Onnea Mikko. Nyt on Enontekiöllä edessä kunnanjohtajan sijaisen valinta. Kärnästä tulee kansanedustaja. Väyrynen ilmoitti hetki sitten, ettei lähde eduskuntaan. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1429700400020.html
KÄRNÄ PÄÄSI EDUSKUNTAAN
Enontekis_asiaA
33<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Jospa nyt kehitystä alkaa tapahtumaan, saamelaiskäräjät eivät saaneet mitään aikaan, saunotetut ja juotetut helsingin herrat eivät saaneet mitään aikaan. Oma apu paras apu, Nyt Mikko asiat kohdalleen. Vaikka vuodeksihan sinut haudataan johonkin pitsinnypläysvaliokuntaan, kun ensimmäistä kertaa tulet remmiin mukaan. Mutta tulevaisuudessa...
Nyt saamelaisia vituuttaa kun älykäs kunnanjohtaja pääsee parlamenttiin
Parempi sinne on älykäs kun tyhmä kunnanjohtaja laittaa varmaan saamelaistenkin mielestä.Kerran olen Mikko Kärnän tavannut ja sanaparin vaihtanut. Puolangalta kotoisin niin kuin Juha Sipiläkin.Ihan miehisiä miehihän näkyy Puolangalla kasvavan.
Kova paikka nousta eduskuntaan eduskuntaan nuin pieneltä paikkakunnalta kun Enontekiö.
Mutta kun se häneltä kerran onnistui,luulen että vähän helpompaa on toisella kerralla.
Lämpimät onnitteluni Mikko Kärnälle.
Varasti Simon ääniä ko oli mukava heppu!
Loppu näiden saamelaisten haukkumiset kunnanjohtajaa, kun pääsi eduskuntaan kyllä ne palojärvisten leppäjärven persut ilakoivatkin hänen pääsyä kohtaan, hELVETIN KATEELLISTA PORUKKAA PALOJÄRVENISTEN JA LEPPÄJÄRVEN PERSUT. Tuli sieltä suunalta hiljaisuus , kun tuli mahtava menestys KUNNANJOHTAJALLE, turha pyytää mitään nunnukkakourassa ja heinäkengät jalassa, pysykää nyt vaan omissa aitauksissa heheheheheheheheheheh
Älä sie ikinä äläkä milloinkaan pane palojärviläisiä ja leppäjärviläisiä samaan kastiin missään asiassa. Ne on ihan eri heimoa. Aidot ja alkuperäiset "Leppäset" ovat pesunkestäviä kepuja ja pitävät senkin omana tietonaan. Tänne kirjoittelevat ne paluumuuttajat pohjoiskylästä.
sammaa kastia ovat ja yhtä tyhjänpäivästä narinasakkia
Leppäset on perseestä luulevat olevansa jotain.Erkunan porokylä pelasti leppäset nälkäkuolemalta.
Näköjään joku osaa kirjoittaa faktaakin!
Eikhän se Erkuna ollu itteki renki-poika. Kummasti sen vain tokka kasusi.
Mutta elätti leppäset !
Nonii ,johan meni taas jutut vähä mettään,miten se Erkuna tähän liittyy?
Olis aineksia kulttuuri ministeriksi ko on paikallista asiantuntemus ja laajalti tietoa.
Alkaa makkaran syönti eduskunnassa !
kateellinen saamelatsa taas tukehtuu siellä komerossa nakkiinsa, tilaa nyt edes kunnon lenkki sieltä Kaalimadosta, että saat sinne housuihin muutaki kun kuivanneen mininakin. Ihmisten panettelu se on sinulla pääelinkeino ja sossu maksaa siitä sulle.
Onnea onnea paljon , että Mikko pääsee sieltä pois ....aivan mahtavaa ...Moni ei päästäisi , mutta kyllä fiksut aina pärjää ...sano lapin likka
voi pee, Mikko lähtee kunnanjohtaja hommista, paras kunnanjohtaja mitä meilä on ikinä ollut.Sitä vain suren . Mutta toivotan Mikolle onnea kansaedustajana ja jos en pahasti erehdy niin tulevaisuudessa ministerinäkin.Kiitos Mikko ,teit kuntaamme paljon hyvää vaikka muutama rehupää toista väitti. Kateus on paha sairaus,pahin kaikesta.
