Niin se taas nähtiin, että AGW-uskovaisten teoriat meni metsikköön. Etelän ennätyksellisiä jäitä on selitelty uskovaisten toimesta, että sulamisen seurauksena meriveden suolapitoisuus olisi laskenut ja siten merivesi jäätyisisi helpommin.
No oikean fysiikan mukaan, jos jokin neste jäätyy helpommin, niin se myös sulaa helpommin. Mutta etelän jäät eivät ole sulaneet yhtään helpommin kuin ennenkään, joten sinne meni AGW-uskovien kootut selitykset:
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/antarctic.sea.ice.interactive.html
No oikean fysiikan mukaan, jos jokin neste jäätyy helpommin, niin se myös sulaa helpommin. Mutta etelän jäät eivät ole sulaneet yhtään helpommin kuin ennenkään, joten sinne meni AGW-uskovien kootut selitykset:
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/antarctic.sea.ice.interactive.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jälleen väärin. Merijää on makeaa ja sulaa siksi aivan samoin kuin suolattoman alueen jää.
"Jäätyminen on metka prosessi: siinä suolainenkin vesi muuttuu suolattomaksi."
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDAQFjAC&url=http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/miten_merijaa_voi_olla_makeaa&ei=gn5EVYbTM8SssgHn3YCYDQ&usg=AFQjCNGFz2khK2utTOGATOVsGOGBjxB65A&bvm=bv.92291466,d.bGg&cad=rja
Kannattaisikohan tutustua alan alkeisiin, ennen kuin nolaa itsensä julkisesti?
Siinä varsinainen Ainstaini.
metsään-meni-taas tekee saman, mitä AGW-teoreetikot aina tekevät eli tuijottavat jotain pientä osa-aluetta ja unohtavat kokonaisuuden.
Kerrataan vielä. Mikä tahansa lämpöenergiaa luovuttava ja sitova ilmiö vaatii täsmälleen saman energian muuttaessaan olomuotoa toiseksi kuin sen palatessa alkuperäiseen olomuotoonsa.
Herra metsään-meni-taas yrittää antaa ymmärtää, että suolapitoisuuden muutos muuttaa jäätymisen lämpömäärää, mutta ei muuta mitenkään sulamisen tarvitsemaa lämpömäärää!!! Tästähän me saadaankin loputon energian lähde ihmisten käyttöön! Yes!!!
Et sitten lukenut artikkelia. Jäätymisprosessissa vesi kiteytyy, mutta ei suola. Suolan erottuminen vedestä vaatii ylimääräistä energiaa ja näin hidastaa jäätymistä. Kun suolaton jää sulaa, on kyseessä pelkkä faasimuutos, toisin kuin meriveden jäätyessä.
Sinulla ei taida tuo perusfysiikka olla oikein hallussa. Ilmiö ei ole reversibeli energian suhteen, jos yksi oleellinen komponentti eli suola puuttuu sulamisreaktiosta.
Kenellä ei ole hallussa, eli mihin unohtui energian häviämättömyyden laki, eli mihin lämpöenergiaa hävisi tämän perusfysiikan neropatin tapauksessa.
"Suolan erottuminen vedestä vaatii ylimääräistä energiaa ja näin hidastaa jäätymistä."
Siinä se taas nähtiin! Otte te melkoisia AGW-Ainstaineja!
Jos suolan erottuminen vaatii ylimääräistä energiaa eli lämpöä, niin silloinhan se KIIHDYTTÄÄ jäätymistä!!! Sillä jäätyminen on ilmiö, missä vesi luovuttaa energiaa eli lämpöä.
Artikkelissasi sanotaan näin, jos olet lukenut sen?
"Fysikaalinen selitys tälle on se, että suolan liukeneminen veteen on aikoinaan vaatinut energiaa."
Joten tällöin suolan erottuminen vedestä vapauttaa ylimääräistä energiaa.
Höpöti höpöti, ennätysmäinen sulaminenkin paljastui vulkaaniseksi toiminnaksi
eikä sulaksi idiootti petterin intiaanipäähineeseen.
http://wattsupwiththat.com/2015/05/01/claim-gravity-data-show-that-antarctic-ice-sheet-is-melting-increasingly-faster-but-never-mind-the-active-volcanic-region-under-the-ice/
Näinpä siinä kävi, että nämä AGW-uskovaiset katoavat takavasemmalle samantien, kun hoksaavat jopa ihan itse oman hölmöytensä. Näin nämä keskustelut aina päättyy.
Mutta hei AGW. Olkaa onnellisia, että pelkonne etelän jäistä ovat turhia, sillä taas tänä vuonna siellä hakataan uusia ennätyksiä!!!
Ilmastotieteilijät uskoivat vielä 10 vuotta sitten, että Etelämanner menettää vain vähän jäämassaansa. Tarkat mittaukset paikanpäällä, lentokoneiden tutkamittaukset ja lukuisat satelliittijärjestelmä - viimeisimpänä Grace-satelliitit ovat osoittaneet, että Etelämanner menettää jäämassaansa kiihtyvää tahtia. Nykyisin se on keskimäärin 310 Gt jäänmenetys/vuosi. Jäänmenetys johtuu lämpenemistä meristä, jotka syövät Etelämantereen jäähyllyjä altapäin: https://www.youtube.com/watch?v=dXVWGGmNRiI . Jäähyllyistä lohkea jää lisää jääkentän laajuutta voimistuneiden tuulten mukana: https://climatesight.files.wordpress.com/2015/01/retrograde_bed.png?w=500&h=336