkin tapauksessa katselemaan maailmankaikkeutta.

      • Jopas-oli-neuvokasta

        Materiaalinen maailmankaikkeus ei ole ole olemassa absoluuttisesti, kuten eivät siksi tietenkään materiaalisen maailmankaikkeuden sisältämät materiaaliset aivotkaan.


      • neuvokasta

        Taisit kompastua omaan tekonäppäryyteesi! Kyllä aineellinen maailmankaikkeus on absoluuttisesti olemassa. Siitä voit vakuuttua vaikkapa noita kommenttejasi kirjoittaessa, kun tunnet koskettimien kosketuksen sormenpäihisi, ihan absoluuttisen kouriintuntuvalla tavalla! Koska jos kiellät tämän ja pitäydyt kommenttiisi, uskot etteivät aivosikaan ole absoluuttisesti olemassa, vaan sinusta vain tuntuu siltä.


      • Havaitsija
        neuvokasta kirjoitti:

        Taisit kompastua omaan tekonäppäryyteesi! Kyllä aineellinen maailmankaikkeus on absoluuttisesti olemassa. Siitä voit vakuuttua vaikkapa noita kommenttejasi kirjoittaessa, kun tunnet koskettimien kosketuksen sormenpäihisi, ihan absoluuttisen kouriintuntuvalla tavalla! Koska jos kiellät tämän ja pitäydyt kommenttiisi, uskot etteivät aivosikaan ole absoluuttisesti olemassa, vaan sinusta vain tuntuu siltä.

        Eivät aivot olekaan absoluuttisesti olemassa, koska se materia, josta ne koostuvat, ei ole absoluuttisesti olemassa. Absoluuttisuudella tarkoitetaan sitä, olisiko se materia kaikkine ominaisuuksineen olemassa, jollei sitä jokin havaitsisi.

        Näppäimistön tunteminen ei ole osoitus sen absoluuttisesta olemassaolosta. Voit vakuuttua siitä seuraavasti. Näet yöllä unta, jossa tunnet näppäimistön kosketuksen sormenpäissäsi, ihan "absoluuttisen kouraantuntuvalla tavalla". Kuitenkaan siellä ei ollut mitään näppäimistöä muuten kuin kokemuksena, havainnon kautta havaitsijassa syntyneenä. Joten vaikutelma kouraantuntuvasta aistihavainnosta ei ole mikään osoitus koetun kohteen olemassaolon absoluuttisuudesta, havainto- ja havaitsijariippumattomuudesta.

        Maailmankaikkeutemme saattaa olla samanlainen iso havainto tai uni universaalissa tietoisuudessa.


    • kuka_se_ny_oli

      Joku viksu on joskus sanonut, että kannattaa varoa katsoessaan maailmankaikkeutta: Se kun katsoo aina takaisin!

    • peukaloruuvi

      Tuon tapaisilla ajatuskiemuroilla yritin kerran todistaa kaverille että mun velkani hänelle olikin todellisuudessa saatavaa häneltä. Ei uskonut, ryökäle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      367
      1513
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1463
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      354
      1371
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1147
    5. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      33
      1002
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      36
      999
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      245
      968
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      898
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      867
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      865
    Aihe