"onneapaljon" onko lääkitys jääny ottamatta ? Aika sairasta tekstiä, mitä se mikko on saanu täällä aikaan ,,riitaa nyt ainaki ja sama ralli jatkuu kunnanvirastossa ,lyhyesti sanottuna EI OLE SAANUT MITÄÄN AIKAAN .
eskeliseen on tainnut nuukkua viimeiset 3 vuotta tai sitten ollut kiljussa kokoajan ja voihan olla ettei ymmärrä mitään kun ei ole aivoja millä ymmärtää. Tyyhmyys taas huipussa ja se kateus se kateus sese loistaa taas toussa viimesessäki kommentissa, on tai eskelisellä lääkkeet ollu pitemman aikaa ottamatta tai kannattaisko ottaa vahvempia lääkkeitä. Päässäsi kyllä liiraa muutenki , se tiedethän ja autonhan sit pittää työntää että mahut sinne ja vettää pois ettet jää ja litistä kokonhan sitä auto raukkasta rusinaksi.
leemetistä tulee kuulemma seuraava kunnanjohtaja. onnea ja jaksamista.
olis siinä kunnalla jaksamista jos lemeetistä kunnanjohtaja heihehhei
Onko totta ei kai, ei tällä koulutuksella pidä koskaan valita johtajaksi, aprillipäivä kyllä jo meni, nyt alkoi valtavasti naurattaamaan
Ei kukaan niin tyhmä voi olla jotta, tämä tieto pitäs paikkansa ja ottaa totena
ei kai sitä kukhan edes tosissa ottanuhkan,pittää sitä osata muutakin kun riiellä ja ryypätä
Ahkera ja tyhmä on pahin tuntemani yhdistelmä. Mutta: Nyt saadaan Hettaan vuorolennot ja Finnairille kunnolla neniin. Ei mitään luunappia. Kilpisjärvelle pumppuvoimala, rivi tuulimyllyjä, ultranopeat nettiyhteydet Norjan kautta, erämaahotelli ja investoinnit käyntiin. Kyllä kelpaa. Kärnä jää monen mieliin siitä, että tuhosi kansallispuistosuunnitelman ja siten näivetti yrityselämän. Tämä ymmärretään aikaaan, mutta on muistettava aina, että sen teki Kärnä. Muuta hän ei sotten tehnytkään paitsi hyvän, amerikkalaistyylisen vaalikiertueen. Näin meitä viedään. Lycka till.
sie se tyhnmä olet , makstko kunthan ollenhkan veroja vai paskokko vain kanssalispuisthon. Yrityselämä on just pirstetty,sie olet kyllä huippu tyhmä ko et tajua mithän.Jankkaat että kunta eläisi pelkälä kansallispuistola,voi herran jumala ,taijat olla oikeasti puistorotta
Heh , sanoppa "alvarirotta" miten se yrityselämä on piristetty ??
uusia yrityksiä on tullu ja tullee,entisekki on pystyssä. .Kerroppa sie mitä meinasit Kansallispuistossa työllistää ympäri vuen ja kuinka monta .
Mie en meinannut enkä kommentoinut Kansallispuistosta mitään . Olin vain kiinnostunut tietämään tuosta piristetystä yrityselämästän ,,yli 20v yrittäjänä olleena .
kärnän pitää nyt tehä eduskunnassa ,muutakin lapin eteen .kuin autto .jonka ainoa saavutus oli vain napin painanta sekoomuksessa.
Eiköhän nuo teot tiietä ;) autton linjalla mennään ,,tuskin tulee tekoja
palojärviläisillä taitaa olla krooninen närästys ja parit väärtit siihen opetuslapsinhen niin jovain tullee hyvä koparasoppa
ja mylly matti muuttaa ruothiin