Tubeless renkaista hyötyä

Mitä hyötyä saa tubeless renkaista tavallisella/perinteisellä vanteella? Jollain muutossarjalla kaiketi saisi sen vanteen pitämään, mutta onko siitä tubeless ominaisuudesta enemmän haittaa kuin hyötyä sisärenkaan kanssa?

Taitavat olla hivenen paksumpia kyljistä kuin "tavalliset" maastopyörän renkaat -- periaatteessa oksat ei riko kylkiä niin äkkiä. Joskaan mun vähäisellä ajolla niitä rengasrikkoja tulee harvoin ja tiedossa ei ole kyljestä puhkeamista (saattaa olla).

Miten latex-sisärenkaan kanssa toimisi tubeless? Jos vielä sisälle laittaisi nestettä, niin paikkautuisi... Varmempi varmaan on oikea vanteen tiivistys, mutta noin periaatteessa.

Renkaana mulla on Schwalben Nobby Nic ja Continental Mountain King (joskaan noi mallit ei niin hirveästi ratkaise).

9

3539

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.ole.mun.juttu

      Ei sisärenkaattomilla ja sisärenkaallisilla renkailla ole mitään eroa kestävyydessä. Erot ovat rengasmallikohtaisia. Tubeless renkaita voi yleensä hyvin käyttää tavallisessa vanteessa.sisärenkaan kanssa.

      Itse näen sisärenkaattomalla renkaalla ajamisessa vain huonoja puolia. Hirveä show jos rengas on vaihdettava ja vararengasta kaikkine nesteineen on hankalapi pitää mukana kuin varasisärengasta. Tiiviste ja paikkausnesteiden käyttö on aivan älytön show.

      Onnea pyörän puhdistamiseen jos rengas puhkeaa kunnolla ja paikkausnesteet sotkevat pyörän.

      • Pomppukeppi

        "vararengasta kaikkine nesteineen on hankalapi pitää mukana kuin varasisärengasta."

        Jos sisärenkaaton rengas puhkeaa niin pahasti että neste ei paikkaa reikää, sinne laitetaan ensiavuksi sisään normaali sisärengas. Mitään vararengasta nesteineen ei siis kuljeteta mukana. Toki sisärenkaan laitto on sotkuisempaa puuhaa kuin tavallisesti.
        Mutta kyllä aika moni pitää sisärenkaattomia parempana ratkaisuna koska pienet reiät paikkaantuvat itsekseen ja on myös mahdollista ajaa pienemmillä rengaspaineilla kuin sisärenkaan kanssa.


      • Mihin tuo pienemmillä paineilla ajon mahdollisuus perustuu? Vanteen reuna pitää jotenkin paremmin renkaan urassa? Vai onko kyse lähinnä paremmasta käärmeiden pureman siedosta -- ei ala vuotamaan pienestä reiästä.

        Ero paineessa sisärenkaallisessa ja sisärenkaattomassa ei kai ole iso. Jälleen näitä missä harvakseltaan pyöräilevän ei kannata vaivautua?


      • Pomppukeppi
        jth_12 kirjoitti:

        Mihin tuo pienemmillä paineilla ajon mahdollisuus perustuu? Vanteen reuna pitää jotenkin paremmin renkaan urassa? Vai onko kyse lähinnä paremmasta käärmeiden pureman siedosta -- ei ala vuotamaan pienestä reiästä.

        Ero paineessa sisärenkaallisessa ja sisärenkaattomassa ei kai ole iso. Jälleen näitä missä harvakseltaan pyöräilevän ei kannata vaivautua?

        "Mihin tuo pienemmillä paineilla ajon mahdollisuus perustuu? Vanteen reuna pitää jotenkin paremmin renkaan urassa? Vai onko kyse lähinnä paremmasta käärmeiden pureman siedosta -- ei ala vuotamaan pienestä reiästä."

        Käsittääkseni suurin ero tulee siitä että sisärengas pääsee pienillä paineilla liikkumaan helposti kumin sisässä ja ns. "lyömään vanteelle" ja tämä rikkoo sisäkumin helposti vaikka ulkoista reikää ei tulisikaan. ja kyllä nuo snakebitet vähenevät kivikoissa kun paineet ovat pienempiä.

        "Ero paineessa sisärenkaallisessa ja sisärenkaattomassa ei kai ole iso"

        No kyllä se on ihan huomattava ainakin jos omaan ajotyyliin sopii ajelu pehmeämmillä renkailla ja haluaa saada sitä kautta lisää pitoa ja tärinän vaimennusta ajoon. Varsinkin jäykkäperäiset ja edestä lyhytjoustoiset pyörät voivat olla maastossa yhtään kovemmilla rengaspaineilla aika kovia ajaa.

        ". Jälleen näitä missä harvakseltaan pyöräilevän ei kannata vaivautua?"

        Ei kannata. Erot tulevat esiin vasta aktiivisilla harrastajilla ja niillä jotka hakevat ihan tiettyä ajotuntumaa.


      • Matalampien paineiden takia uudet renkaat on 57-559 ja 60-559. Uteliaisuutta olisi kokeilla sisärenkaatonta vaihtoehtoa, jos vaikka ehtisi askarteleen litkujen kanssa. Tiedä sitten mitä lähikaupassa tietää vanteiden tubeless-muunnossarjoista, vai tilaanko netistä.

        Mun maastopyörä on jäykkäperäinen ja sen takia ostin niin isot päälirenkaat kuin mahtuu. Ulkohalkaisija on lähes sama kuin toisessa pyörässä 622 vanteilla :)


    • Pyöräpappa

      Mitäs arvelette jos joutuisin sokkotestiin? Läskipyörääni latettaisiin tubelessrenkaat tietämättäni. Huomaisinko ajossa mitään eroa? Vai onko tuo tubeless villitys vähän niin kuin siivoaminen naisille. Ei sillä oo merkitystä huomaako, että on siivottu. Se on se tunne, että nyt on siistiä.

    • Myn
      • Öljypoltin

        Sopivalla vannenauhalla tai -teipillä saa lähes vanteesta kuin vanteesta tubeless-yhteensopivan vanteen.

        Minä kyllä videosta poiketen nostan kumin ensin vanteelle ja laitan litkut vasta sen jälkeen. Muuten voi tulla melkoinen sotku


    • Myn

      Minä käytiin tänään renkaat pois vanteelta ja näytti vannenauha niin hyvältä ja reunoja myöten että ehkä pitäs ilmat suoraan tuokin vannenauha? Päällyrenkaatki vaikutti niin kevyiltä ja hyviltä että taidan ajaa noilla ens kesänäkin, ehkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe