Minäkin äänestin. Kakkossija ja 38 eduskuntapaikkaa on hyvin. Sosialistit jäväti nuolemaan näppejään
Onnittelut Perussuomalaisia äänestäneille !
suomenparhaaksi
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No nyt aletaan odottelemaan sitä Suomen nousua. Pannaanko ensin mamu-hanat kiinni, sitten Kreikka tuet haetaan takasin, ja pakkoruotsi vaihdetaan vaikka vapaaehtoiseksi venäjäksi, voi olla tulevaisuuden kielenä hyväkin. EU-lle lähetetään kikkelikortteja, ja oma markka takaisin. Autovero lopetetaan, kaikille mersua perseen alle.
Mitä muuta hyvää vielä saadaan ?
Niin nyt somput lähti, sano Annikki Tähti.
Et hoksinu. Persut menetti 4% äänistä. Se siitä vaalimenestyksestä!
Vaalit oli jo. Sinä se jaksat jaapata, ei auta, vaikka kuinka napiset, tiedät itsekin.
Leijona viina on kotimaista, hyvää ja halpaa, maistappa, voi helpottaa.
No eilen oli Mäntylä A-talkissa, jos se on parasta mitä persut voi Suomen politiikalle antaa, niin ei hyvä seuraa. Mäntylä vaikutti pelästyneeltä hiireltä, änkytti ja ähkyi sanottavansa miten kuten, sanomatta yhtään mitään. Alkoi oikein säälittää, kun muut olivat sanavalmiita esiintymisen ammattilaisia, antoivat itsestään älykkään kuvan ja se vastakohta Mäntylään oli niin räikeä.
No niin persuja äänestäneet duunarit. Nyt kannattaa kuunnella tarkoin mitä persut tekevät duunarien hyväksi mikäli menevät porvarihallitukseen. Jos käteen jäävä palkka pienenee, kiittäkää itseänne tyhmyydestä. Duunarin ei pidä koskaan äänestää porvaria. Se on sama kuin ampuisi itseään jalkaan.
Vaalituloksessa parasta kun molemmat sosialistipuolueet menettivät selvästi kannatustaan. Nehän tekivät mutkan sateenkaarihallituksessa ja ehtivät Kokoomuksen kanssa leikata mm vanhustenhoidosta 500 000euroa ja lainata Kreikkaan 6 miljardia euroa joita ei asiantuntijoiden mukaan saada Kreikalta koskaan takaisin
Kompataan, hienoa tietoa.....juurikin noin.
Nyt on mukava sitten seurata, jos Soini saa persut hallitukseen, niin mitenkä perustelee lisäapujen myöntämisen Kreikalle. Soinihan sen apupakettihuutelun on aloittanut, toki viimeaikoina ollut asiasta hiljaa, kun tietää joutuvansa apuja seuraavaksi myöntämään. On se kyylä noloa persuille.
Nimenomaan. Ja muistetaanpa fakta, perussuomalaisethan hävisivät kannatustaan edellisiin eduskuntavaaleihin verrattuna. Ja vieläpä oppositiosta käsin! Soini haistoi käpälälaudan eikä lähtenyt viimeksi hallitukseen. Saa nähdä joko ministeriaudin takapenkki tällä kertaa houkuttelee niin paljon että periaatteista tingitään. Miten se Soini sen sitten selittää äänestäjille?
Eipä pitänyt ennustuksesi paikkaansa, satoja kertoja kirjoittelit ennen vaaleja, että persut on syöksykierteessä, alamäki on alkanut jne. Näinhän kirjoittelit, vastaappa, oliko näin ? Et varmasti vastaa, koska olit väärässä.
Nyt kun Perussuomalaiset on Suomen toiseksi suurin puolue, useita ministereitä tulossa, on turha enään räksyttää.
Odottele kolme ja puoli vuotta, sitten tulee sinullekkin uusi tilaisuus vinkua, vääristellä ja esittää omituisia arvioita seuraavien vaalien alla.
Nyt mennään näillä eväillä, viisas kansa on puhunut ja enemmistö kansasta ei äänestänyt niin, kuin sinä olisit halunnut, siitä pahoinvointisi johtuu.
No viimeksi ei persut odotelleet päivääkään, vaan vinkuminen, valitus ja muiden arvosteleminen jatkui vahvana koko vaalikauden. Muutko ei siis saisi arvostella, mikä etuoikeus se persuille muka on ?
Persut haluaa kaikki hallitukseen, siellä niitten veri vasta punnitaan, jatkuva mölinä siellä hiljenee, ja persujen kannattajillekin alkaa politiikan arkipäivä, valkenee hieman tomppeleille, mitä se politiikan teko oikeasti onkaan, siinä kun ei sitten tyhjillä sutkauksilla ja muitten arvostelulla enää selvitä.
Oli miten oli duunarin olot ei parane. Bundelle voi tulla muutamia miljoonia kansallisia tukia. sillä Suomi pelastuu ja duunari köyhtyy
muuten kylläkin otsake paikallaan ,mutta se ensimmäinen näkyvä ylitornion perussuomalainen ei ollut oikein ns. perussuomalainen ihminen, vaan melkonen huuhaan toimija joka muka ajo kuntalaisten asioita virkamiesten mielivaltasia päätöksiä vasstaan mutta tosiasiassa nuoleskeli näitä virkamiehiä
No sinne näkyy hallitukseen menevän persutkin nyt. Toistaiseksi ne suuret puheet ei korreloi yhtään esille tuodun hallitusohjelman kanssa. Eli ei taida persujen teeseillä Suomea pelastaa, kun se kädenjälki ohjelmassa on hyvin pienellä pensselillä sutaistu.
Oppivatko seuraaviin vaaleihin sovittaa lupaukset, oikean realipolitiikan kanssa yhteen, vai vieläkö ensivaaleissa huutelevat mitä sattuu lupauksiksi ?
Meni tai ei Perussuomalaiset hallitukseen niin antipersuille ei kumpikaan ole mieleen. Perussuomalaiset hillitsevät hallituksessa turistimaahanmuuttoa ja pitävät köyhien suomalaisten puolta hallituksessa. Jos Vihervasemmisto olisi Perussuomalaisten tilalla nyt hallituksessa jota vielä hiotaan, täytetäisiin Suomen kunnat Utsjoeta Hankoon elintasopakolaisilla ja Suomalainen veronmaksaja joutuisi elättämään heidät. Toki Perussuomalaisetkin joutuvat joustamaan hallitusneuvotteluissa mutta Perussuomalaisten kädenjälki näkyy ja se on meidän pieni ja keskituloisten veronmaksajien ja niidenkin vanhusten onni joilta sateenkaarihallitus leikkasi 500 000 euroa vanhustenhoidosta
Viime vaaleissa persut lupasivat ja pitivät lupauksensa. Nyt aika on toinen. Paljon luvattiin. Kysymys kuuluukin mitkä lupaukset pidetään. Ennustan ettei mitään
Perussuomalaisena on ihana kun kannatus vaan nousee. Tänään Hs gallupissa Perussuomalaiset 19,2 % ja selvä kakkostila, vain vähän keskustasta jäljessä. Suomen ja tavallisten suomalaisten kannalta hyvä kun sosialistipuolueet menettävät kannatusta, sdp 15% nyt, takiaispuolue vasurien kannatus ei jäänyt mieleen. Harmi kun sosialistipuolueet menivät 2011 hallitukseen vastoin vaalilupauksiaan lapioimaan rahaa kaikille kriisimaille, lupasivat alustavasti Kreikalle jo kolmannen tukipaketinkin
Niin, on se harmi kun Soini joutuu sen kolmannen paketin eduskunnalle esittämään.
Kannatuksen tasosta pitää olla joko huolissaan, tai iloinen sitten kun seuraavat vaalit lähestyy. Tämä hallituksen muodostamisen aika, sekä kesäkuukaudet on vasta sellaista hymistelyä. Ne toimet jotka sitten kannatuksessa näkyy, alkaa selvitä kansalle vasta myöhemmin. Kansa kun on lähtökohtaisesti tyhmää, ja miettii vain omaa hyvinvointia.
Se mikä on persuissa positiivista, niin oppositiosta vastuuseen tulo on tuonut mölyapinat selvästi muiden linjoille. Kannat on oienneet ja lieventyneet tasolle, jossa ne voidaan jotenkin vielä hyväksyä, siitä ne persutkin tulee oikeiden puolueiden joukkoon. Toki se pudottaa heiltä ne suurimmat mölyäjät pois, mutta saavat sossujen kannattajia sitten tilalle.
Se voipi kääntyä kyllä laskuun, ja kääntyykin vielä. Ensi vaaleissa voi persut olla sellainen takiaispuolue.
persut ja kepun varapuheenjohtaja sanoivat vaalitenteissä, että olisi typerää muun muassa leikata eläkeindeksi, ja nyt he ovat porukalla sitä tekemässä, eikä kukaan pukahda mitään, näinkö suomi nousuun, ihmisiltä rahat pois.