Kieli muuttuu: Kaksoispiste.

Käspäivää

Ennen kaksoispisteen jälkeen tuli ehdottomasti pieni kirjain. Nyt arvovaltaisetkin kirjoittajat ja kielitarkastajat näköjään hyväksyvät ison kirjaimen. Siis silloin, kun kaksoispisteen jälkeen tulee vain yksi lause tai virke. Ei voi kuin sanoa: Rumalta näyttää, mutta tätä se kehitys kai on.

13

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UTant

      Anna esimerkki "arvovaltaisen kirjoittajan" tekstistä, missä moinen kauhistus esiintyy, niin katsotaan ja arvioidaan.

    • ylermiäijä

      Onko jossain kielessä tuollainen kielioppisääntö kaksoispisteelle?

    • Tämä on niitä asioita, joita monet suomen opettajat ovat iskostaneet oppilaittensa päähän aivan oman makunsa mukaan.
      Itselleni opetettiin, että kaksoispisteen jälkeen tulee iso alkukirjain, jos siitä alkaa täydellinen virke. Muussa tapauksessa käytetään pientä alkukirjainta.
      Kaiken kaikkiaan en pidä koko kysymystä kovinkaan merkityksellisenä.

      • Tex.Willer

        "Kaiken kaikkiaan en pidä koko kysymystä kovinkaan merkityksellisenä."

        Samaa mieltä. Maailmassa on isompiakin ongelmia.


      • Kooditin

        Siinä tapauksessa on opetettu väärin.


      • Välittäjä
        Tex.Willer kirjoitti:

        "Kaiken kaikkiaan en pidä koko kysymystä kovinkaan merkityksellisenä."

        Samaa mieltä. Maailmassa on isompiakin ongelmia.

        Aivan: oli ongelma mikä tahansa, niin aina joku voi olla löytävinään vielä suuremman. Ei siis kannata välittää mistään?


      • 10-14
        Välittäjä kirjoitti:

        Aivan: oli ongelma mikä tahansa, niin aina joku voi olla löytävinään vielä suuremman. Ei siis kannata välittää mistään?

        Ei ainakaan kannata välittää sellaisesta, jolla ei ole mitään merkitystä. Jos iso alkukirjain kaksoispisteen jälkeen häiritsee "esteettistä silmää", kannattaa säätää mieluummin sitä silmää kuin kitistä ääneen joutavanpäiväisestä.

        Itse muuten kirjoitin ylioppilaaksi 80-luvun alussa ja silloin lukion äidinkielenopettajamme sanoi, että kaksoispisteen jälkeen voi panna joko ison tai pienen kirjaimen, molemmat ovat oikein.


      • Päättelijä
        10-14 kirjoitti:

        Ei ainakaan kannata välittää sellaisesta, jolla ei ole mitään merkitystä. Jos iso alkukirjain kaksoispisteen jälkeen häiritsee "esteettistä silmää", kannattaa säätää mieluummin sitä silmää kuin kitistä ääneen joutavanpäiväisestä.

        Itse muuten kirjoitin ylioppilaaksi 80-luvun alussa ja silloin lukion äidinkielenopettajamme sanoi, että kaksoispisteen jälkeen voi panna joko ison tai pienen kirjaimen, molemmat ovat oikein.

        Millainen välimerkki kaksoispiste on, yhdistääkö se vai erottaako? Eiköhän se yhdistä, sillä jatkoa seuraa kiinteästi. Ei siis ala uusi virke, joten kuuluu käyttää pientä alkukirjainta. Ymmärtääkseni vain piste merkitsee virkkeen loppua ja mahdollisen uuden alkua (lyhennyspiste on asia erikseen).


      • Sofia.Vilokkinen
        Kooditin kirjoitti:

        Siinä tapauksessa on opetettu väärin.

        "Siinä tapauksessa on opetettu väärin."

        Parempi jättää koulut kesken kuin opetella asioita väärin.


    • Käspäivää

      Näyttäisi siis siltä, että iso kirjain kaksoispisteen jälkeen on hyväksyttävä käytäntö. Ennen oikeinkirjoituksen yksi peruspilareista oli, että kirjain on tietenkin pieni.
      Uuden käytännön kritisoimista vähätellään, jopa tällä kielipalstalla. Outoa, sillä kyse olisi merkittävästä muutoksesta, jonka tuloa ei ole perusteltu oikein missään.
      Esimerkkiäkin kaivataan, mikä tuntuu sekin oudolta. Vastaan, että lukekaa vaikka päivän lehteä.
      Itse kuvaisin uuteen tilanteeseen ajautumista kielen rapautumiseksi: mallia on otettu muista kielistä.

      Kielikello 3/1998:

      "2) Kaksoispistettä käytetään täsmennettävän ja täsmentävän ilmauksen välissä.

      Se on kuin entisaikojen paperitehdas: elättää ja huoltaa koko seudun.
      Oli vain kaksi vaihtoehtoa: joko antaa periksi tai yrittää uudelleen."

      • Yksi-

        "Itse kuvaisin uuteen tilanteeseen ajautumista kielen rapautumiseksi: mallia on otettu muista kielistä."
        Olen samaa mieltä.
        "Ennen oikeinkirjoituksen yksi peruspilareista oli, että kirjain on tietenkin pieni."
        Kaikki Yleisradion toimittajatkin panevat yksi-sanan samalle paikalle kuin sinä. Mahtaako sekin olla nykyisin oikein? Ennen (siis 50-luvulla) sanottiin: Ennen yksi oikeinkirjoituksen peruspilareista oli, että kirjain on tietenkin pieni.
        Minun korvani kelpuuttaa vain 50-luvun käytännön. :o)


      • Näissä Kielikellon esimerkeissä kaksoispistettä seuraa epätäydellinen lause ja kaksoispiste voitaisiin hyvin korvata pilkulla.
        Jos kaksoispistettä seuraa täydellinen virke, kaksoispiste voitaisiin korvata mieluummin pisteellä kuin pilkulla. Siten ison alkukirjaimen käyttö on mielestäni perusteltua.


    • Suomidottir

      Ei hyvältä näytä: Kaksoispisteen jälkeinen iso kirjain toistuu toistumistaan Hesarin sivuilla. Mikä niitä vaivaa: Jälki on rumaa ja kestovirhe haittaa sujuvaa lukemista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      177
      2681
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2499
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      224
      1153
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      368
      1069
    Aihe