Onko maailmankaikkeutta ilman tarkkailijaa?

Eli jos periaatteessa ajattelee, että ihmisen kuolema on sama kuin maailmanloppu tälle henkilölle ja jos kaikki eliöt ja olennot kuolisivat yhtä aikaa Universumista,niin olisiko Universumia enää olemassa? Siis jos kaikki ympärillä oleva on aivojen sopukoissa vastaanotettua informaatiota, niin voi siis olla että maailmakin on eräänlaista aivojen tuottamaa harhaa.

7

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juueijaa

      Joo tämä on tätä minäminä kulttuuria. Mitäs jos tuleekin harmaa tahi vihreä ukko tilalle toisesta universumista?
      Tuleeks maailmankaikkeus sit takas?

    • neuvokasta

      Aloittajalle: ehdottomasti maailmankaikkeus säilyy, vaikka kaikki eliöt ja olennot kuolisivat yhtäaikaa. Maailmankaikkeus on olemassa absoluuttisesti, ja aivot vain ottavat siitä vastaan jotain informaatiota. Ja sitäpaitsi Kaikkivaltias Jumala, maailmankaikkeuden Luoja, jäisi siinäkin tapauksessa katselemaan maailmankaikkeutta.

      • Jopas-oli-neuvokasta

        Materiaalinen maailmankaikkeus ei ole ole olemassa absoluuttisesti, kuten eivät siksi tietenkään materiaalisen maailmankaikkeuden sisältämät materiaaliset aivotkaan.


      • neuvokasta

        Taisit kompastua omaan tekonäppäryyteesi! Kyllä aineellinen maailmankaikkeus on absoluuttisesti olemassa. Siitä voit vakuuttua vaikkapa noita kommenttejasi kirjoittaessa, kun tunnet koskettimien kosketuksen sormenpäihisi, ihan absoluuttisen kouriintuntuvalla tavalla! Koska jos kiellät tämän ja pitäydyt kommenttiisi, uskot etteivät aivosikaan ole absoluuttisesti olemassa, vaan sinusta vain tuntuu siltä.


      • Havaitsija
        neuvokasta kirjoitti:

        Taisit kompastua omaan tekonäppäryyteesi! Kyllä aineellinen maailmankaikkeus on absoluuttisesti olemassa. Siitä voit vakuuttua vaikkapa noita kommenttejasi kirjoittaessa, kun tunnet koskettimien kosketuksen sormenpäihisi, ihan absoluuttisen kouriintuntuvalla tavalla! Koska jos kiellät tämän ja pitäydyt kommenttiisi, uskot etteivät aivosikaan ole absoluuttisesti olemassa, vaan sinusta vain tuntuu siltä.

        Eivät aivot olekaan absoluuttisesti olemassa, koska se materia, josta ne koostuvat, ei ole absoluuttisesti olemassa. Absoluuttisuudella tarkoitetaan sitä, olisiko se materia kaikkine ominaisuuksineen olemassa, jollei sitä jokin havaitsisi.

        Näppäimistön tunteminen ei ole osoitus sen absoluuttisesta olemassaolosta. Voit vakuuttua siitä seuraavasti. Näet yöllä unta, jossa tunnet näppäimistön kosketuksen sormenpäissäsi, ihan "absoluuttisen kouraantuntuvalla tavalla". Kuitenkaan siellä ei ollut mitään näppäimistöä muuten kuin kokemuksena, havainnon kautta havaitsijassa syntyneenä. Joten vaikutelma kouraantuntuvasta aistihavainnosta ei ole mikään osoitus koetun kohteen olemassaolon absoluuttisuudesta, havainto- ja havaitsijariippumattomuudesta.

        Maailmankaikkeutemme saattaa olla samanlainen iso havainto tai uni universaalissa tietoisuudessa.


    • kuka_se_ny_oli

      Joku viksu on joskus sanonut, että kannattaa varoa katsoessaan maailmankaikkeutta: Se kun katsoo aina takaisin!

    • peukaloruuvi

      Tuon tapaisilla ajatuskiemuroilla yritin kerran todistaa kaverille että mun velkani hänelle olikin todellisuudessa saatavaa häneltä. Ei uskonut, ryökäle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe