Matkailu turvallisuus

AjatelkaaPositiivisesti

Tuossa kun katselee lapin alueen vuokra-mökkejä, tuli mieleen erityisesti ne etäällä olevat vuokra-kohteet?
Monesti ei ihmiset tule ajatelleeksi mihin tilanteeseen saattavat joutua kun vuokraa mökin, useimmat vuokran-antajat ovat varmasti asiallisia.
Kuitenkin haluaisin, että olisi jokin ajantasalla oleva turvallisuus luokitus. Ei riitä esimerkiksi rinteiden-, latujen-, polkujen reittimerkintöjen turvallisuus ja luotettavuudesta tiedottaminen.
Pitäisi olla tietoa myös siitä millainen on vuokran-antaja, ettei sitten pahimmassa tapauksessa käy niin, että jossain lehdessä lukee jotain järkyttävää?
Tärkeätä olisi tietää vuokran-antajan perhetilanne:
- Onko päihdeongelmia?
- Häirintää (tilastotietoa, esimerkiksi meteliä, -lähes jatkuvaa moottorisahalla puiden pilkkomista, -ampuma-aseilla harjoittelua)?
- Onko vuokra-antajalla tai perheen jäsenellä rikostaustaa (esimerkiksi huumausainekauppaa, rattijuopumusta -> (((jotta asiakas voi arvioida kuljetusvastuun esimerkiksi poroajelussa, moottorikelkkailussa, muu kuljetus ja erämaaretkeilyssä)))?
Onko edes olemassa numerollinen (ykkösluokan turvallisuus, kakkosluokan turvallisuus) tai jokin muu luokitus?

Pelkkä asiakastyytyväisyys joistain kohteista ei ole riittävää tietoa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölmöläisukko

      Ihan mahdotonta on tietää tai saada tietoonsa kaikkia mökin omistajien yksityistietoja. Enemmän lienee niin päin että ongelmia aiheuttavat humalaiset asiakkaat poroajelussa, kelkkasafareilla ym. Jos tuollainen tulee joskus mahdolliseksi, että kaikki elämän aikaiset rötökset kaivetaan esiin ja ne pitäisi esittää asiakkaalle ennen ajelua, niin ollaanko enää Suomessa, vai jossain diktatuurivaltiossa ?

      • HyväMaineHyväMainos

        Ehkä olisi hyvä/positiivista mainontaa niille mökki/palvelu yrittäjille, jotka vapaa ehtoisesti antaisivat tietoa yksityiselämästään, sekä perheestään omilla esittelysivuillaan.


    • Olet-oikeassa

      Monilla vuokralaisilla on vaikka minkälaista mustaa sekä nykyisyydessä että menneisyydessä... raha-asiat hoitamatta, viina- ja huumeongelmia, parisuhdeongelmia etc etc ...

      Kamalaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      165
      2581
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe