maa-artisokka

iloinenflaturisti

6

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • same.old.song

      Onko vanha viesti kun katsoin ekana mikä kiinnosti. Tuo leikkuulauta ja poistunut valikoimasta.

      Taitaa olla vanha viesti

      • kanakalakeittolinja

        ei ole vanha kts päivämäärä ja kauhukseni huomasin tarjotin ieikkuulauta lopettettu-nyt leegio karhunlaukan pilpojaa sitä kaipaa. Ostin aikoinani valkoisena (helppo putsata kloritilla) , mutta halkasin sen kiinalaisella häräntappo-aseella, jolla lisitin kanan. , Nyt olin ostanut toisen eli kalankäsittelyyn.


    • kokeiletoki

      Ilmavaivoihin sopiva yrtti on kynteli eli saksalaisten papuyrtti - harvinainen Suomessa ainakin kauppojen tiskeillä, mutta sitä voi myös kasvattaa itse esim. ikkunalaudalla.

      Saksalaisen nimensä mukaisesti toimii hyvin papujen ja muiden kaasua tuottavien kasvisten haittoja lieventävästi eli vähentää piereskelyä.

    • kesäkynteli

      http://www.yrttitarha.fi/kanta/kynteli/ kesäkynteli saturejia hortensis
      henriette tutkinut yrttitutkimuslistaus 2013
      Sassafras (Root) Satureja hortensis L. - Summer Savory (Plant) ...



      [PDF]Yrttitutkimuslistaus 2013

      Sassafras (Root) Satureja hortensis L. - Summer Savory (Plant) ...



      [PDF]Yrttitutkimuslistaus 2013

      • jaympäristökiittää

        Papu- ja makkarajuokien oheen kannattaa aina syödä syödä jotain yrttiä oli se sitten kynteliä, kirveliä, timjamia, rosmariinia tai jotain- ei ehkä vähennä pieruja, mutta tekee niistä paremmanhajuisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11438
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2707
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1805
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      28
      1524
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1406
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe