Kohta alkaa kilpailu

Lidl, uusi Sokos ja K-Koivuniemi ovat kaikki saman kadun varrella. Alkaa todellinen kilpa asiakkaista. Se tietää hyvää . Hintojen on laskettava. Asiakkaita on kempassa rajallinen määrä. Kuka voittaa ?
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

vähästä teillä ilo irtoaa ,kun on tullut uusisokos. täällä etelän puolella sokokokset on lopettu kannattomana.

Äänestä
  • ei pidä paikkaansa! Tottakai halutaa uusi S-market, missä on kaikki samassa tasoss eikä tarvi vaivaisena rappuja kiivetä ja ukot siinä rapun alla kyttää, kuka sieltä tulee....

    Äänestä

Toivottavasti myös pankkiautomaatti tulee uuden S-marketin kylkeen, että ei tarvi ympäri kylää laukata.

Äänestä

Lidl kilpailee hinnalla, toiset paremmilla valikoimilla. Meidän suurehkolla paikkakunnalla useampia Prismoja ja City marketteja siitä huolimatta Lidlejä nousee kuin sieniä sateella ja kassoilla on pitkät jonot. Ihmiset ovat löytänrrt Lidlin. Moni luulee Lidliä köyhälistön kaupaksi kuitenkin parkkipaikalla seisoo hienoja Mersuja ja Bemareita .

Äänestä
  • Kun käy lidlissä niin on varaa ostaa mersuja ja bemareita.

    Äänestä

Köyhät kone-kostamon omistajatkin vakiasiakkaita Liitlissä. Ei ole varaa osuuskauppaan tai kossu-pekkaan.

Äänestä

Näin on. Kilpailu piristää ja lisää kulutusta ynnä pitää hinnat kurissa. Kohta alkaa tapahtua. Naapurina oleva hautausmaa seurakunnan äänellä on näyttänyt vihreää valoa molemmille hankkeille. Ei kuulemma häiritse naapureita, viestitettiin hautausmaalta.

Mutta kerrostalo siinä kadun kulmassa saa kestää kaiken meurakan ja lentopäästöt. Koettakaa kestää. Vuonna 2017, jolloin Suomi juhlii 100-vuotisitsenäisyyttään, alue on valmiiksi rakennettu. Nousee S, nousee K ja jotakin L keksii siihen mennessä, esimerkiksi laajennuksen taivasta kohti. Tulee hengellinenkin ykseys siihen suuntaan. Temppelit ovat valmiina ottamaan vastaan myötämieliset shoppailijat.

Sitten onkin enää vuorossa kirkon peruskorjaus. Siinä on kova kilpailija näiden kirjainyhdistelmien joukossa: uudistettu temppeli lisää. Näin raadolliseksi peli on mennyt, voisi tietysti myös ajatella.

Äänestä
  • Sittä kerrostalosta on heleppo käyä kaupoissa. Ei tartte lettasta kovin kauas ko tarjoukset hakkee. Talon osakkeiden hinnat kohahtavat kovasti

    Äänestä

Miksei sitä Kievaria voi purkaa hevon vizzuun? Ruma ja epäkäytännöllinen koko pska kun siihen aletaan väsäämään uutta.

Kievari Veks!

Äänestä
  • Rakennetaan nyt samalla myös Suomun keskus, jooko?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laskupersu kirjoitti:

Lidl, uusi Sokos ja K-Koivuniemi ovat kaikki saman kadun varrella. Alkaa todellinen kilpa asiakkaista. Se tietää hyvää . Hintojen on laskettava. Asiakkaita on kempassa rajallinen määrä. Kuka voittaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu