Hei kaikki,
Olen päässyt hiljattain irti pitkästä opiaatti-riippuvuudesta ja tietenkin mieli on on nyt rauhaton ja elämän ilo kateissa. Olenkin päättänyt lähteä kokeilemaan, josko joogasta saisi apua.
Haluan takaisin itseluottamukseni, elämäniloni ja onnellisuuden. Mikä jooga se sopisi parhaiten minulle? Kundaliinijoogaan en halua mennä, kuulostaa liian rankalta. Mutta olisiko Astangajoogasta apua em. asioihin?
ISO kiitos, jos joku voi auttaa..
Ex-huumeidenkäyttäjä ja jooga
4
150
Vastaukset 4
- jogi
Kuinka hyvä fyysinen kunto tällä hetkellä on? Hathajooga olisi lempeämpää varsinkin vasta-alkajalla, jos esim. lihaskunto on heikko. Tosin levottomalle mielelle hathajooga voi olla liian rauhallista, keskittyminen voi herpaantua. Suosittelen kokeilemaan eri joogamuotoja ja sitten vasta päättää, koska kokeilemalla se selviää mikä on paras juuri itselle.
- Suosittelen-
Kannattaisikohan nyt lopettaa sekoilut ja yrittää elää normaalia elämää.
- sekajooga
Onko jooga sekoilua?
- Tj2
Astanga on varmasti hyvä, samoin voisit kokeilla meditaatiota, siitä on vastaavassa tilanteessa toisella ihmisellä ollut apua. Hyvä ja käytännönläheinen (rautalankamalli) kirja meditaatiosta on Henkka Hyppösen Nautitaan Raakana, suosittelen lukemaan!
Tsemppiä toipumiseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134762Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars102686Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47667Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27651- 61629
- 47590
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520